Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 19) "Inwestor zastępczy prowadzi działalność inwestycyjną za zlecenie inwestora. Inwestor może powierzyć wyspecjalizowanemu podmiotowi, w drodze umowy powierniczej, wykonanie całego przedsięwzięcia inwestycyjnego albo jego części w postaci zadań inwestycyjnych lub pojedynczych obiektów inwestycyjnych. Wówczas dalsze obowiązki prawne i organizacyjne inwestora wykonuj inwestor zastępczy."
(cytat, str. 19) "Inwestor to podmiot podejmujący inwestycję. Jest on odpowiedzialny za całokształt przebiegu procesu inwestycyjnego. Według prawa budowlanegoz 07.07.1994- Prawo budowlane inwestorem jest osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna(związek gospodarczy składający się z kilku podmiotów czy tez podmiot sektora publicznego), która na mocy odrębnych przepisów jest uprawniona do dysponowania środkami finansowymi na realizacje inwestycji i realizuje te inwestycję. Inwestorem jest również osoba fizyczna realizująca inwestycję."
(cytat, str. 113) Racjonalny inwestor analizuje określoną informację w kontekście innych informacji na temat określonych instrumentów finansowych lub ich emitenta.() bierze także pod uwagę informacje o zdarzeniach przyszłych i niepewnych.
(cytat, str. 112) () racjonalny inwestor dysponuje pewną ogólną wiedzą na temat typowego dla danej spółki zakresu wahań kursowych. Jednocześnie w swoich decyzjach inwestycyjnych bierze on pod uwagę także dane historyczne obrazujące zachowanie się kursu akcji pod wpływem podobnego rodzaju informacji.
(cytat, str. 111) W swoim rachunku ekonomicznym racjonalny inwestor bierze także pod uwagę koszty transakcyjne (np. prowizję maklerską) i pewne ryzyko związane z każdą decyzją inwestycyjną. Zatem nie podejmuje on decyzji inwestycyjnych kierując się informacjami, których znaczenie może być na tyle małe, że ich wpływ na kurs akcji będzie niewielki, gdyż potencjalne zyski z tej transakcji pomniejszone o koszty transakcyjne będą znikome.
(cytat, str. 111) Racjonalny inwestor to z pewnością homo economicus, a więc podmiot dążący do maksymalizacji zysków i minimalizacji strat wynikających z transakcji na rynku kapitałowym. () przy podejmowaniu decyzji kieruje się on rachunkiem ekonomicznym i stara się unikać ich podejmowania pod wpływem pozaracjonalnych czynników, takich jak na przykład emocje. W przypadku informacji o pozytywnym charakterze kupuje on akcje, a w przypadku informacji o negatywnym charakterze - sprzedaje.
(cytat, str. 30) Dane dotyczące sytuacji emitenta oraz jego akcji, upubliczniane przez spółki publiczne w ramach obowiązków informacyjnych, są dla inwestorów podstawowym czynnikiem umożliwiającym prawidłową wycenę akcji. W znacznej mierze na podstawie tych informacji inwestorzy podejmują decyzje o kupnie lub sprzedaży akcji.
(cytat, str. 10) "W realizacji projektu inwestycyjnego najważniejszym podmiotem jest inwestor, czyli osoba fizyczna lub prawna, która zdecyduje się wydać pieniądze, jakimi dysponuje."
(cytat, str. 8) Wiele osób oczekuje jakiejś większej sumy pieniędzy w przyszłości, czy to w postaci spadku czy premii w momencie przejścia na emeryturę. Osoby te, zanim otrzymają owe pieniądze, mogłyby z powodzeniem poeksperymentować za pomocą różnych metod zakupu akcji, a następnie prześledzić zmiany rentowności owych akcji na przestrzeni kilku lat bez konieczności dokonywania samego zakupu. W ten sposób mogą lepiej przygotować się do roli inwestora, którym staną się z chwilą, gdy będą już miały do dyspozycji ową sumę pieniędzy.
(cytat, str. 12) (...) wielu inwestorów uważa, że spadek cen akcji jest dostatecznym powodem do rozpoczęcia ich wyprzedaży, zaś wzrost cen – do zakupu.
(cytat, str. 98) Inwestorzy będą się między sobą różnić w poglądach (...) zależnie od czasu, jaki mają do dyspozycji, możliwości używania komputera i programów komputerowych, zawartości swego portfela akcji, itp.
(parafraza, str. 73) Istnieje silne przekonanie, iż inwestorzy nie powinni nabywać akcji za pieniądze, których potrzebowaliby niespodziewanie w przyszłości. Natomiast w dłuższych okresach akcje nabywane w odpowiednio wybranym momencie stanowią znacznie lepszą inwestycję niż depozyty bankowe lub rachunki w kasach mieszkaniowych.
(cytat, str. 214) Zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym występują oferenci wolnych kapitałów, których nazywamy inwestorami. Można ich podzielić na dwie podstawowe Grupy, tj.: - inwestorów profesjonalnych (przede wszystkim instytucjonalnych), - inwestorów nieprofesjonalnych(głównie gospodarstwa domowe i spółki pracownicze ). Biorąc za kryterium pochodzenie inwestorów można wyróżnić: - inwestorów krajowych, - inwestorów zagranicznych. Inwestorów można również podzielić z punktu widzenia tzw. filozofii inwestycyjnej na: - inwestorów biernych (nabywają papiery wartościowe traktując je jako lokatę długoterminową i trwała), - inwestorów czynnych (często wymieniają posiadane walory na podstawie przewidywanych zmian ich cen).
(cytat, str. 17) Inwestorem jest osoba lub jednostka gospodarcza, która prowadzi działalność inwestycyjną. Inwestor ponosi wydatki związane z inwestycja i w związku z tym ma prawo do podejmowania decyzji dotyczących inwestycji.
(cytat, str. 18) Obok etycznych konsumentów, rosnące znaczenie ma inna grupa interesariuszy przedsiębiorstw- etyczni inwestorzy. Są to zarówno inwestorzy indywidualni, jak i fundusze inwestycyjne, dla których przy podejmowaniu decyzji o zakupie walorów spółki istotny jest charakter jej działalności oraz przestrzeganie przez nią zasad społecznej odpowiedzialności biznesu.
(cytat, str. 124) Z raportów firmy doradczej McKinsey&Co wynika, że inwestorzy instytucjonalni wykazują gotowość do płacenia premii w wysokości 12-14% ceny akcji za walory spółek z Ameryki Północnej i Europy Zachodniej reprezentujących wyższe standardy ładu korporacyjnego. W przypadku spółek z rynków wschodzących premia ta jest jeszcze większa.
(cytat, str. 241) (...) w przypadku przedsiębiorstw o lepszej reputacji inwestorzy subiektywnie oceniają ryzyko inwestycji jako mniejsze i akceptują w zawiązku z tym niższą stopę zwrotu.
(cytat, str. 47) Inwestorami można nazwać te wszystkie podmioty, które występują na rynkach finansowych bądź jako nabywcy papierów wartościowych, bądź jako uczestnicy (nabywcy) kontraktów pochodnych). Bez względu na rodzaj instrumentu finansowego zawsze mamy do czynienia z angażowaniem kapitału w celu osiągnięcia dochodu. Podstawowe grupy inwestorów pokrywają się z wymienionymi w poprzednim podrozdziale grupami emitentów.