Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 259) Ceny transferowe oparte na cenach rynkowych mogą być z dobrym skutkiem stosowanych w przedsiębiorstwach o wysokim stopniu decentralizacji zarządzania i dużej autonomii w podejmowaniu decyzji.
(cytat, str. 262) Jeśli ośrodek odpowiedzialności ma być jednostką autonomiczną o niezależnej odpowiedzialności za swój zysk, to musi sam panować nad swoim losem- nawet w stopniu dającym mu prawo podejmowania złych decyzji.
(cytat, str. 25) Samodzielność organów lokalnych nie może być rozumiana jako autonomia, czyli całkowita niezależność od organów centralnych, wszak samorządowe jednostki są integralną częścią struktur organizacyjnych państwa.
(cytat, str. 98) (Dyduch) Autonomia odnosi się do niezależnych działań podejmowanych przez jednostkę lub zespól zmierzających do tworzenia pomysłów, wizji i ich realizacji. Oznacza ona możliwość i chęć samokierowania w podążaniu za szansami. W kontekście organizacyjnym autonomia odnosi się do działań podejmowanych niezależnie od ograniczeń organizacyjnych Jeżli nawet czynniki takie jak dostępnośc zasobów, działania konkurentów, wewnętrzne względy organizacyjne mogą zmienić kurs inicjatywy nowego przedsięwzięcia, nie są wystarczające, by stłumić autonomiczne procesy prowadzące do nowego wejścia.
(cytat, str. 121) autonomia - "możliwość wyboru przez zatrudnionego swojej metody pracy, sekwencji wykonania zadań, rytmu, przemieszczaniu się poza stanowiskiem pracy itp." S. Turner i P. Lawrence
(cytat, str. 131) "autonomia istnieje wówczas, gdy relacje i interakcje, które określają dany system jako jednostkę, są ustanowione przez ten system i tylko ten system"
(cytat, str. 131) W ujęciu współczesnym przyjmuje się, ze żaden system będący "częścią systemu bardziej globalnego ("ekologicznego") nie może być całkowicie autonomiczny (niezależny)" Konieczna zależność w tym ujęciu dotyczy np. zasobów, rynków, technologii, natomiast autonomia odnosi się do struktury, zasad i metod zarządzania oraz kierunków rozwoju, które nie mogą być narzucane przez instancję zewnętrzną.
(cytat, str. 131 - 132) "autonomia nie oznacza niezależności w stosunku do otoczenia", oznacza natomiast, że "sposób, w jaki system się zachowuje, decyzje, które podejmuje, zależą od niego samego, od konfiguracji jego interakcji, od jego historii"
(cytat, str. 132) W przypadku konkretnego przedsiębiorstwa autonomia rozciąga się pomiędzy dwoma przeciwstawnymi biegunami: centralizacji i decentralizacji.
(cytat, str. 101) W prawie wspólnotowym obowiązuje bowiem zasada respektowania autonomii instytucjonalnej krajów członkowskich, co m.in. oznacza, że Wspólnoty nie ingerują w sprawy organizacji terytorialnej poszczególnych państw.
(cytat, str. 25) ... autonomia czy samodzielność w pracy są ważne dla znakomitej MNIEJSZOśCI , pracowników. Można sądzić że praca na rachunek własny jest mało atrakcyjnym źródłem utrzymania i prawdopodobnie tak też będzie w przyszłości ....
(cytat, str. 47) Autonomia funkcjonalna wyraża względną niezależność danego stanowiska, komórki lub jednostki organizacyjnej od innych i polega na: - samodzielnym spełnianiu zadań i samowystarczalności, - samodzielnym dysponowaniu środkami w ramach przypisywanych funkcji, - swobodzie wyboru metod działania.
(cytat, str. 80) W przypadku zastosowania struktury dywizjonalnej przedsiębiorstwo na drugim szczeblu hierarchii podzielone jest na jednostki organizacyjne (segmenty, dywizje) o znacznym poziomie autonomii, które powstają poprzez grupowanie grupowanie zadań według produktów, rynków, odbiorców itp.
(cytat, str. 58) Zwiększająca się autonomia pracowników, zakres odpowiedzialności oraz ilość sprzężenia zwrotnego są przyczyną wyższego poziomu motywacji104. Psychologia pracy i organizacji interesuje się empowermentem właśnie z punktu widzenia teorii motywacji. Istnieją dwa często źle interpretowane pojęcia: rozszerzania i wzbogacania pracy. Według LI. Fostera rozszerzenie pracy polega na dodaniu do danego zakresu pracy zadań wykonywanych dotychczas na innych stanowiskach, wzbogacenie pracy zaś to włączenie do niej zadań z innego poziomu.
(cytat, str. 70) Niektóre badania (np. D. Knightsa i D. McCabe'a, 1999) dowiodły, że empowerment i autonomia są celami nierealnymi w tych organizacjach, które mają historycznie ukształtowaną strukturę. Decyzje podejmowane są w nich w sposób automatyczny. Stosowanie TQM nie przyczynia się do zmiany ról organizacyjnych, nie zmienia pozytywnie stosunków międzyludzkich, a hierarchiczne relacje mogą być wręcz wzmacniane przez TQM.
(parafraza, str. 134) Zmienne determinujące poziom autonomii: - stopień samo zrozumienia - psychologiczna zdolnośc formułowania różnych opcji działania - zewnętrzne okoliczności umożliwiające jednostce działanie zgodnie z tymi opcjami. Ruth Faden i Tom Beauchamp