Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 232) W praktyce zyski osiągane z obrotów większe niż potrzebne do osiągnięcia poziomu planowanego są wykorzystywane do premiowania kadry menedżerskiej.
(cytat, str. 186) Rozmiary działalności wpływają na skalę obrotu banku związanego z pozyskiwaniem środków pieniężnych oraz ich alokacją w aktywa dochodowe.
(cytat, str. 44) Do najważniejszych zalet giełdowego obrotu akcjami spółki należą: - dostęp do potencjalnie dużych zasobów kapitału, jaki może być lokowany na rynku regulowanym; kapitał pozyskiwany na tzw. rynku prywatnym (nieregulowanym) jest ograniczony do zasobów posiadanych przez grupę wybranych inwestorów, do których zwraca się przedsiębiorstwo, na rynku regulowanym zaś te zasoby kapitałowe są znacznie większe, gdyż potencjalnie mogą pochodzić od wszystkich podmiotów zainteresowanych inwestowaniem na rynku giełdowym lub pozagiełdowym - płynność obrotu papierami wartościowymi na rynku giełdowym sprzyjająca obniżaniu kosztu kapitału pozyskiwanego przez przedsiębiorstwa na tym rynku - obiektywna, rynkowa wycena wartości przedsiębiorstwa oraz bieżąca weryfikacja na rynku giełdowym decyzji zarządu i wyników osiąganych przez spółkę, przejawiająca się zmianami notowań akcji, co prowadzi do większej przejrzystości w zakresie zarządzania spółką - zwiększenie wiarygodności i prestiżu przedsiębiorstwa na rynku, co wiąże się ze statusem spółki publicznej (giełdowej)
(cytat, str. 45) Do najważniejszych wad związanych z wprowadzeniem akcji na rynek regulowany zalicza się: - wysokie koszty wejścia akcji spółki do obrotu regulowanego na rynku giełdowym lub pozagiełdowym; są to przede wszystkim koszty przygotowania prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego, koszty doradztwa finansowego i prawnego, koszty sporządzania audytu itp.; - obowiązki informacyjne spółek giełdowych, wymagające od przedsiębiorstwa ujawniania wszystkich informacji dotyczących ich działalności, które mogą mieć wpływ na kształtowanie się notowań akcji; może to stwarzać zagrożenia ze strony konkurencji, która zyskuje informacje o zamierzeniach spółki publicznej - nieustanne zmiany struktury akcjonariatu spółki giełdowej, wynikające z obrotu akcjami na rynku regulowanym, co może stwarzać zagrożenie wrogiego przejęcia spółki
(cytat, str. 33) Obrotem nazywamy czynności podejmowane w stosunku do gotowych środków spożywczych, używek, substancji dodatkowych dozwolonych i przedmiotów przeznaczonych do kontaktu w celu dostarczenia do jednostek handlowych lub zakładów żywienia, a w szczególności: sprzedaż, przechowywanie, transport i inne czynności związane z dostarczeniem takich wyrobów odbiorcy.
(cytat, str. 107 - 109) Obrót bezpośredni, czyli sprzedaż bezpośrednią przez producenta końcowemu nabywcy, najczęściej konsumentowi, a na rynku dóbr produkcyjnych - innemu producentowi. (...) Obrót bezpośredni jest niewątpliwie najtańszą formą obrotu towarowego na ogół też najkorzystniejszą dla nabywcy. Ale rozmiary produkcji dóbr i obrotu, oraz procesy globalizacyjne, muszą doprowadzić do jego ograniczenia na rzecz obrotu pośredniego. Obrót pośredni, czyli z udziałem pośredników, w powszechnie przyjętych klasyfikacjach dzieli się na: - obrót tranzytowy organizowany, - obrót tranzytowy rozliczany, - obrót hurtowy, - obrót detaliczny, - obrót giełdowy, - obrót aukcyjny.
(cytat, str. 39) Firma musi określić prawdopodobny wzorzec rozwoju, który powinna realizować: jaki odsetek obrotów w najbliższym roku będzie musiał przypaść na nowe wyroby? Jakie to będzie miało skutki dla alokacji zasobów?
(cytat, str. 317) Prawidłowe kierowanie procesami zakupu w przedsiębiorstwach handlowych powinno zapewnić: - zaspokojenie efektywnego popytu na towary, - utrzymanie tempa obrotu na poziomie gwarantującym osiągnięcie odpowiedniej dynamiki dochodów, - utrzymanie zapasów na poziomie zapewniającym ciągłość obrotu oraz optymalny poziom kosztów utrzymania zapasów.