Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 54) Do najmniej ryzykownych form obecności na obecnym rynku należy eksport wyrobów, ale relatywnie niewielkie są korzyści ekonomiczne odnoszone z tego tytułu i niewielka jest możliwość kontroli sytuacji.
(cytat, str. 90) jak jasno wskazał to John Stuart Mill, w przypadku każdego kraju rzeczywisty zysk z handlu zagranicznego polega nie na eksporcie, lecz na imporcie. Dzięki niemu konsumenci mogą albo zakupić zagraniczne artykuły po cenach niższych niż krajowe, albo też zakupić artykuły, których krajowi producenci w ogóle nie wytwarzają. Znakomitym przykładem mogą być w Stanach Zjednoczonych kawa i herbata. Jeśli rozważać eksport i import łącznic, prawdziwą przyczyną, dla której kraj potrzebuje pierwszego, jest konieczność zapłaty za drugi
(cytat, str. 353) W żadnym kraju eksport pomniejszony o import nie może być większy niż PKB pomniejszony o opłaty z tytułu zapasów, a dla świata jako całości eksport równa się importowi. Ale nie ma granic dla przepływów brutto.
(cytat, str. 69) Najpowszechniejszą formą internacjonalizacji, zwłaszcza we wcześniejszych stadiach działalności jest eksport. (...) Przedsiębiorstwa zajmujące się eksportem bezpośrednim, mające pewną znajomość rynku obcego, mogą też rozważyć współpracę z istniejącymi na rynku potencjalnymi partnerami.
(cytat, str. 334) "Przy analizie eksportu zwracam uwagę na zmiany w: - dynamice eksportu - rentowności eksportu - strukturze eksportowych produktów - strukturze rynków polskich eksportów - formach działania polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych."
(cytat, str. 18 - 19) Eksport pośredni polega na sprzedazy przez producenta własnych wyrobów okraślonej firmie (firmom), zajmującej się eksportem. Dzięki temu działalność eksportowa ogranicza się do pozostawienia do dyspozycji towaru eksportowego, a pośrednik przejmuje na siebie całkowite koszty i ryzyko dalszej jego dystrybucji. Na niego spada ciężar znalezienia klienta, organizacji transportu itd.
(cytat, str. 17) Eksport to wywóz za granicę towarów pochodzenia krajowego lub w znacznym stopniu przetworzonych w kraju w celu ich sprzedaży orza świadczenie usług cudzoziemcom.
(cytat, str. 104) Zarządzanie dystrybucją w eksporcie (zgodnie z koncepcją marketingową) oznacza zespół działań podlegających obserwacji i analizie, planowaniu, organizowaniu oraz kontroli, a mających na celu dostarczenie produktu finalnemu odbiorcy na danym rynku zagranicznym zgodnie z jego wymaganiami i zapewnienie mu w ten sposób pełnej satysfakcji z dokonanego zakupu.
(cytat, str. 108) Czynniki wpływające na decyzje dotyczące dystrybucji produktów na rynkach zagranicznych podzielimy zatem na: czynniki wewnętrzne wobec przedsiębiorstwa eksportującego oraz czynniki zewnętrzne w stosunku do przedsiębiorstwa eksportującego. Czynniki zewnętrzne z kolei podzielić można na dwie grupy: zmienne otoczenia krajowego oraz zmienne otoczenia rynków zagranicznych.
(cytat, str. 38) Eksport netto są to ponoszone przez cudzoziemców wydatki na dobra produkowane w kraju (eksport), pomniejszone o wydatki na dobra wytworzone za granicą, poniesione przez mieszkańców danego kraju (import).
(cytat, str. 95) Bilans handlowy jest to wartość eksportu netto. Gdy eksport jest większy od importu, występuje nadwyżka handlowa. Gdy import przewyższa eksport, gospodarka wykazuje deficyt handlowy.
(cytat, str. 130) "Eksport jest najprostszą i zazwyczaj pierwszą formą strategii wejścia przedsiębiorstwa na rynek zagraniczny.Firma ma przy tym do wyboru dwie podstawowe formy: eksport pośredni i eksport bezpośredni."
(cytat, str. 21) Eksport to zbyt towarów i/lub usług za granicę. Według szerszej definicji zaś - wywóz za granicę towarów pochodzenia krajowego lub w znacznym stopniu przetworzonych w kraju w celu ich sprzedaży i/lub świadczenie usług za granicą. Sprzedaż eksportowa może być prowadzona bezpośrednio między sprzedającym (producentem) i kupującym bądź za pośrednictwem innych podmiotów krajowych i/lub zagranicznych
(cytat, str. 61) Finansowanie eksportu może przyjmować dwojaką postać: kredytu dla dostawcy lub kredytu dla nabywcy. Kredyt dla dostawcy jest kredytem bankowym udzielanym dostawcy, który z kolei udziela odbiorcy zagranicznemu kredytu w formie odroczonej zapłaty.
(cytat, str. 25) Polski eksport, zwłaszcza elementów kooperacyjnych np. na rynek USA może napotkać postulaty odbiorcy, aby zgodził się ponosić materialną odpowiedzialność z tytułu "wszelkiej wyrządzonej szkody w majątku osób trzecich, spowodowania śmierci, choroby lub uszkodzenie ciał, jeśli powstały one skutkiem użycia dostarczonego przez sprzedawcę towaru jako elementu inkorporowanego przez nabywcę do produktu".