Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: koszt po��redni (0 - 11 z 11)
(cytat, str. 134) Koszty, które możemy opomiarować na produkt wprost na podstawie dokumentacji pierwotnej, są nazywane kosztami bezpośrednimi, zaś koszty grupowanie wspólnie, a następnie rozliczane na produkty za pomocą tzw. kluczy podmiotowych, nazywane są kosztami pośrednimi.
(cytat, str. 283 - 284) Koszty pośrednie nie służą do sterowania wynikiem projektu, lecz stanowią informacje, które projekty i w jakim zakresie w długim czasie pokrywają pełne koszty przedsiębiorstwa. Doliczenia kosztów pośrednich można dokonać, wykorzystując: - klucze podziałowe, - metody podziału kosztów pomiędzy stanowiska kosztów, - rachunek kosztów ABC.
Słowa kluczowe:koszt pośredni Komentarze i źródła pierwotne: M. Dyczkowski: Identyfikacja wewnętrznych potrzeb informacyjnych i komunikacyjnych obiektu gospodarczego.
(cytat, str. 184) Te koszty, których nie można odnieść do konkretnych wyrobów, nazywa się pośrednimi. Zaliczamy do nich np. amortyzację środków trwałych, zużycie energii, koszty administracyjne, odsetki bankowe, kary płacone przez przedsiębiorstwo itp. Ponieważ nie da się bezpośrednio powiązać ich z wyrobami, rozliczanie tych kosztów na rodzaje i asortymenty wyrobów dokonywane jest w formie umownych narzutów.
(cytat, str. 110) Przedmiotem badania kosztów pośrednich jest odchylenie między kwotą rzeczywiście poniesionych kosztów pośrednich produkcji a kwotą naliczoną przy użyciu z góry określonej stawki absorpcyjnej kosztów pośrednich.
(cytat, str. 239) Kalkulacyjny układ kosztów służy do ustalenia jednostkowych kosztów wyrobów usług. Wyodrębnia się w nim koszty bezpośrednie i pośrednie. Koszty bezpośrednie(materiałów bezpośrednich, płac bezpośrednich, paliwa technologicznego, inne koszty) dają się wprost odnieść do określonego wyrobu, usługi czy zlecenia produkcyjnego na podstawie dokumentów źródłowych. Do kosztów pośrednich zalicza się koszty wydziałowe, ogólnego zarządu oraz koszty sprzedaży. Suma kosztów bezpośrednich oraz kosztów wydziałowych stanowi koszt wytworzenia.
(cytat, str. 150) Te koszty, których nie można odnieść do konkretnych wyrobów, nazywa się pośrednimi. Zaliczamy do nich np. amortyzacje, zużycie energii, koszty administracyjne, odsetki bankowe, kary płacone przez przedsiębiorstwo itp.
(cytat, str. 84) Koszty pośrednie obejmują wszystkie ogólne wydatki firmy, takie jak zarządzanie i ogólne administrowanie, czynsz, ogrzewanie, światło, podatki itp. Koszty te zawsze są ponoszone, bez względu na to, czy projekt jest realizowany, czy nie, a zatem większość kosztów pośrednich to koszty stałe.
Słowa kluczowe:koszt pośredni Komentarze i źródła pierwotne: E.Duliniec,Badania marketingowe w zarządzaniu przedsiębiorstwem,PWN,Warszawa 1994,s.13-34., Por.J.Kall,Reklama,PWE,Warszawa 1990;T.Domański,Skuteczna reklama i promocja,Poltex,Warszawa 1993;Z.Zemler,Public Relations.Kreowanie reputacji firmy,Poltex,Warszawa 1992,s.41-73.
(cytat, str. 111) Koszty pośrednie bardziej wiążą się z istniejącym potencjałem produkcyjnym, a mniej z bezpośrednio prowadzoną działalnością. Niektóre pozycje kosztów pośrednich wiążą się z upływem czasu (czynsze, płace administracji itp.), stąd nazywa się je kosztami okresowymi. Tego rodzajów kosztów włącza się do wartości produkcji zakończonej lub nie zakończonej, lecz w okresie ich powstania przeciwstawia się je przychodom w tymże okresie.
(cytat, str. 104) Do kosztów pośrednich zaliczane są przede wszystkim wynagrodzenia za urlopy i dni wolne od pracy i okresowego wypłacane premie oraz dodatki przysługujące z różnych tytułów. Rosnąc udział wykazują również obciążenia na ubezpieczenia społeczne.
(cytat, str. 29) Koszty pośrednie - wydziałowe; składają się na nie te pozycje kosztów, które nie zmieniają się wraz ze zmianą wielkości produkcji i w krótkim okresie są stałe. W krótkim czasie niewiele zmieniają się czynsze, opłaty miejskie czy amortyzacja. Krótkookresowa kontrola tych kosztów nie sprawia trudności, jednak w dłuższych okresach mogą one mieć ważne znaczenie dla firmy i kierownictwo musi być świadome potrzeby ich kontroli.