Encyklopedia Zarządzania :: Total Quality Management
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 139 - 140) TQM sposób zarządzania przedsiębiorstwem charakteryzujący się: podejściem systemowym, zorientowaniem na cele strategiczne, zdolnością do ciągłej i trwałej poprawy oraz aktywnym zespołowym działaniem całego personelu, w tym pełnym udziałem naczelnego kierownictwa. Ma on na celu spełnienie potrzeb klientów w danej chwili i w przyszłości. TQM realizowane jest poprzez wykorzystanie ludzi i stosowanych przez nich metod ilościowych do oceny i usprawnienia wszystkich istotnych procesów wewnątrz przedsiębiorstwa oraz poprawy dostaw (materiałów i usług) dostarczanych z zewnątrz do przedsiębiorstwa. Stanowi jednocześnie kulturową zmianę stylu działalności przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 134) TQM - Total Quality Management - to zespołowa filozofia zarządzania przedsiębiorstwem, zgodnie z którą ,, potrzeby klienta oraz cele przedsiębiorstwa są nierozłączne
(cytat, str. 141) Większość definicji TQM łączy eksponowanie kluczowych elementów, a mianowicie: -orientacja na klienta ( zewnętrznego i wewnętrznego ) -proces ciągłych zmian i usprawnień -totalnego, świadomego wagi jakości, zaangażowania pracowników na wszystkich szczeblach wraz z zapewnieniem przywództwa i pracy grupowej -doskonalenia przez ciągłą edukację realizowaną w ramach programu szkoleń i treningów -zapewnienia ciągłej zdolności do dostosowań kluczowych procesów, przy ścisłej obserwacji i pomiarze -dążenia do kształtowania pożądanych stosunków z dostawcami
(cytat, str. 135) Zarządzanie przez jakość - filozofia zarządzania wsparta angażowaniem w organizacji zdobyczy nauk technicznych i społecznych w celu osiągania jej zamierzeń w sposób jak najbardziej efektywny.
(cytat, str. 136) TQM - sposób działania organizacji, wymuszający najbardziej satysfakcjonujące zaspokajanie potrzeb klientów przez wszystkich zatrudnionych, działających indywidualnie lub zbiorowo - powszechną strategię zmian ukierunkowaną na klienta ( ciągłe zmiany są sposobem funkcjonowania przedsiębiorstwa), - identyfikację potrzeb klienta i satysfakcjonujące ich zaspokajanie, zarówno w odniesieniu do klienta zewnętrznego ( spoza organizacji ), jak i wewnętrznego ( w obrębie organizacji ) - działanie w sposób zarówno skuteczny ( dostarczanie właściwego produktu do właściwego segmentu rynku ), jak i wydajne ( wykonywanie wszystkiego w sposób jak najbardziej efektywny )
(cytat, str. 135) TQM - Total Quality Management - to filozofia organizacji wyposażona w zespół przewodnich reguł zakładających ciągłe jej ulepszanie. W zarządzaniu przez jakość mają zastosowanie wszelkie skuteczne metody wpływające na ulepszenie produktów i usług dostarczanych przez organizację, na poprawę efektywności wszelkich procesów w organizacji, na podnoszenie poziomu spełniania wymagań klientów, tak w chwili obecnej, jak i w przyszłości. Wykorzystywane są tu na równi tradycyjne metody nauk społecznych oraz metody ilościowe.
(parafraza, str. 145 - 146) TQM, a kultura organizacyjna Sposób podejścia do kultury organizacyjnej jest podstawowym czynnikiem odróżniającym TQM od powszechnie stosowanych systemów kontroli jakości czy zarządzania jakością. Proces nieustannego doskonalenia i rozwoju jakości nie może odbywać się bez czynnika ludzkiego. Dla osiągnięcia rzeczywistego postępu w dziedzinie jakości systemy techniczne muszą być w pełni zintegrowane z systemami społecznymi w celu tworzenia kultury jakości. Koncepcja TQM zakłada integrację tych dwóch aspektów łącząc techniki i narzędzia zapewnienia jakości z koncentracją na zasobach ludzkich. Efektem praktycznego wdrażania TQM jest więc wykreowanie kultury totalnej jakości, której podporządkowane zostają wszystkie działania organizacji i dzięki, której następuje permanentna poprawa wydajności pracy, efektywności, elastyczności działań, a także konkurencyjności. Zdaniem Crosby'ego zmiana kultury organizacyjnej nie polega na uczeniu ludzi zestawu nowych technik lub zastępowaniu ich dotychczasowych zachowań nowymi, a na wymianie starych wartości na nowe i dostarczaniu właściwych modeli ról w organizacji.
(parafraza, str. 149) Zalety pracy zespołowej w koncepcji TQM: możliwość zajmowania się szerszym spektrum problemów, pozostającym poza zakres zdolności poszczególnych pracowników korzystanie z wielu różnorodnych doświadczeń, umiejętności, predyspozycji oraz wiedzy ułatwienie rozwiązywania problemów charakteryzujących się złożonością oraz szerszym zakresem oddziaływania, dotyczących zazwyczaj wielu struktur organizacji jednocześnie pozytywny wpływ na morale i satysfakcję pracowników łatwiejsze wprowadzenie zaleceń będących wynikiem prac zespołu w porównaniu do implementacji indywidualnych sugestii
(cytat, str. 33) Istotą TQM jest skupienie uwagi na zapobieganiu błędom(prewencji), a nie usuwaniu ich skutków. Poprawa jakości musi w przedsiębiorstwie skierowanych na poprawę jakości jest lepsza obsługa klienta. Wymaga to ciągłej oceny jego potrzeb i opinii o aktualnie wytwarzanych przez przedsiębiorstwo wyrobach oraz świadczonych usługach.
(cytat, str. 252) Główne obszary TQM to: -strategia jakości skierowana na klienta(wszystkie działania podejmowane w przedsiębiorstwie są ukierunkowane na klienta) -zespołowe rozwiązywanie problemów (podmiotowość pracowników. motywacje) -system zarządzania jakością (jako gwarancja systemowego podejścia do spełnienia oczekiwań i potrzeb klientów) -zapobieganie wadom i niezgodnościom we wszystkich fazach przemysłowego procesu realizacji poprzez zrozumienie procesów i przy wykorzystaniu metod i narzędzi zapewnienia jakości
(cytat, str. 88) TQM to sposób zarządzania organizacją skoncentrowany na jakości uzyskiwanej przez wszystkich członków organizacji i nakierowany na osiągnięcie długotrwałego sukcesu dzięki zadowoleniu klienta (wewnętrznego i zewnętrznego) oraz korzyści dla wszystkich członków.
(cytat, str. 92) Dokonując charakterystyki TQM Europejska Fundacja Zarządzania Jakością wskazała na następujące jej elementy: przywództwo, politykę i strategię, zarządzanie zasobami ludzkimi, działania, zadowolenie klientów, zadowolenie pracowników, wpływ na społeczeństwo.
(cytat, str. 153) TQM to proces ciągłego doskonalenia produktu, usługi w drodze eliminowania odchyleń od lansowanego przez firmę optimum oraz ulepszanie podstawowych procesów.
(cytat, str. 116) Budując kulturę jakości w przedsiębiorstwie należy traktować ludzi jako najcenniejsze aktywa. Przedsiębiorstwo ma szansę na osiągnięcie większej wiarygodności, jeśli będzie realistyczne w podejściu do pracowników
(cytat, str. 115) Wdrażanie TQM oznacza zmianę kultury organizacyjnej, ponieważ zmianie ulegają prawidłowości organizacyjne, zachowania i wartości, którym przedsiębiorstwo podporządkowuje swoje działania. Zmienia się także filozofia, wpływająca na zachowania pracowników, przebudowie ulega klimat organizacyjny oraz zasady gry, którym muszą się oni podporządkować.
(cytat, str. 104) Wśród podstawowych cech TQM można wskazać na ukierunkowanie na proces, a nie wyniki, stopniowanie wdrażania i zaangażowania każdego pracownika. Ponadto niezbędne jest zaangażowanie ze strony ścisłego kierownictwa w proces wdrażania zasad filozofii TQM.
(cytat, str. 94) Wprowadzenie zasad TQM do przedsiębiorstwa to poważna zmiana, której potrzebę i istotę zrozumieć muszą wszyscy, bez wyjątku, pracownicy. Zrozumienie potrzeby i zasadności wprowadzenia zmian to ważny warunek powodzenia tego, trudnego i długotrwałego, przedsięwzięcia.
(cytat, str. 92) Idea kompleksowego ujmowania wszelkich zagadnień związanych z dążeniem do uzyskania właściwej jakości wyrobu stała się powszechna w dziedzinie teorii produkcji i znalazła praktyczne zastosowanie we wszystkich rozwiniętych krajach. Określona została jako TQM, czyli Total Quality Management. Poszczególne wyrazy oznaczają odpowiednio: Total - objęcie tym systemem całej organizacji i możliwość zastosowania we wszystkich rodzajach produkcji i usług, w każdej komórce organizacji, na każdym stanowisku, w sposób nieograniczony; Quality - spełnienie wymagań klientów wewnętrznych i zewnętrznych w sposób w pełni ich zadowalający; Management - metodę rozwiązywania problemów i osiągania znacznej poprawy poprzez dążenie do wyższej jakości pracy i jej efektów, czyli podejmowanie decyzji podporządkowanych ciągłej poprawie jakości produktów. Zarządzanie to proces podejmowania decyzji wykorzystujący procedury i właściwe metody realizacji.
(cytat, str. 45) Według Ishikawy koncepcja Total Quality Management oznacza: "Zarządzanie respektujące człowieka. Jest ona rozciągnięta na całe przedsiębiorstwo metodą mogącą przyczynić się do poprawy standingu przedsiębiorstwa. Należy patrzeć daleko uwzględniając jakość we wszystkich możliwych szczegółach. Przedsiębiorstwo staje się czynnikiem rozwoju dzięki kodeksowi etycznemu Bushido łączącemu zgodność z prawem i skuteczność, zysk i przezroczystość."