Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 182) Oczywiście, nie wszyscy ludzie są jednakowi. Każdy się czymś różni. Podobnie jest z grupami ludzi. Zatem organizację można postrzegać jako system społeczny, posiadający szczególne i niepowtarzalne cechy.
(cytat, str. 44 - 45) Firmy będą rozważać możliwość stworzenia "oddychającej organizacji" i w wielu przypadkach również ją realizować. Oznacza to, że w razie potrzeby będą dokooptowywane dalsze zespoły lub współpracownicy wykonujące wolne zawody, którzy po wykonaniu określonego zadania znowu pójdą odrębną drogą, aż do czasu, gdy pojawi się następny projekt. Jest to wprawdzie bardziej skomplikowane w planowaniu, ma jednak wiele zalet, bo w okresach niewielkiej ilości zleceń nie ponosi się kosztów personalnych. Niezależni współpracownicy oddychającej organizacji wykazują się większą zdolnością adaptacji i silniejszą motywacją, bo są zainteresowani otrzymaniem kolejnych zleceń.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: T.Wawak, Zarządzanie przez jakość, cz.1, Wydawnictwo Informacji Ekonomicznej, Kraków 1995, s.43-44
(cytat, str. 29) Podział ten pozwala identyfikować w organizacji: - procesy podstawowe, bezpośrednio związane z osiąganiem głównego, immanentnego celu funkcjonowania organizacji i realizacją konkretnych zadań, - procesy procesy pomocnicze, które tworzą warunki do realizacji procesów podstawowych, zapewniają ciągłość przebiegu tych procesów i osiąganie transcendentnych celów pośrednich, - procesy informacyjne, procesy sterowania i regulacji procesów podstawowych i pomocniczych. Procesy te identyfikują organizację jako system informacji.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: Fournier Ch., Techniki zarządzania małym i średnim przedsiębiorstwem. Podejście praktyczne, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 1993, s.23-24
(cytat, str. 26) Immanentnym, głównym celem funkcjonowania organizacji jest wytwarzanie produktów i świadczenie usług dla klientów, od których zależy akceptacja bytu tego systemu w otoczeniu.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: J. Pogorzelski, Pozycjonowanie produktu, seria: Marketing bez tajemnic, PWE, Warszawa 2008, str. 19.
(cytat, str. 49) Celem optymalizacji funkcjonowania organizacji nie jest tutaj "maksymalne wykorzystanie zasobów organizacji, wykorzystanie mocy produkcyjnych, wykorzystanie środków pracy", lecz osiąganie immanentnego celu funkcjonowania na drodze takiej harmonizacji procesów podstawowych i pomocniczych, która zapewnia wykonanie zadań w ustalonym (optymalnym) terminie, zapewnia pożądaną (optymalną) jakość wyników, przy ustalonych (minimalnych) kosztach realizacji procesów, i która jest źródłem satysfakcji klientów i pracowników.
Słowa kluczowe:organizacja, funkcjonowanie Komentarze i źródła pierwotne: Elementy te w schematyczny sposób prezentuje rys.1.1 na str.13
(cytat, str. 77) W sytuacji niestabilnego i wymagającego rynku konieczna stała się zmiana funkcjonowania organizacji z modelu push, gdzie wyniki funkcjonowania są tłoczone do kanałów dystrybucyjnych, na model pull, model aktywnego przyciągania popytu odbiorców.
Słowa kluczowe:organizacja, model push Komentarze i źródła pierwotne: Tabela porównująca własności Internetu, Ekstranetu i Intranetu na str. 13.
(cytat, str. 49 - 50) Harmonizacją przebiegu procesów podstawowych i pomocniczych steruje informacja opisująca czasowe charakterystyki stanów organizacji i stanów jej otoczenia w wymiarach wydajności, jakości i kosztów procesów. Informacja o stanach organizacji i jej otoczenia jest niezbędna, aby zapewnić: - optymalizację warunków funkcjonowania organizacji, umożliwiając wybór lepszych technologii realizacji zadań, negocjowanie i wybór lepszych warunków dostaw składników zasilania, ograniczanie ryzyka niesolidnych dostawców i odbiorców, - optymalizację harmonogramów wykonywania zadań adresowanych do organizacji, zwiększając zakres wyborów technologii i doboru składników potencjału wykonawczego, - szybką i racjonalną reakcję na zmiany i oczekiwania odbiorców (klientów), dostawców, - weryfikację i doskonalenie strategii organizacji (ocenę tendencji zmian w oczekiwaniach klientów, monitorowanie pozycji rynkowej, monitorowanie konkurencji).
Słowa kluczowe:organizacja, informacja Komentarze i źródła pierwotne: S.Janczewski, Spółki prawa handlowego, Instytut Rozwoju Organizacji Gospodarczych Inicjatywa, Gdynia 1990
(cytat, str. 13 - 14) Organizacja jest systemem zachowującym się rozmyślnie, zawierającym co najmniej dwa składniki zachowujące się rozmyślnie i mające wspólne zamierzenie, ze względu na które w systemie zachodzi funkcjonalny podział pracy. Organizacja obejmuje składniki, które chcą i mogą wykonywać własną wolę.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: rozwinięte na rysunkach na str. 33
(cytat, str. 32) Warunkiem uruchomienia procesów podstawowych jest zapewnienie dostępności w czasie realizacji zadania wszystkich wymaganych technologią składników zasileniowych, m.in.: - pracowników o wymaganych kwalifikacjach, - linii technologicznych, stanowisk z ich wyposażeniem technicznym i zasileniowym, - materiałów, wyrobów, półfabrykantów, surowców, komponentów od podwykonawców, - środków transportu i komunikacji, - środków finansowych.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: Rozwinięte na rysunku na str. 114
(cytat, str. 19) Organizacja jest zbiorem pracowników, cech jakości, wydajności i kosztów oraz relacji tworzących celowo zorientowaną całość.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: P. Kawa, Ocena wielokryterialna projektów jako podstawa strategicznych decyzji inwestycyjnych przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 60) W procesach identyfikacji stanów otoczenia organizacji i aktualizacji potencjalnych możliwości wykonania zadań, Internet zapewnia m.in.: - dostęp do ofertowych katalogów z informacjami o strukturze asortymentowej produktów i usług oraz warunków ich dostaw, - zakupy za pośrednictwem giełd i aukcji elektronicznych, - porównanie i wybór ofert dostawców z całego świata, - natychmiastowy przekaz zamówień wraz ze specyfikacją zamawianych produktów i instrukcjami wysyłkowymi, - monitorowanie procesu realizacji zamówień oraz ruchu zamówionych przesyłek w czasie rzeczywistym, - możliwość pozyskania klientów z całego świata, - przyspieszenie przepływu dokumentów związanych z realizacją transakcji, - elektroniczne negocjacje cen i innych warunków dostaw, - natychmiastową dostawę produktów, które mogą być dostarczone w formie elektronicznej (programy komputerowe, filmy, projekty reklamowe), - ciągłą komunikację między dostawcami, klientami i wykonawcami zadań.
Słowa kluczowe:internet, organizacja Komentarze i źródła pierwotne: H.Król,Strategiczny rozwój kapitału ludzkiego w firmie, w: Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi, praca zbiorowa pod red. A.Ludwiczyńskiego, Polska Fundacja Promocji Kadr - Zarząd, Warszawa 2000,s. 238
(cytat, str. 26 - 27) Z ekonomicznego punktu widzenia głównym celem funkcjonowania organizacji jest osiąganie efektów ekonomicznych, wyrażanych w wielkościach zysku, dochodów, rentowności, dywidendy dla akcjonariuszy i in. Celem głównym funkcjonowania organizacji jako systemu społecznego jest zaspokajanie rozmaitych potrzeb społecznych, takich jak potrzeby zatrudnienia, bezpieczeństwa socjalnego, ochrony naturalnego środowiska, satysfakcji pracowników, zadowolenia klientów, potrzeb estetycznych, kulturalnych.
Słowa kluczowe:organizacja Komentarze i źródła pierwotne: P. Waniowski, Strategie cenowe, PWE, Warszawa 2003, str. 229.
(cytat, str. 23 - 24) "Organizacja jest otwartym systemem sztucznym, zbudowanym przez człowieka i dla człowieka". Głównym powodem badania organizacji jako otwartych systemów sztucznych jest to, że mogą one stać się nie tylko potencjalnym, ale rzeczywistym zagrożeniem dla człowieka. ... Konieczność badania organizacji jako otwartych systemów sztucznych wynika z faktu, że wraz z upływem czasu wykazują one tendencję do funkcjonowania najgorzej jak to tylko możliwe, tworząc przy tym realne zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego (wystarczy przypomnieć awarię elektrowni atomowej w Czarnobylu). W przeciwieństwie do systemów naturalnych wykazują one tendencję rozwoju według własnych, mechanistycznych praw i reguł, nie zawsze zgodnych z prawami człowieka. ... Badania organizacji pozwalają weryfikować, czy i w jakim zakresie procesy realizowane z udziałem człowieka umożliwiają mu wykorzystanie i rozwijanie jego twórczych zdolności działania, czy unikalny czas życia, który człowiek oddaje organizacji nie jest marnotrawiony. Badania organizacji jako systemów sztucznych są integralną składową stałej weryfikacji ich racji bytu oraz warunków ich utrzymywania i rozwoju w środowisku naturalnym. Utrzymywanie i rozwój organizacji ma sens wtedy, gdy jej funkcjonowanie i wyniki tego funkcjonowania przyczyniają się do podnoszenia jakości życia człowieka.
Słowa kluczowe:organizacja, badanie organizacji Komentarze i źródła pierwotne: J.F. Engel. R.D. Blackwell, P.W Miniard. Consumer Behavior, Chicago 1993, str. 4.
(cytat, str. 24) Celem badania organizacji jako otwartych, sztucznych systemów złożonych jest poszukiwanie takich rozwiązań ich funkcjonowania, które podnoszą jakość życia człowieka w tych systemach i w ich otoczeniu. Narzędziem weryfikacji rozwiązań optymalizujących funkcjonowanie organizacji będzie ocena ich wpływu na jakość życia człowieka w tym systemie i w jego otoczeniu.
Słowa kluczowe:organizacja, badanie organizacji Komentarze i źródła pierwotne: Leksykon marketingu, pod red. J. Altkorna, T. Kramera, PWE, Warszawa 1998, str. 223.
(cytat, str. 33 - 34) Procesy informacyjne inicjują, sterują i kończą przebiegi wszystkich procesów podstawowych i pomocniczych. Wymiana informacji z otoczeniem umożliwia funkcjonowanie organizacji jako systemu. Informacje o stanach organizacji i stanach jej otoczenia oraz stanach procesów, w których organizacja uczestniczy opisują dynamiczny, interaktywny model funkcjonowania organizacji.
Słowa kluczowe:organizacja, informacja Komentarze i źródła pierwotne: Rozwinięte na rysunku na s. 471
(cytat, str. 37) Doskonalenie funkcjonowania oznacza optymalizację procesów osiągania celów organizacji.
Słowa kluczowe:organizacja, funkcjonowanie Komentarze i źródła pierwotne: Strategia grupy kapitałowej powstaje w procesie strategicznego zarządzania zasobami ludzkimi, który obejmuje fazy przedstawione na rysunku 4.4 na str.88
(cytat, str. 37) Cele funkcjonowania są osiągane w wyniku realizacji procesów podstawowych, pomocniczych i informacyjnych.
Słowa kluczowe:organizacja, funkcjonowanie Komentarze i źródła pierwotne: Formułowanie strategii ogólnej i strategii personalnej grupy kapitałowe] przedstawiono na rys.4.5.na str.89
(cytat, str. 59) Zastosowanie systemów informatycznych, od początków rozwoju informatyki stało się jednym z najlepszych narzędzi doskonalenia funkcjonowania organizacji. Zaawansowane technologicznie i dostępne na rynku informatycznym narzędzia są wystarczające dla wspomagania realizacji strategii optymalizacji funkcjonowania organizacji.
Słowa kluczowe:organizacja, systemy informatyczne Komentarze i źródła pierwotne: K.Zalega, System corporate governance a efektywność zarządzania spółką kapitałową, SGH, Warszawa 2001, s. 50, 54-55