Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 84) Wszystkie narody ulegają patologicznej obawie przed importem, a niewiele tylko ustępuje jej patologiczna tęsknota za eksportem. To prawda, że z punktu widzenia logiki trudno o większy brak spójności. W długich okresach import i eksport muszą się wzajemnie wyrównywać (przy czym oba rozumie się w najszerszym sensie, w którym obejmują one takie „niewidzialne” pozycje „bilansu płatniczego”, jak wydatki na turystykę, opłaty za przewozy oceaniczne i inne). To właśnie eksportem płaci się za import — i na odwrót. Im większy jest nasz eksport, tym większy —jeśli chcemy uzyskać zań zapłatę — musi być nasz import. Im mniejszy jest import, tym mniejszy może być eksport. Bez importu nie moglibyśmy eksportować, ponieważ obcokrajowcy nie mieliby środków finansowych, by kupić za nie nasze towary. Jeśli postanowimy obciąć import, obcinamy tym samym eksport. Jeśli postanowimy zwiększyć eksport, tym samym zwiększamy import.
(cytat, str. 90) jak jasno wskazał to John Stuart Mill, w przypadku każdego kraju rzeczywisty zysk z handlu zagranicznego polega nie na eksporcie, lecz na imporcie. Dzięki niemu konsumenci mogą albo zakupić zagraniczne artykuły po cenach niższych niż krajowe, albo też zakupić artykuły, których krajowi producenci w ogóle nie wytwarzają. Znakomitym przykładem mogą być w Stanach Zjednoczonych kawa i herbata. Jeśli rozważać eksport i import łącznic, prawdziwą przyczyną, dla której kraj potrzebuje pierwszego, jest konieczność zapłaty za drugi
(cytat, str. 183) Importem nazywa się przywóz towarów zagranicznych w celu wykorzystania ich na własnym rynku wewnętrznym lub przyjęcie usług od cudzoziemców.
(cytat, str. 353) W żadnym kraju eksport pomniejszony o import nie może być większy niż PKB pomniejszony o opłaty z tytułu zapasów, a dla świata jako całości eksport równa się importowi. Ale nie ma granic dla przepływów brutto.
(cytat, str. 95) Bilans handlowy jest to wartość eksportu netto. Gdy eksport jest większy od importu, występuje nadwyżka handlowa. Gdy import przewyższa eksport, gospodarka wykazuje deficyt handlowy.
(cytat, str. 96) Krańcowa skłonność do importu (MPI - marginal propensity to import) informuje, jaką część każdej dodatkowej jednostki dochodu narodowego podmioty krajowe chcą wydać na dodatkowy import.
(cytat, str. 38) Eksport netto są to ponoszone przez cudzoziemców wydatki na dobra produkowane w kraju (eksport), pomniejszone o wydatki na dobra wytworzone za granicą, poniesione przez mieszkańców danego kraju (import).
(cytat, str. 22) Transakcją odwrotną wobec eksportu jest import, czyli przewóz towarów z zagranicy w celu ich wykorzystania na rynku wewnętrznym bądź reeksportu oraz przyjęcie usług od przedstawicieli podmiotu zagranicznego.
(cytat, str. 22) Import bezpośredni jest zwykle prowadzony wtedy, kiedy odbiorcy zależy na trwałości dostaw, ich regularności, możliwości decydowania o parametrach towaru u jego źródła oraz kontroli nad ewentualnymi zmianami warunków dostawy.
(cytat, str. 22 - 23) Import pośredni jest szczególnie polecany w przypadku transakcji jednostkowych, dotyczących relatywnie niewielkich ilości towaru, a także w przypadku, gdy krajowemu odbiorcy, np. właścicielowi hurtowni, zależy na sprowadzeniu różnych dóbr z różnych rynków.
(cytat, str. 44) W przypadku zakupu importowego należy dążyć do możliwie jak najpóźniejszego dokonania zapłaty, najlepiej po otrzymaniu i dokonanym odbiorze towaru lub wykonanej usłudze.