Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 211) Przy zmianie systemu premiowania nie jest wymagany jakiś specyficzny okres wprowadzania systemu, gdyż "jeśli chodzi o własne pieniądze, ludzie są zadziwiająco pojętni".
(cytat, str. 94) Pieniądz jest to pewien powszechnie akceptowany towar, za pomocą którego dokonujemy płatności za dostarczane dobra lub wywiązujemy się ze zobowiązań (np. spłata długu). Inaczej mówiąc, jest to środek płatniczy.
(cytat, str. 11) W praktyce bankowej najczęściej wyodrębnia się cztery agregaty pieniężne reprezentujące: M1 = banknoty i bilony w obiegu oraz środki na rachunkach a vista, M2 = M1 plus depozyty krótkoterminowe, a także zwrotne na każde żądanie, jeśli nie mogą być bezpośrednio wykorzystane do zapłaty (np. Czeki, wkłady na książeczkach oszczędnościowych), M3 = M2 plus średnio- i długoterminowe depozyty oraz inne rodzaje depozytów pieniężnych niezaliczane do M2, M4 = M3 plus papiery wartościowe, które mogą być przedmiotem obrotu na rynku finansowym.
(cytat, str. 177) Podatki mogą wpływać na stopień wykorzystania zasobów w gospodarce. Stąd też w gospodarce rynkowej tak duże znaczenie przywiązuje się do skutków, jakie wywołują ciężary podatkowe. Skutki te określane są obrazowo jako "spustoszenie podatkowe".
(cytat, str. 188) Im bardziej zmonopolizowany jest rynek, im mniejsza jest elastyczność popytu względem ceny zawierającej podatek, tym większe są możliwości przerzucenia skutków opodatkowania na nabywców (konsumentów).
(cytat, str. 185) Przy niskich skalach progresji podatkowej dochody państwa rosną szybko, gdyż niewielki ciężar podatkowy powoduje wzrost aktywności gospodarczej, a w konsekwencji wzrost dochodów będących przedmiotem opodatkowania. W miarę podnoszenia stawki podatkowej dochody jeszcze rosną, ale wolniej.
(cytat, str. 166) Twórcą pierwszych zasad podatkowych był Adam Smith, który sformułował cztery podstawowe kanony podatkowe: równość, pewność, dogodność, taniość.
(cytat, str. 161) Zwolnienia podatkowe polegają na tym, że państwo w ramach prowadzonej polityki fiskalnej wyłącza pewną grupę podatników lub pewną część przedmiotu opodatkowania z obowiązku zapłacenia podatku.
(cytat, str. 155) Podatek jest wielce złożoną kategorią prawną, fiskalną, ekonomiczną, polityczną, społeczną. Fiskalną, ponieważ podatek jest podstawowym narzędziem przyjmowania przez państwo dochodów i zaspokajania popytu na pieniądz. Ekonomiczne znaczenie podatku polega na tym, że skutkiem nakładania podatków jest zmiana w sytuacji dochodowej i majątkowej podatników, co wpływa na ich zachowanie, na podejmowanie decyzji gospodarczych, konsumpcyjnych, o oszczędzaniu, itp.
(cytat, str. 215) W ilościowej teorii pieniądza utrzymuje się, że zmiany nominalnej podaży pieniądza powodują identyczne zmiany poziomu cen (a także płac), lecz nie wpływają na produkcję i zatrudnienie.
(cytat, str. 219) Ucieczka od pieniądza oznacza załamanie się realnego popytu na gotówkę, następujące wtedy, kiedy wysoka inflacja i wysoka nominalna stopa procentowa zwiększają koszty utrzymania gotówki.
(parafraza, str. 136) Funkcje pieniądza: - pieniądz jest środkiem wymiany, - pieniądz jest miernikiem wartości, - pieniądz jest środkiem tezauryzacji czyli gromadzenia bogactwa, - pieniądz jest miernikiem odroczonych płatności.
(cytat, str. 105) Pieniądz symboliczny jest to środek płatniczy, którego wartość, czyli siła nabywcza, znacznie przewyższa koszt jego wytworzenia lub wartość jako towaru w innych niż pieniądz zastosowaniach.
(cytat, str. 106) Pieniądz bezgotówkowy (IOU) jest to środek wymiany, którego podstawą jest wierzytelność przedsiębiorstwa prywatnego lub osoby fizycznej. Jednym z przykładów pieniądza IOU jest wkład bankowy, ponieważ wkład jest to zobowiązanie banku wobec klienta.