Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: magazynowanie (0 - 19 z 19)
(cytat, str. 255) Magazyny żywnościowe niechłodzone służą do przechowywania surowców i produktów, które mogą być składowane w odpowiednich dla danej grupy towarowej warunkach otoczenia (temperatura, wilgoć) bez wystąpienia widocznych zmian jakościowych. W tej grupie wyodrębnia się następujące magazyny : - artykułów suchych, - win i wódek, - piwa i napojów, - ziemniaków i warzyw korzeniowych, - kiszonek (występują w zakładach gastronomicznych, w których zużycie kiszonek jest bardzo duże), - pomieszczenie urządzeń chłodniczych.
(cytat, str. 255) Magazyny nieżywnościowe to pomieszczenia, w których przechowuje się produkty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania obiektu, a nie będące produktami żywnościowymi. Do tej grupy pomieszczeń zalicza się : - pomieszczenie na odpadki organiczne (posiada szczególne wymagania sanitarno-higieniczne; temperatur 5 stopni C), - magazyn opakowań, - magazyn zasobów, - magazyn gospodarczy, - magazyn bielizny.
(cytat, str. 218) Budowle magazynowe ze względu na rodzaj składowanych w nich materiałów dzielą się na: -magazyny jednostek ładunkowych, -magazyny materiałów masowych (sypkich), -magazyny materiałów płynnych (cieczy i gazów).
(cytat, str. 94) Budowle magazynowe tworzą stałą infrastrukturę procesów magazynowania i manipulacji. Cechuje je różnorodność oraz wiele innych elementów technicznych i użytkowych, takich jak: -rodzaj i wielkość, -parametry konstrukcyjne - podstawowe wymiary (długość, szerokość, wysokość, rozstaw elementów nośnych, dopuszczalne obciążenie itp.), -parametry użytkowe - powierzchnia całkowita, składowa, manipulacyjna, transportowa itp., pojemność, przepustowość (tj. intensywność przepływu strumieni materiałowych), -inne szczególne elementy - wyposażenie, klimatyzacja, urządzenia przeciwpożarowe.
(cytat, str. 147) Magazyn stanowi jednostkę organizacyjną przeznaczoną do przechowania dóbr materialnych czasowo wyłączonych z ruchu w kanałach logistycznych.
(cytat, str. 141 - 143) Z punktu widzenia gospodarki zapasami i zarazem gospodarki magazynowej, magazyny klasyfikowane są wg przeznaczenia i wg technicznych warunków składowania oraz stopnia mechanizacji automatyzacji. W klasyfikacji wg przeznaczenia rozróżnia się w przedsiębiorstwach przemysłowych: - magazyny zaopatrzenia - magazyny w procesie produkcji - magazyny wyrobów gotowych - magazyny centralne - magazyny hurtowe - magazyny sklepów - magazyny serwisów i towarów reklamowanych - magazyny konsygnacyjne
Według klasyfikacji technologicznej wyodrębnia się zwykle następujące rodzaje magazynów: - magazyny otwarte, czyli place składowe - magazyny półotwarte, czyli wiaty - magazyny zamknięte - magazyny specjalne
Według klasyfikacji wynikającej ze stopnia mechanizacji i automatyzacji procesów magazynowania, transportu i przeładunku wyodrębnia się: - magazyny niezmechanizowane - magazyny zmechanizowane - magazyny zautomatyzowane
(cytat, str. 161) "Magazynowanie i transport to elementy logistyki niezwykle istotne zarówno w fazie magazynowania i transportowania surowców, w transporcie międzyoperacyjnym, wreszcie podczas magazynowania i transportowania wyrobów gotowych. Na etapie magazynowania surowców należy zawsze pamiętać, że przechowywanie dużych ilości surowców to zamrażanie własnych pieniędzy. Zdarza się jednak, szczególnie przy różnorodnej produkcji, że magazynowanie surowców staje się koniecznością. W takich przypadkach należy, wykorzystując własne doświadczenie i narzędzia statystyczne, określać optymalny poziom zapasów materiałowych."
(cytat, str. 141) Program magazynowania to zestawienie asortymentów produktów wraz z charakterystyką przechowalniczą, specyfiką ładunkową i techniczną oraz parametrami obrotu (np. takimi jak średni zapas, rotacja zapasu)
(cytat, str. 93) Magazyn to obiekt służący do realizowania procesów logistycznych związanych z gospodarka magazynową, tj. zależnie od potrzeb obejmująca przepływ towarów oraz tworzenie zapasów wraz z gromadzeniem i przetwarzaniem minimalnej niezbędnej ilości informacji.
(cytat, str. 20) Składowanie - jest pojęciem szerszym od "magazynowania", co oznacza, że każde magazynowanie jest składowaniem, ale nie każde składowanie może być uznane za magazynowanie.
(cytat, str. 172) Przez "magazynowanie" rozumie się zespół działań związanych z przyjmowaniem, przemieszczeniem, składowaniem, przechowywaniem, ochroną, kontrolą, kompletacją, ewidencją i wyładowaniem z magazynu wyrobów w określonych warunkach. Z magazynowaniem wiążą się pojęcia składowania i przechowywania. Składowaniem określa się czynności związane z umiejscowieniem wyrobów w magazynie w określonych warunkach. Natomiast przechowywaniem określa się czynności związane ze składowaniem wyrobów oraz czynności prowadzące do zachowania właściwości użytkowych tych wyrobów w określonych warunkach klimatycznych otoczenia i w określonym czasie.
(cytat, str. 260) Jeżeli chodzi o ryzyko magazynowania, to jest ono zawsze duże w przypadku składowania przez długi okres i kolejne fazy przekazywania materiałów z magazynu zaopatrzenia do wewnętrznych magazynów przedsiębiorstwa aż do magazynu wysyłkowego włącznie. Straty mogą powstać wskutek ponadnormatywnych zapasów, których koszt utrzymania jest bardzo wysoki oraz w następstwie możliwości zaistnienia szkód, wyrażających się w zniszczeniu towarów, ich uszkodzeniu, ubytku i kradzieży.
(cytat, str. 46) "Centralny magazyn może pełnić również funkcje dodatkowe: magazynu trzystanowiskowego, magazynu półfabrykantów, magazynu pomocy warsztatowych."
(cytat, str. 131) Magazynowanie związane jest z takimi kosztami jak: koszty logistyki magazynowej, ochrony, ubezpieczenia, dezaktualizacji materiałów przy zmianie potrzeb, zamrożenia kapitału. Inwestycja w zapasy angażuje środki finansowe, które mogłyby być wykorzystane do sfinansowania innych aktywów czy spłaty zobowiązań. Zapasy powinny być utrzymywane na jak najniższym poziomie.
(cytat, str. 56) W nowoczesnych formach organizacji produkcji seryjnej opartych na elastycznych systemach produkcyjnych (FMS – Flexible Manufacturing System) wyróżnia się następujące środki magazynowania: - magazyny trzystanowiskowe - magazyny centralne (zewnętrzny, wewnętrzny, dynamiczny).