Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 123) Wynik na operacjach nadzwyczajnych stanowi różnicę między zrealizowanymi zyskami nadzwyczajnymi a poniesionymi stratami nadzwyczajnymi.
(cytat, str. 74) Celem budżetowania jest zapewnienie efektywnego zagospodarowania z reguły ograniczonych zasobów, jakimi dysonuje przedsiębiorstwo, przez ukierunkowanie decydentów na ustalone cele i zobowiązane ich do odpowiedzialności za uzyskane wyniki.
(cytat, str. 216) Profit center, zwane także obszarem zysku czy obszarem biznesu, jest więc zorganizowaną jednostką przedsiębiorstwa, która odpowiedzialna jest zarówno za stronę przychodów, jak i dużą część kosztów, których to różnica określa wynik tej jednostki.
(cytat, str. 262) Konstrukcja kontraktu menedżerskiego musi być każdorazowo dopasowana do sytuacji, tzn. zawierać różnorodną kombinację omówionych elementów, gdyż zadaniem osoby tworzącej kontrakt jest znalezienie najbardziej efektywnego połączenia nagrody z osiągnięciem wyniku.
(cytat, str. 183) Porównawcza analiza jakości decyzji z efektami działania pozwala wykryć interesujące paradoksy. Okazuje się, że w określonych okolicznościach dobre decyzje prowadzą do niekrozystnych efektów końcowych, czyli do niepowodzenia. Fakt ten wiąże się z ryzykiem działania.
W korzystnych warunkach nieracjonalne, błedne wybory prowadzą do dobrych wyników, które nazywamy sukcesem. Zatem z pewnym, w zasadie niskim, prawdopodobieństwem jednostka osiąga projektowany stan rzeczy.
W stytuacjach nowych i trudnym może pojawić się wynik, który nazywamy niespodzianką, definiowaną jako całkowicie nie przeiwywany skutek decyzji.
(cytat, str. 198) Wynik finansowy brutto może być obciążany podatkiem dochodowym oraz innymi publicznoprawnymi obligatoryjnymi obciążeniami, które nie są kosztami działalności, ale powodują zmniejszenie wyniku finansowego netto, czyli wypracowanego zysku pozostającego do dyspozycji jednostki gospodarczej. W przypadku poniesienia straty w poprzednich latach jednostce gospodarczej przysługuje prawo jej odliczenia z zysku następnych lat, co regulują przepisy art. 7. ust. 5. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ten sposób, że stratę poniesioną w roku podatkowym można odliczyć od dochodu do opodatkowania w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym, że wysokość odliczenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 19% dochodu do opodatkowania, który jest kategorią prawa podatkowego pochodną do wyniku finansowego brutto. Różnice pomiędzy tymi kategoriami mogą mieć charakter trwały lub przejściowy. Różnice trwałe wynikają z różnic w zakresie przedmiotowym uznawania kosztów i przychodów w prawie o rachunkowości i w prawie podatkowym. Różnice przejściowe pomiędzy dochodem do opodatkowania i wynikiem finansowym polegają na uznawaniu kosztów i przychodów w tej samej wysokości w rachunkowości i prawie podatkowym ale z zaliczeniem ich do innych lat podatkowych. Jako przykład posłużyć mogą przychody i koszty z tytułu odsetek, które - według zasad rachunkowości - zalicza się do przychodów lub kosztów według zasady memoriałowej czyli odpowiednio do okresu czasu, którego dotyczą bez względu na termin zapłaty. W prawie podatkowym odsetki uznaje się za przychód lub koszt w czasie faktycznej zapłaty. Innym przykładem różnic przejściowych jest stosowanie w niektórych jednostkach innych stawek amortyzacji środków trwałych w rachunkowości jednostki niż stawki amortyzacji ustalone w przepisach podatkowych.
(cytat, str. 240 - 241) Badania wykazały, że w sytuacji gdy przedsiębiorstwo zajmuje dominująca pozycję na rynku, a jego działania odbierane są jako naruszające interesy klientów, pracowników czy lokalnych społeczności, osiąganie ponadprzeciętnych wyników finansowych godzi w reputację firmy. Ulega ona pogorszeniu ponieważ interesariusze oceniają, że dobre wyniki przedsiębiorstwo uzyskało ich kosztem.
(cytat, str. 41) W ramach wyniku z działalności gospodarczej należy wyróżnić: - wynik ze sprzedaży produktów(towarów), - wynik z operacji finansowych, - wynik z pozostałej sprzedaży.
(cytat, str. 16) Wyniki badań statystycznych przeprowadzonych przez centralne urzędy statystyczne Rosji, Prus i Austrii były w wielu szczegółowych przekrojach nieporównywalne, ze względu na stosowane przez nie różnych metod statystycznych i niejednoznacznej terminologii.
(cytat, str. 168) (...) kultura organizacji reprezentuje przekonania i wartości kulturowe tkwiące wewnątrz organizacji, które w połączeniu strukturą, systemami, celami i technologią stają się istotnym czynnikiem kształtującym wyniki przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 124) Warunkiem powtarzalności (wyników) w procesie powstają za każdym razem, gdy czas i miejsce obserwacji procesu są na tyle ograniczone, by nie wystąpiła zmienność systematyczna.
(cytat, str. 45) Ocena kadrowa jest formalną i systematyczną oceną wyników uzyskiwanych przez danego pracownika i wielu dużych spółkach jest ona powszechna praktyką. Zakres w jakim okaże się ona użyteczna dla danej firmy, zależeć będzie od wielkości zakładu, a także od charakteru stosunków pomiędzy pracodawcą a pracownikami.