Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 332 - 333) 1. Zmienianie osób prowadzących rekrutacje. Rozmowy kwalifikacyjne powinny być prowadzone przez kilka osób, o zróżnicowanym podejściu. 2. Menedżerowie i pracownicy personalni powinni mieć pełną świadomość istnienia ról zespołowych, a tym samym nie zatrudniali tych samych typów, a dbali o wypełnienie ról. 3. Dział kadr powinien zapewnić dobre procedury wprowadzania nowych pracowników, tak by poznali firmę i jak najwięcej pracowników. 4. Wprowadzenie kultury nastawionej na weryfikowanie poglądów i metod działania. 5. Wspieranie innowacyjności i kreatywności w organizacji, np. przez nagradzanie.
(cytat, str. 22) "W wyniku reformy publicznych służb zatrudnienia Krajowy Urząd Pracy nadal pozostał odpowiedzialny za realizację polityki państwa w dziedzinie bezrobocia i łagodzenia jego skutków. Na skutek przeprowadzonych reform zarówno zadania Prezesa Krajowego Urzędu Pracy, jak i samego Krajowego Urzędu Pracy uległy przeobrażeniom, ale nie uległy ograniczeniu (poza funkcjami administrowania Systemem Urzędów Pracy). Dodatkowym zadaniem KUP stał się formalny nadzór nad systemami informatycznymi, stosowanymi w niezależnych organach samorządowych.
(cytat, str. 16) "Rady zatrudnienia są społecznymi organami opiniodawczo-doradczymi do spraw zatrudnienia. Wyróżnia się trzy szczeble ich działania: centralny, wojewódzki i powia¬towy, ale nie są one hierarchiczne podporządkowane względem siebie. Opiniują one i doradzają organom zatrudnienia, przy których działają, czyli odpowiednio: -Naczelna Rada Zatrudnienia - Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej, - wojewódzkie rady zatrudnienia - wojewodom, - powiatowe rady zatrudnienia - starostom."
(cytat, str. 73) Postęp cywilizacji nie oznaczał wzrostu zatrudnienia, ale jego ograniczanie. To właśnie dlatego, że jako naród stawaliśmy się coraz bogatsi, byliśmy w stanie praktycznie wyeliminować pracę dzieci, usunąć konieczność pracy w przypadku wielu starszych wiekiem oraz sprawić, że nie muszą już jej podejmować miliony kobiet. W Ameryce pracować musi znacznie mniejsza część ludności niż — powiedzmy — w Chinach czy Rosji. Rzeczywisty problem nie polega na tym, ile w Ameryce za dziesięć lat będzie milionów miejsc pracy, ale ile będziemy produkować i jaki w konsekwencji będzie poziom naszego życia. Ostatecznie zagadnienie podziału, na które dziś kładzie się cały nacisk, jest tym łatwiejsze do rozwiązania, im więcej można podzielić.
(cytat, str. 72) Na temat płac i zatrudnienia dyskutuje się w taki sposób, jak gdyby nie miały one żadnego związku z wydajnością i produkcją. Zakłada się, że do wykonania jest ustalona ilość pracy, a stąd wyciąga wniosek, iż trzydziestogodzinny tydzień pracy zapewni większe zatrudnienie niż czterdziestogodzinny i z tego powodu jest bardziej pożądany. To pomieszanie sprawia, że toleruje się setki związkowych praktyk powiększających zatrudnienie.
(cytat, str. 215) Jedną z najbardziej kontrowersyjnych praktyk w japońskich organizacjach o której cudzoziemcy często piszą i której często nie rozumieją, jest dożywotnie zatrudnienie.
(cytat, str. 184) Nieskorelowane szoki wpływają na faktyczne zatrudnienie, a przez to również na członkostwo i przyszłe oczekiwane zatrudnienie. Dryf jest pozytywny, jeśli pracownicy wyżej oceniają pewność zatrudnienia niż wysoką płacę. W takim wypadku, choć nie występują oni w interesie bezrobotnych, tak ustalą płace w każdym okresie, że firma zatrudni nowych pracowników.
(cytat, str. 83) Zdaniem Coopera, nadzatrudnienie nie jest jednak poważnym problemem, gdyż model niejawnych kontraktów reprezentuje analizę w kategoriach równowagi cząstkowej. Włączeniu go w ramy równowagi ogólnej sprawiłoby, że zatrudnienie byłoby dużo niższe w stosunku do poziomu generowanego przez rynki doskonale konkurencyjne.
(cytat, str. 53) Wzrost stopy wolnych miejsc pracy ma tym większy wpływ na wzrost zatrudnienia, i większa stopa bezrobocia. Wynika to z faktu, że rekrutacja jest tym trudniejsza, im mniejsze jest bezrobocie (w rzeczywistości absolutnie nieskuteczna przy zerowym bezrobociu).
(cytat, str. 72) W modelach Baily'ego-Gordona-Azariadisa przyczyną zmienności rozmiarów produkcji i zatrudnienia są sztywności realne płac. Pojawiają się one jako konsekwencja długookresowego kontraktu, w którym neutralne względem ryzyka firmy, mające dostęp do rynków kapitałowych, oferują ubezpieczenie wynagrodzenia pracownikom odznaczającym się wysoką awersją do ryzyka i ograniczonym dostępem do rynków finansowych.
(cytat, str. 16) Dopóki nie wzrosną wydatki konsumpcyjne i inwestycyjne, bezrobocie będzie się utrzymywać na wysokim poziomie. Nie istnieją żadne automatyczne siły przybliżające gospodarkę do stanu pełnego zatrudnienia.
(cytat, str. 80) w porównaniu z kontraktem przy pełnym zatrudnieniu zarówno płaca, jak i liczba pracowników są wyższe w przypadku kontraktów z niepełnym zatrudnieniem .Większe płace są konieczne do skompensowania pracownikom ryzyka bezrobocia. Wyższe zatrudnienie z kolei pozwala pracodawcom przesunąć produkcję z niekorzystnych do bardziej zyskownych stanów gospodarczych.
(cytat, str. 205) Jeżeli władze chcą utrzymać realny zagregowany popyt i zwiększone zatrudnienie, to wobec wzrostu inflacji muszą również zwiększyć podaż pieniądza. Jeśli rząd nie przystosuje swych działań do zaistniałej sytuacji, pozwalając podaży pieniądza rosnąć wraz z cenami, to gospodarka doświadczy spadku zagregowanego popytu i zatrudnienia.
(cytat, str. 123) Decydującym, bądź jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na stosunki pracy w kraju, jest czynnik przestrzenny. W przypadku zatrudnienia zmienność regionalnych i lokalnych struktur zatrudnienia (zatrudnieniochłonności) należałoby traktować jako wyraz przestrzennej różnorodności, która wiąże się z terytorialnym podziałem pracy. Jest on wynikiem zarówno pozytywnych, jak i negatywnych procesów rozwojowych.
(cytat, str. 155) Praca (zatrudnienie) jest kluczowym elementem umożliwiającym młodzieży znalezienie swojego miejsca w społeczeństwie, a społeczeństwo, które nie jest w stanie zaoferować młodym ludziom konkretnych możliwości na rynku pracy, ryzykuje marginalizację i radykalizację ich nastrojów.
(cytat, str. 25) To, którzy kandydaci są zatrudnieni, nie jest wyłącznie wewnętrzną sprawą pracodawcy. W grę wchodzą głębsze wartości i bardziej odległe konsekwencje, ocenianie w obrębie firmy i w szerszej, społecznej skali. Polityka kadrowa oparta na trafnych kryteriach wpływa nie tylko na sukcesy firmy, ale kształtuje także wzory karier zawodowych oraz ich społeczny obraz.
(cytat, str. 58) System wartości jest przecież odpowiedzialny za zmianę sposobu podejścia do pracy, za inne oczekiwania i wyobrażenia zatrudnionych odnośnie ich sytuacji w pracy. Najistotniejsze są tu: - pragnienie samorealizacji i rozwoju oraz dostatniego życia - chęć współdecydowania, możliwości swobodnego działania, partycypowania, informacji i przejrzystości sytuacji - coraz mniejsza akceptacja sytuacji, w której praca jest zredukowana do bezwarunkowego wykonywania obowiązków - wzrastająca potrzeba pracy przynoszącej satysfakcję.
(cytat, str. 122) Obowiązek równego traktowania w zakresie zatrudnienia i dostępu do niego wynika przede wszystkim z art. 119 traktatu rzymskiego oraz następujących dyrektyw (Barzycka-Banaszczyk 2004): -nr 117/75/EWG z J0.02.1975 roku w sprawie zbliżenia ustawodawstwa państw członkowskich w zakresie stosowania zasady równego wynagradzania kobiet i mężczyzn, -nr 207/767EWG z 9.02.1976 roku w sprawie realizacji zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia, szkolenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy, -nr 43/2000/WE z 29.09.2000 roku w sprawie wdrożenia zasady równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne, -nr 78/2000 z 27.1 1.2000 roku ustanawiającej ogólne ramy równego traktowania w zakresie zatrudniania i wykonywania zawodu, -nr 73/2000/WE z 23.09.2002 roku zmieniającej dyrektywę Nr 207/ 76/EWG w sprawie realizacji zasady równego i traktowania kobiet i mężczyzn w zakresie dostępu do zatrudnienia, szkolenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy.
(cytat, str. 341) (Jarczyński) Elastyczność zatrudnienia oznacza zdolność dostosowania wielkości i struktury zatrudnienia do zmieniajacych się warunków, sytuacji i potrzeb firmy. Osiągana jest ona głównie przez zmianę stałego stusunku pracy na tymczasowy, co wpływa na racjonalizację kosztów.
Telepracą określa się każdy rodzaj pracy umysłowej wykonywany przez pracownika określonego przedsiębiorstwa poza tradycyjnym miejscem pracy, a nasstępnie transformację cząstkowych efektów pracy za pomocą tehnologii informatycznej.