Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 222 - 223) Skutki nadmiernego zadłużania i bankructw gospodarstw domowych to: zwiększenie kosztów życia (spłacanie długów), życie na poziomie minimum socjalnego, brak mobilizacji do pracy (każda złotówka przeznaczona jest na spłatę zadłużenia), wzrost pracy na czarno (wzrost kosztów społecznych), odwołanie kredytu, wzrost kosztów kredytu, nielegalne działania, marginalizacja społeczna, wykluczenie: społeczne, finansowe, bankowe. Ponadto: ubóstwo, brak motywacji do oszczędzania i inwestowania, niepewna sytuacja zatrudnieniowa i finansowa. Zadłużenie w instytucjach finansowych wiąże się z założeniem historii kredytowej, co w sytuacji nadmiernego zadłużenia skutkuje odcięciem drogi od innych kredytodawców lub skazaniem klienta na droższe instytucje pożyczkowe. Generalnie, im "słabszy konsument", tym droższa usługa bankowa spowodowana "lichwiarskim oprocentowaniem" kompensującym wzrost ryzyka niespłaty.
(cytat, str. 81) W przypadku kredytów konsumenckich ustawowy obowiązek kalkulacji rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) tylko nieznacznie poprawia przejrzystość rynku, gdyż na wysokość RRSO mają wpływ nie tylko oprocentowanie kredytu oraz związane z nimi opłaty i prowizje, ale także długość okresu kredytowania, częstotliwość, struktura spłat rat kredytowych, czego klienci zazwyczaj nie są świadomi. Badania OBOP z 2004 r. Wskazały, że zaledwie 22% ankietowanych umie właściwie zinterpretowanie znaczenie pojęcia RRSO. Wyniki badań w Polsce nie odbiegają od wyników przeprowadzonych w innych krajach europejskich, diagnozujących zrozumienie zapisów umownych przez konsumentów. Warto zauważyć, że wprowadzenie przepisów określających maksymalną wysokość oprocentowania pożyczek nie rozwiązuje problemu wysokiego oprocentowania kredytów i pożyczek konsumpcyjnych Polsce, które według uzasadnienia do wprowadzonej Ustawy miało być zasadnicza przyczyną nadmiernego zadłużenia konsumentów. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż ograniczenie oprocentowania hamuje rozwój rynków kredytowych, co z kolei utrudnia dostęp do kredytów i pożyczek, a tym samym sprzyja powstawaniu szarej strefy pośrednictwa finansowego. Wskazuje się przy tym na przykłady Niemiec i Francji, gdzie obowiązują limity oprocentowanie kredytów i pożyczek. W rajach tych odsetek osób, które przyznały się do zaciągnięcia pożyczki z nielegalnych źródeł jest dwa razy wyższy niż w Wielkiej Brytanii, gdzie z takich ograniczeń zrezygnowano. Z kolei analiza ryzyka związanego z udzielaniem przez banki kredytów dla osób prywatnych prowadzi do wniosku, że klienci ci są znacznie bardziej wiarygodnymi kredytobiorcami niż klienci korporacyjni. Na koniec czerwca 2005 r. Udział kredytów zagrożonych w kredytach ogółem dla osób prywatnych wyniósł 7%, podczas gdy analogiczny wskaźnik dla klientów korporacyjnych kształtował się na poziomie 17%.
(cytat, str. 22) Skutnik naszych deczyji oceniami w odniesieniu do stopnia zaspokojenia naszych potrzeb, te zaś wyrażają się na poziomie języka potocznego w abstrakcyjnych, niesprzecznych ze soba kategoriach takich jak: szczęście, dobro, satysfakcja, samorealizacja.
(cytat, str. 59) R. B. McAfee i P. J. Champagne (1987, s. 343) wymieniają pięć rodzajów pozytywnych skutków konfliktu: -uświadomienie problemów i zmuszanie do poszukiwania sposobów ich rozwiązywania; -ukierunkowane na zmiany; -zwiększenie spójności grup społecznych w organizacji; -poprawa jakości decyzji na skutek zwiększonej asertywności pracowników; -zwiększenie proinnowacyjności i oryginalności myślenia wśród pracowników.
(cytat, str. 88) System liczb krytycznych stanowi alternatywny sposób motywowania ludzi w organizacji. Unika on negatywnych konsekwencji tradycyjnych systemów motywacyjnych powiązanych z wynagrodzeniami oraz kontrproduktywnych skutków wdrożenia zarządzania przez cele."
(cytat, str. 134) Skutki ogłoszenia upadłości odnoszą się do osoby i majątku upadłego. Jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidacje majątku upadłego, to upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać wszystkie dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję. Wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza w formie oświadczenia na piśmie, które skfc sędziemu-komisarzowi (art. 57.1).
(cytat, str. 174) Menedżer nie powinien zbytnio obawiać się konfliktów, gdyż przynoszą one zarówno negatywne, jak i pozytywne skutki dla przedsiębiorstwa.