Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: polityka fiskalna (0 - 19 z 19)
(cytat, str. 63) Zadaniem instrumentów polityki fiskalnej jest łagodzenie wahań cyklu koniunkturalnego, czyli hamowanie ekspansji gospodarki w okresie jej nadmiernego wzrostu i pobudzanie aktywności gospodarczej w okresie słabnięcia procesów gospodarczych.
(cytat, str. 286) Aktywna polityka fiskalna występuje wówczas, gdy rząd stosuje wybrane środki w celu: przeciwdziałania cyklicznym fluktuacjom, zapewnienia stabilizacji cen, ograniczania bezrobocia, itp.
(cytat, str. 283) Cała sztuka polityki fiskalnej polega na tym, żeby państwo umiejętnie łączyło realizację podstawowych celów polityki fiskalnej (gromadzenie potrzebnych państwu środków pieniężnych) z równoczesnym, niejako przy okazji, rozwiązywaniem innych ważnych celów gospodarczych i społecznych.
(cytat, str. 53) Mimo braku spektakularnych sukcesów konserwatywnej polityki fiskalnej i związanej z nią polityki monetarnej (w wydaniu szkoły monetarystycznej) koncepcje nowego konserwatyzmu fiskalnego wciąż są silne.
(cytat, str. 178) Polityka fiskalna (budżetowa) obejmuje wszystkie posunięcia rządu, które kształtują wpływy i wydatki budżetowe, oddziałując tym samym na podział dochodów oraz na ogólny poziom aktywności gospodarczej w kraju.
(parafraza, str. 134) CDS (credit default swap) - jest to instrument pochodny, podobny do ubezpieczenia. Polega on na zabezpieczeniu długu (obligacji lub pożyczki) za pomocą transakcji między dwoma podmiotami, z których jeden jest właścicielem obligacji, a drugi zobowiązuje się do spłaty wartości nominalnej obligacji w sytuacji bankructwa strony trzeciej, czyli emitenta obligacji, na określonych warunkach. CDS-y zaczęły być emitowane w altach 90. i są dość popularnym instrumentem, gdyż pozwalają nabywcom obligacji zabezpieczyć się przed bankructwem emitenta. Wartość CDS-ów podlega rynkowej zmianie cen i zależy od oceny ryzyka bankructwa.
(cytat, str. 17) W pobudzeniu strony popytowej czynny udział powinno wziąć państwo, mające do dyspozycji narzędzia z zakresu polityki monetarnej (podaż pieniądza, operacje otwartego rynku) i fiskalnej (roboty publiczne, progresywne opodatkowanie, transfery socjalne).
(cytat, str. 119) Polityką fiskalną (fiscal policy) określa się całość aktywności państwa odnoszącej się do finansów publicznych i budżetu państwa. W polskiej literaturze naukowej przyjęty został również termin polityki budżetowej, gdyż w opinii części ekonomistów sformułowanie polityka fiskalna wskazywać może wyłącznie na politykę kształtowania podatków. Pojęcia stosowane zamiennie - polityki fiskalnej i budżetowej - odnoszą się do różnorodnych działań państwa - polityki podatkowej, kształtowania strony wydatkowej budżetu, finansów systemu zabezpieczenia społecznego oraz pozostałych instytucji rządowych i samorządowych.
(cytat, str. 96) Polityka fiskalna jest częścią polityki społeczno-ekonomicznej wyodrębnioną nie ze względu na specyfikę jej celów, lecz z uwagi na swoistość środków ich realizacji. Środkami tymi są narzędzia gromadzenia dochodów budżetowych oraz ich wydatkowania na przedsięwzięcia przyjęte przez pastwo do finansowania.
(cytat, str. 124) Ekspansywna polityka fiskalna oznacza najczęściej wzrost wydatków rządowych (lub obniżenie opodatkowania). Przy założeniu stałości innych składników popytu globalnego prowadzi do jego zwiększenia.
(cytat, str. 125) Restrykcyjna polityka fiskalna oznacza zmniejszenie wydatków rządowych lub zwiększenie opodatkowania, co prowadzi do spadku popytu globalnego. W ślad za nim będzie podążać produkcja. Przy zmniejszonej produkcji obniżeniu ulegnie popyt transakcyjny na pieniądz, co doprowadzi do spadku stopy procentowej (przy danej jego podaży).
(cytat, str. 280) cele fiskalne polegają na tym, że w wyniku prowadzonej polityki fiskalnej zostaje zaspokojony popyt na pieniądz zgłaszany przez państwo.
(cytat, str. 280) cele pozafiskalne wynikają z roli, jaką państwo odgrywa w funkcjonowaniu całego systemu ekonomiczno - społecznego w warunkach porządku demokratycznego.
(cytat, str. 34) Polityka fiskalna (budżetowa) polega na zapewnieniu odpowiedniej relacji między dochodami i wydatkami budżetu państwa w celu osiągnięcia możliwie najwyższego poziomu wzrostu gospodarczego oraz stabilizacji w zakresie zatrudnienia, produkcji, a także w zakresie cen
(cytat, str. 60) Przez pojęcie polityki fiskalnej rozumie się kształtowanie przez państwo zasad podatkowych, a w konsekwencji oddziaływanie na strukturę dochodów i wydatków ludności.
(cytat, str. 27) Polityka fiskalna państwa wywiera decydujący wpływ na sytuację finansową firmy, przede wszystkim za pośrednictwem systemu podatkowego, który przejmuje z reguły znaczną część przychodów osiąganych przez przedsiębiorstwo.
Słowa kluczowe:polityka fiskalna Komentarze i źródła pierwotne: Cechy omówione w tabeli. Opracowanie na podstawie źródła: T. Peters, R. Waterman In Search od Excellence, Harper and Row, 1982.