Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 30) "Holding jest jednym z najczęściej spotkanych sposobów integracji siły gospodarczej przedsiębiorstw. Jako główny cel holdingu uznaje się uczestnictwo podmiotu kontrolującego w innych jednostkach prawno-gospodarczych. Uczestnikiem holdingu(zarówno kontrolującym, jak i kontrolowanym) może być każda spółka akcyjna, w tym również jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wszystkie inne spółki prawa handlowego, podmioty nie będące spółkami(spółdzielnie, fundacje, związki i stowarzyszenia). Nie wyłącza się z tej grupy banków i innych instytucji finansowych."
(cytat, str. 30) Holding finansowy. "Jest to holding, w którym podmiot kontrolujący nabywa w jednostkach zależnych znaczne udziały kapitałowe lub pakiety akcji. Cechą charakterystyczną tego holdingu jest to, że z mniejszą intensywnością występuje tu kontrolowanie działalności jednostek zależnych oraz że spełnia on funkcję finansującą(kredytową), niezależnie od tego, który z uczestników występuje w roli podmiotu finansującego lub finansowanego."
(cytat, str. 31) "Holding wertykalny charakteryzuje się tym, że skupia podmioty, których działalność można uporządkować w pewien proces gospodarczy. Może to być grupa podmiotów zajmujących się pozyskiwaniem, obróbką i dystrybucją jakiegoś surowca."
(parafraza, str. 33) Należny pamiętać o możliwości wystąpienia ujemnych skutków wypływających z holdingu: -preferowanie przez spółki zależne, własnych interesów, kosztem celów strategicznych holdingu -niebezpieczeństwo pojawienia się istotnych perturbacji przy braku odpowiedniego przygotowania kadry -utrata możliwości właściwej kontroli nad danym obszarem działalności przez spółkę dominującą.
(cytat, str. 207) Holding lub towarzystwo holdingowe, jest formą łączenia się firm w celu wykonania konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego (np. budowy transkontynentalnej sieci kolejowej). W skład takiego zrzeszenia wchodzą często producenci różnych branż, połączonych jednak ze sobą procesem technologicznym. Holding polega zatem na koordynacji działań poszczególnych firm na ustalaniu wspólnej polityki cenowej wobec odbiorcy.
(cytat, str. 173) Holding lub towarzystwo holdingowe, jest nietrwałą forma łączenia się firm w celu wykonania konkretnego przedsięwzięcia gospodarczego (np. budowy transkontynentalnej sieci kolejowej). W skład takiego zrzeszenia wchodzą często producenci różnych branż, połączonych jednak ze sobą procesem technologicznym. Holding polega zatem na koordynacji działań poszczególnych firm oraz na ustalaniu wspólnej polityki cenowej wobec odbiorcy
(cytat, str. 169) Są to formy organizacyjne, w których występuje z jednej strony spółka dominująca (kontrolująca), z drugiej zaś spółka lub spółki zależne (kontrolowane). Dwie podstawowe odmiany holdingów to spółki o dominacji kapitałowej i o dominacji personalnej.
(cytat, str. 169) W przypadku dominacji kapitałowej spółka dominująca zajmuje pozycję wiodącą ze względu na posiadanie odpowiedniego udziału kapitałowego w majątku spółki zależnej.
(cytat, str. 169) Natomiast dominacja personalna ma miejsce wtedy, gdy wspólnicy lub członkowie władz spółki dominującej mają rozstrzygający udział we władzach spółki zależnej.
(cytat, str. 28) Holding jest to organizacja, którą jest najczęściej spółka akcyjna, skupiająca kontrolne pakiety akcji innych spółek i mającą z tego tytułu istotny wpływ na zarządzanie nimi.
(cytat, str. 248 - 249) Holdingiem nazywamy spółkę akcyjną posiadającą akcje innych spółek w ilości pozwalającej kontrolować ich działalność (podejmować najważniejsze decyzje dotyczące podziału zysku, sprzedaży podstawowych aktywów, mianować radę nadzorczą itp.)
(cytat, str. 14) Holding to organizacja, którą jest najczęściej spółka akcyjna posiadająca kontrolne pakiety akcji innych spółek i mająca z tego tytułu istotny wpływ na zarządzanie nimi. Spółka, która posiada kontrolny pakiet innych akcji lub większościowe udziały, nazywa się spółką - matką. Spółka - matka jest strategicznym udziałowcem spółek - córek.
(cytat, str. 129) (...) holding, który można określić jak grupę samodzielnych z prawnego punktu widzenia spółek powiązanych kapitałowo, w której to grupie wyróżnia się spółka zarządzająca (spółka matka) oraz spółki podporządkowane (spółki córki).
(cytat, str. 28) Holding jest to organizacja, którą jest najczęściej spółka akcyjna, skupiająca kontrolne pakiety akcji innych spółek i mająca z tego tytułu istotny wpływ na zarządzanie nimi. (...) Holding tworzą najczęściej duże, przemysłowe spółki akcyjne i banki, ale mogą je tworzyć także spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i inne organizacje.