Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 114) Infrastruktura turystyczna jest to zespół urządzeń i instytucji będący bazą materialną i organizacyjną rozwoju turystyki. Obejmuje cztery podstawowe elementy: bazę noclegową, bazę żywieniową, bazę towarzyszącą i bazę komunikacyjną.
(cytat, str. 202) Trwale niska inflacja oznacza mniejszą niepewność co do przyszłości, a niższe premie za ryzyko oznaczają wyższe ceny akcji i innych aktywów przynoszących zyski.
(cytat, str. 537) W Stanach Zjednoczonych umiarkowany poziom inflacji jest politycznie akceptowalny, ale gdy zbliża się do wartości dwucyfrowej, wybucha polityczna burza.
(cytat, str. 478) Nie można a priori zakładać, że każdy deficyt budżetowy wywołuje inflację. Jeżeli rząd pożycza pieniądze od przedsiębiorstw i od gospodarstw domowych, to - przeciwnie - może powstać przejściowy efekt deflacyjny z budżetu.
David Begg,
Makroekonomia. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1992, ISBN: 978-83-208-1644-0 (166+0)
(cytat, str. 219) Ucieczka od pieniądza oznacza załamanie się realnego popytu na gotówkę, następujące wtedy, kiedy wysoka inflacja i wysoka nominalna stopa procentowa zwiększają koszty utrzymania gotówki.
(cytat, str. 233) Towarzyszące inflacji koszty zdzieranych zelówek stanowią dodatkowy czas i wysiłek wkładany przez ludzi w zawieranie transakcji wówczas, gdy próbują oni poradzić sobie za pomocą mniejszych zasobów realnego pieniądza.
(cytat, str. 208) Polityka elastycznego celu inflacyjnego oznacza, że chociaż w średnim okresie bank centralny jest zobowiązany osiągnąć cel inflacyjny, to jednak ma on pewną swobodę wyboru tempa osiągania tego celu.
(cytat, str. 244) Długookresowa krzywa Phillipsa przebiega pionowo; towarzyszące jej bezrobocie odpowiada równowadze. Jeżeli ludzie są w stanie w pełni dostosować się do przewidywanej inflacji, to nie wywiera ona żadnego wpływu na zmienne realne.
(cytat, str. 165) Inflacja to proces ogólnego wzrostu cen w gospodarce. Z definicji wynika, że nie każdy wzrost cen należy uznać za inflację. Możemy o niej mówić tylko w przypadku ogólnego wzrostu cen.
(cytat, str. 234) Koszty zmienianych jadłospisów, spowodowane inflacją, odpowiadają realnym zasobom zużywanym po to, aby dokonać niezbędnych dostosowań i zapewnić stałość zmiennych realnych.
(cytat, str. 241) Krótkookresowa krzywa Phillipsa ilustruje odwrotną zależność miedzy bezrobociem a inflacją, która pojawia się po wstrząsach popytowych. Wstrząsy podażowe powodują przesunięcia krzywej Phillipsa. Wysokość, na jakiej przebiega krótkookresowa krzywa Phillipsa, zależy przede wszystkim od tempa wzrostu ilości pieniądza oraz oczekiwań inflacyjnych.
(cytat, str. 222) Profesor A. W. Phillips z London School of Economics wykazał w 1958 r., że w Wielkiej Brytanii istnieje silna statystyczna zależność miedzy poziomem inflacji w danym roku a bezrobociem. Podobne związki zostały zidentyfikowane również w innych krajach. Krzywa Phillipsa dowodzi, że wyższej stopie inflacji towarzyszy niższa stopa bezrobocia. Sugeruje to, że możemy wybrać niższe bezrobocie za cenę wyższej inflacji lub odwrotnie.
(cytat, str. 221) Podatek inflacyjny oznacza - wynikający z inflacji - wzrost realnych przychodów państwa, którego źródłem jest spadek realnej wartości nominalnego zadłużenia państwa.