Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 131) Klasyfikacja kosztów według rodzaju pozwala na ujęcie kosztów według jednorodnych składników, takich jak: - amortyzacja, - zużycie surowców i materiałów, - zużycie paliw i energii, - usługi obce, - podatki i opłaty, - wynagrodzenia, - świadczenia na rzecz pracowników, - pozostałe koszty.
(cytat, str. 138) Do wyliczenia rezerw na podatek odroczony banku konieczne jest wyodrębnienie w rachunku zysków i strat pozycji, które nie są kosztem czy przychodem w rozumieniu prawa podatkowego, z podziałem na różnice trwałe i przejściowe.
(cytat, str. 155) Ekonomiczne znaczenie podatku polega na tym, że skutkiem nakładania podatków jest zmiana w sytuacji dochodowej i majątkowej podatników, co wpływa na ich zachowanie, na podejmowanie decyzji gospodarczych, decyzji konsumpcyjnych, decyzji o oszczędzaniu itp.
(cytat, str. 126) Znaczenie podatków lokalnych dla podstaw finansowych władz samorządowych jest uzależnione od rodzaju podatku, a ściślej od wydajności źródeł oraz od zmienności podstawy opodatkowania.
(cytat, str. 173) Jeżeli zatem podatek wpływa na cenę, to rozłożenie jego ciężaru na nabywcę i sprzedawcę będzie pochodne w stosunku do elastyczności popytu i elastyczności podaży względem ceny oraz możliwości wpływania przez producenta na poziom kosztów.
(cytat, str. 189) Konsekwencje gospodarcze i społeczne podatków prowokują do ucieczki przed nimi na drodze nielegalnej lub na drodze poszukiwania luk w prawie podatkowym. Przyczyny i motywy takiego postępowania podatnika są złożone. P.M. Gaudemet wyróżnia cztery podstawowe rodzaje przyczyn ucieczki przed podatkami: moralne, polityczne, ekonomiczne i techniczne.
(cytat, str. 412) Gdy podatek naliczony jest wyższy niż podatek należny, podatnik otrzymuje zwrot określonej kwoty podatku lub obniża o nią podatek należny od swojej sprzedaży w następnym miesiącu. Mamy więc do czynienia z tzw. zwrotem bezpośrednim oraz zwrotem pośrednim.
(cytat, str. 400) Wiele krytycznych uwag można było zgłosić do opodatkowania ludności. Uproszczenie systemu opodatkowania ludności było - obok przyczyn o charakterze ustrojowym - ważnym motywem zmian w systemie podatkowym.
(cytat, str. 188) Im bardziej zmonopolizowany jest rynek, im mniejsza jest elastyczność popytu względem ceny zawierającej podatek, tym większe są możliwości przerzucenia skutków opodatkowania na nabywców (konsumentów).
(cytat, str. 185) Przy niskich skalach progresji podatkowej dochody państwa rosną szybko, gdyż niewielki ciężar podatkowy powoduje wzrost aktywności gospodarczej, a w konsekwencji wzrost dochodów będących przedmiotem opodatkowania. W miarę podnoszenia stawki podatkowej dochody jeszcze rosną, ale wolniej.
(cytat, str. 177) Podatki mogą wpływać na stopień wykorzystania zasobów w gospodarce. Stąd też w gospodarce rynkowej tak duże znaczenie przywiązuje się do skutków, jakie wywołują ciężary podatkowe. Skutki te określane są obrazowo jako "spustoszenie podatkowe".
(cytat, str. 166) Twórcą pierwszych zasad podatkowych był Adam Smith, który sformułował cztery podstawowe kanony podatkowe: równość, pewność, dogodność, taniość.
(cytat, str. 161) Zwolnienia podatkowe polegają na tym, że państwo w ramach prowadzonej polityki fiskalnej wyłącza pewną grupę podatników lub pewną część przedmiotu opodatkowania z obowiązku zapłacenia podatku.
(cytat, str. 155) Podatek jest wielce złożoną kategorią prawną, fiskalną, ekonomiczną, polityczną, społeczną. Fiskalną, ponieważ podatek jest podstawowym narzędziem przyjmowania przez państwo dochodów i zaspokajania popytu na pieniądz. Ekonomiczne znaczenie podatku polega na tym, że skutkiem nakładania podatków jest zmiana w sytuacji dochodowej i majątkowej podatników, co wpływa na ich zachowanie, na podejmowanie decyzji gospodarczych, konsumpcyjnych, o oszczędzaniu, itp.
(cytat, str. 261) Podatki mogą być przerzucane na innych podatników, a w ostateczności na konsumentów przez podwyżki cen. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nałożenie czy podniesienie podatku wpłynie na podwyższenie cen, a wiec będzie działać inflacyjnie, zaciąganie pożyczek zaś może działać dezinflacyjnie.
(cytat, str. 344) Podatnikami podatku od nieruchomości są właściciele lub użytkownicy wieczyści nieruchomości. Opodatkowaniu podlegają budynki lub ich części związane z prowadzeniem pozarolniczej i pozaleśnej działalności gospodarczej. Podstawą opodatkowania jest powierzchnia użytkowa mierzona po wewnętrznej długości ścian dla budynków, dla gruntów - ich powierzchnia, dla budowli - wartość początkowa przyjmowana do amortyzacji.
(cytat, str. 64) Zasadnicza różnica pomiędzy udziałem w podatku, a dodatkiem do podatku polega na tym, że w wypadku udziału władze lokalne nie posiadają większego wpływu na wielkość dochodów budżetowych. O wysokości udziału decyduje bowiem ustawodawca.
(cytat, str. 57) wartość osłony podatkowej (zaoszczędzony podatek dochodowy) wyznacza się na bazie następującej formuły: koszty uzyskania przychodu x stopa podatku dochodowego