Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: ryzyko finansowe (0 - 11 z 11)
(cytat, str. 145) Kapitał finansujący skutki ryzyka jest nazywany kapitałem na pokrycie ryzyka (risk capital). Wysokość kapitału na pokrycie ryzyka oraz jego charakter (bilansowy albo pozabilansowy) są ściśle uzależnione od wyboru metody zarządzania ryzykiem w przedsiębiorstwie. Przy zabezpieczaniu się przed ryzykiem pogorszenia się wyników działalności oraz wystąpienia trudności finansowych na skutek różnego rodzaju szkód i strat przedsiębiorstwo może zastosować dwie podstawowe metody: -zatrzymać ryzyko i zapewnić źródła finansowania na wypadek pojawienia się niekorzystnych zdarzeń, mogących spowodować straty, -transferować ryzyko na inne podmioty, takie jak ubezpieczyciele, gwaranci, wystawcy instrumentów pochodnych czy inwestorzy na rynku kapitałowym, którzy w sytuacji wystąpienia niekorzystnych zdarzeń zapewnią całkowite lub częściowe finansowanie powstałych strat.
(parafraza, str. 148) Główne grupy ryzyka wyróżniane na rynku kapitałowym to: 1. ryzyko nieodtrzymania warunków - możliwośc niedotrzymaia warunków umowy przez jedną ze stron umowy, 2. ryzyko rynkowe - wynika z faktu, ze dochód zależy od parametrów, które ustala ryenk, 3. ryzyko otoczenia finansowego - wynika z funkcjonowania wszytskich składników ryku finansowego, 4.ryzyko otoczenia niefinansowego - obejmuje przede wszystkim ryzyko prawne wynikające z nowych regulacji prawnych oraz ryzyko polityczne wynikające z orientacji politycznej i gospodarczej opcji rządzącej w kraju, 5. ryzyko wydarzeń - dotyczy ono pojedynczych instrumentów finansowych mających wpływ na dany instrument, ale nie maja wpływu na sytuację na rynku finansowym.
(cytat, str. 156) Do najważniejszych rodzajów ryzyka finansowego należą: -ryzyko rynkowe, jest to ryzyko spowodowane zmianami cen na rynkach finansowych (np. stóp procentowych, kursów walutowych, cen akcji itd.), -ryzyko kredytowe, jest to ryzyko spowodowane niedotrzymaniem warunków kontraktów finansowych przez jedną ze stron, -ryzyko płynności, jest to ryzyko występujące wtedy, gdy krótkoterminowe aktywa nie wystarczają do realizacji krótkoterminowych zobowiązań, -ryzyko prawne, jest to ryzyko spowodowane zmianami regulacji prawnych istniejących w otoczeniu instytucji finansowych, -ryzyko operacyjne, jest to ryzyko spowodowane złym funkcjonowaniem różnych systemów, np. informacyjnego, systemu rozliczania transakcji finansowych itp.
(cytat, str. 95) Realny zwrot z inwestycji wzrasta wraz ze wzrostem związanego z tą inwestycją ryzyka. Inwestycje można uszeregować względem wzrastającego ryzyka i wartości realnego zwrotu w następujący sposób: Obligacje rządowe indeksowane Obligacje rządowe Rachunki oszczędnościowe w bankach i kasach mieszkaniowych Akcje uprzywilejowane, obligacje przedsiębiorstw Jednostki funduszy powierniczych i certyfikaty funduszy inwestycyjnych Akcje Opcje i warranty
(cytat, str. 245) Ryzyko finansowe może dotyczyć obiegu pieniądza wewnątrz kraju lub poza jego granicami. W ramach tego ryzyka można wyróżnić ryzyko kursu walutowego i ryzyko stopy procentowej. Ryzyko kursu walutowego ] można określić jako ryzyko poniesienia straty z tytułu posiadania otwartej i niezabezpieczonej pozycji walutowej w sytuacji niekorzystnego ruchu kursów walutowych. Natomiast ryzyko stopy procentowej można zdefiniować jako niebezpieczeństwo negatywnego wpływu zmiany stóp procentowych na sytuację finansową podmiotu gospodarującego. Ryzyko finansowe dotyczy gospodarki całego państwa, w równym stopniu.
(cytat, str. 18 - 19) Ryzyko finansowe występuje w razie częściowego pokrycia majątku obcymi kapitałami (zobowiązaniami) i łączy się z określonym uzależnieniem firmy od jej kredytodawców. Wówczas pojawia się dopiero problem terminowego regulowania zobowiązań oraz potrzeba synchronizowania wpływów pieniężnych z wydatkami, nasilająca się w miarę wzrostu zadłużenia. Wtedy także ujawnia się zależność możliwości kontynuowania działalności firmy od chęci wierzycieli do udzielania jej kredytów oraz do ich refinansowania (odnawiania).
Słowa kluczowe:ryzyko finansowe Komentarze i źródła pierwotne: Szerzej w książce.
(cytat, str. 18 - 19) Ryzyko finansowe (financial risk) - efekt korzystania z kapitału do finansowania działalności; przy dużym udziale kapitałów obcych istnieje zagrożę ze swoich zobowiązań.
(parafraza, str. 64) Czynniki ryzyka w otoczeniu finansowym: - utrata równowagi międzynarodowego rynku walutowo-finansowego, - zmiana polityki monetarnej rządów lub władz monetarnych poszczególnych państw, - zmiana najważniejszych wskaźników finansowych charakteryzujących sytuację makroekonomiczną poszczególnych państw, - zmiana kursu walutowego, stopy inflacji, stopy procentowej w kierunku innym niż oczekiwany.
(cytat, str. 75) "Ryzyko finansowe dotyczy gospodarki finansami i jest uznawane za jedno z najważniejszych. Szczególna forma ryzyka-ryzyko płynności posiadanych zasobów. Ryzyko to wiąże się ze stopniem łatwości i szybkości upłynnienia aktywów firmy. To ryzyko jest szczególnie istotne dla nowych firm wchodzących na rynek. Ponoszenie w pierwszym okresie działalności znaczących nakładów sprawia, że brak odpowiedniej płynności środków może być główną przyczyną ich upadku. Z każdym rodzajem aktywów wiąże się inny stopień możliwości pozyskania za nie niezbędnych środków na pokrycie zobowiązań finansowych-różna jest ich płynność."