Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 45) Do najważniejszych wad związanych z wprowadzeniem akcji na rynek regulowany zalicza się: - wysokie koszty wejścia akcji spółki do obrotu regulowanego na rynku giełdowym lub pozagiełdowym; są to przede wszystkim koszty przygotowania prospektu emisyjnego lub memorandum informacyjnego, koszty doradztwa finansowego i prawnego, koszty sporządzania audytu itp.; - obowiązki informacyjne spółek giełdowych, wymagające od przedsiębiorstwa ujawniania wszystkich informacji dotyczących ich działalności, które mogą mieć wpływ na kształtowanie się notowań akcji; może to stwarzać zagrożenia ze strony konkurencji, która zyskuje informacje o zamierzeniach spółki publicznej - nieustanne zmiany struktury akcjonariatu spółki giełdowej, wynikające z obrotu akcjami na rynku regulowanym, co może stwarzać zagrożenie wrogiego przejęcia spółki
(cytat, str. 44) Do najważniejszych zalet giełdowego obrotu akcjami spółki należą: - dostęp do potencjalnie dużych zasobów kapitału, jaki może być lokowany na rynku regulowanym; kapitał pozyskiwany na tzw. rynku prywatnym (nieregulowanym) jest ograniczony do zasobów posiadanych przez grupę wybranych inwestorów, do których zwraca się przedsiębiorstwo, na rynku regulowanym zaś te zasoby kapitałowe są znacznie większe, gdyż potencjalnie mogą pochodzić od wszystkich podmiotów zainteresowanych inwestowaniem na rynku giełdowym lub pozagiełdowym - płynność obrotu papierami wartościowymi na rynku giełdowym sprzyjająca obniżaniu kosztu kapitału pozyskiwanego przez przedsiębiorstwa na tym rynku - obiektywna, rynkowa wycena wartości przedsiębiorstwa oraz bieżąca weryfikacja na rynku giełdowym decyzji zarządu i wyników osiąganych przez spółkę, przejawiająca się zmianami notowań akcji, co prowadzi do większej przejrzystości w zakresie zarządzania spółką - zwiększenie wiarygodności i prestiżu przedsiębiorstwa na rynku, co wiąże się ze statusem spółki publicznej (giełdowej)
(cytat, str. 33) Giełdy to organizowane w ustalonym miejscu iczasie spotkania handlowe, na których są sprzedawane ściśle określone towary po cenach ogłaszanych w codziennych notowaniach.
(parafraza, str. 32 - 34) Giełda pełni zasadniczo funkcje. 1. Funkcja mobilizowania kapitału - rozpatrywaną przez pryzmat oczekiwań i korzysci inwestorów, 2. Funkcja handlowa - prozpatrywaną przez zawieranie transakcji kupna i sprzedaży papierów wartosciowych, 3. Funkcja selekcyjna lub regulacyjna - reguluje i kontroluje procesy gospodarcze, 4. Funkcja rozprzestrzeniania prywatnej własności - realizowane jest to w ścisłej więzi z rynkiem emisji. 5. Funkcja informacyjna - giełdy umożliwiają odczytywanie obrazu koniunktury i pzewidywanie prawdopodobnego przebiegu procesów gopodarczych.
(cytat, str. 69 - 70) Rzadziej niż aukcje spotyka się giełdy internetowe, przeznaczone dla rynku B2B. Przez to pojęcie rozumie się elektroniczną platformę, gdzie dokonuje się transakcji kupna-sprzedaży i obie strony mogą pełnić zarówno jedną, jak i drugą rolę. E-giełdy dzieli się na giełdy branżowe (rolne i przemysłowe, np. giełda opakowań, hutnicza, rolna) oraz ogólne (krajowe lub zagraniczne). Uczestnictwo w giełdzie pozwala na szybkie znalezienie partnera - odbiorcy towarów lub dostawcy - i zorientowanie się w cenach obowiązujących w danym momencie na wybranym rynku.
(cytat, str. 25) Należałoby jednak podkreślić w tym miejscu, że pomiędzy ceną akcji danego przedsiębiorstwa a jego zyskownością na krótką metę nie musi koniecznie istnieć prosta zależność. Przedsiębiorstwo może na przykład opublikować swoje najnowsze dane wykazujące wzrost zysków o 30%, a tymaczasem cena jego akcji na giełdzie charakteryzuje się tendencją spadkową.
(parafraza, str. 56) Główne giełdy opcji na akcje. Wiodącą rolę w giełdowym obrocie opcjami na akcje odgrywają Stany Zjednoczone Ameryki. Na początku XXI wieku na 6 giełdach (CBOE, AMEX, Pacific Stock Exchange — PSE, PHLX, NYSE oraz niedawno uruchomiona International Securities Exchange — ISE) prowadzono handel opcjami na akcje ponad 500 spółek. Należy podkreślić, że o ile opcje kupna na parkiecie giełdowym były notowane od początku, czyli od 1973 r., o tyle pierwsze opcje sprzedaży pojawiły się dopiero po ponad 4 latach — w czerwcu 1977 r. Moment ten uznaje się za zamknięcie pionierskiego okresu rozwój u rynku opcji na akcje w USA. W tym okresie ukształtowały się standardy przejęte następnie, bezpośrednio lub po dostosowaniu do uwarunkowań lokalnych, przez większość giełdowo zorganizowanych rynków na świecie.
(cytat, str. 77) Giełda to zorganizowany i wyspecjalizowany i rynek pieniężny lub towarowo-usługowy. Dokonuje się na nim transakcji kupna i sprzedaży w ściśle określony sposób, czyli w ustalonym czasie i miejscu, określonymi wartościami, według ceny zwanej kursem notowania, ogłoszonym w specjalnym wykazie, czyli cedule
(cytat, str. 85 - 86) Giełda jest tylko jedną z instytucji tworzących klasyczną strukturę rynku kapitałowego. Oprócz niej działanie publicznego rynku obrotu papierami wartościowymi współtworzą: Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA, biura maklerskie, Centralna Tabela Ofert SA (CeTO), fundusze powiernicze, a także same spółki, których akcje są przedmiotem publicznego obrotu.
(cytat, str. 155) Instytucje odpowiedzialne za rozwój polskiego rynku kapitałowego mają trudne zadanie. Muszą one z jednej strony dbać o interes akcjonariuszy dążących do uzyskania możliwie najszerszego dostępu do informacji o spółkach giełdowych, a z drugiej strony chcąc pozyskać nowych emitentów akcji nie mogą dopuścić, w której koszty związane z obowiązkowym ujawnianiem informacji stanowiłyby barierę wejścia na giełdę dla potencjalnych spółek publicznych.
(cytat, str. 145) Giełda to miejsce nieustannego ścierania się popytu i podaży, przez co transakcje na tym rynku są dokonywane po cenach wolnorynkowych.
(cytat, str. 119) Sprawozdania finansowe są elementem obligatoryjnie ujawnianych informacji w postaci raportów okresowych składanych przez spółki giełdowe do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
(cytat, str. 97) Na giełdę dopuszczane są firmy najlepsze, uzyskujące zyski, dlatego bycie spółką giełdową jest wyróżnieniem. Jest to zatem istotny fakt z punktu widzenia budowy swojego wizerunku i podnoszenia renomy firmy.
(cytat, str. 89) Głównym celem GPW w Warszawie jest zapewnienie płynności i bezpieczeństwa publicznego obrotu papierami wartościowymi poprzez sprawną je organizację w myśl obowiązujących w tym zakresie przepisów.
(cytat, str. 83) Jarmarki, które odbywały się już w czasach starożytnego Egiptu, były zgodne w formie swojego działania zw współcześnie uznawanymi definicjami giełdy. Giełdy to stałe, odbywające się w określonym czasie i miejscu, podporządkowane określonemu regulaminowi spotkania osób pragnących zawrzeć transakcje kupna-sprzedaży oraz osób pośredniczących w zawieraniu transakcji.
(cytat, str. 22) Giełdy instrumentów finansowych dzielimy na klasyczne - zwane inaczej giełdami papierów wartościowych, na których przedmiotem obrotu są podstawowe instrumenty rynku kapitałowego, jakimi są akcje i obligacje - oraz terminowe, gdzie obraca się instrumentami pochodnymi.
(cytat, str. 143) Giełda papierów wartościowych w rozwiniętych gospodarkach rynkowych jest podstawowym elementem rynku kapitałowego. Stanowi ona jego nieodłączną część i jest domeną rynku wtórnego, spełniając jego główne funkcje, którymi są: mobilizacja kapitału i jego transformacja oraz wycena.
(cytat, str. 145) Organy giełdy składają się zazwyczaj z : zarządu giełdy, komisji dopuszczeniowej, izby maklerów, sądu rozjemczego i honorowego oraz izby rozrachunkowej.