Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 98) "Opcja jest umową miedzy nabywcą(posiadaczem) a sprzedawcą(wystawcą), dająca nabywcy prawo, anie obowiązek, do kupna(opcja kupna) lub sprzedaży(opcja sprzedaży) instrumentu bazowego, przed luz w ustalonym dniu w przyszłości, po określonej cenie. Opcja rzeczywista charakteryzuje się: -instrumentem bazowym(jest nim np. inwestycja), -data wykonania, czyli czasem ważności, -ceną wykonania, -premią z opcji."
(parafraza, str. 99 - 100) Najczęściej spotykane opcje: -opcja opóźnienia, -opcja rezygnacji, -opcja przełączenia, -opcja zmiany skali działalności operacyjnej, -opcja wzrostu, -opcja dla inwestycji sekwencyjnych, -opcja synergii.
(cytat, str. 173) Opcja polega na nieodwołalnym i bezwarunkowym zobowiązaniu się jednej strony kontraktu do kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego w przyszłej, bliżej nie określonej przyszłości na warunkach ustalonych w chwili zawarcia kontraktu w zamian za uzyskanie premii.
(cytat, str. 183) W zależności od kształtowania się relacji między ceną realizacji opcji a ceną instrumentu bazowego mówimy o opcjach: - In the money, jeżeli cena rynkowa kształtuje się tak, że pozwala na osiągnięcie zysku z realizacji opcji przez jej nabywcę - At the money- jeżeli ceny te są sobie równe - out of the money- jeżeli nie opłacalna jest realizacja opcji.
(cytat, str. 5 - 6) Opcje tym różnią się od kontraktów futures, że dają jednej ze stron możliwośc zawarcia transakcji w ustalonym okresie. Jednak w przypadku, gdyby transakcja miała okazać się nieopłacalna, nabywca opcji nie jest zobowiązany do jej zawarcia. Ale za taką możliwość strona ta płaci stronie przeciwnej prowizję, która zwana jest premią i która stanowi zwykle ułamek wartości nominalnej transakcji. W rezultacie strata, jaką może ponieść nabywca opcji odstępując od realizacji transakcji, jest ograniczona do wysokości premii ( powiększonej o prowizje i inne koszty obsługi), zaś w przypadku sprzyjającego ruchu rynku jego zyski są praktycznie nieograniczone. Dzięki temu opcja cechuje się asymetrycznym profilem ekonomicznym. Podobnie jak w przypadku kontraktów futures, na rynku opcji obowiązuje specyficzna terminologia. Strona posiadająca prawo do zaniechania transakcji jest zwana posiadaczem opcji (holder). Jej kontrahent, który otrzymuje premię, ale jest zobowiązany do wykonania transakcji w momencie wykonania opcji, zwany jest wystawcą opcji (writer). Każdą opcję charakteryzuje cena, powyżej której opcja przynosi zyski - jest to tak zwana cena wykonania. Jako, że opcje cechują się ograniczonym okresem ważności, ostatni termin, w którym mogą być wykonane, zwany jest datą wygaśnięcia. Niektóre opcje można wykonać w dowolnym momencie przed ich wygaśnięciem - są to tak zwane opcje amerykańskie. Inny rodzaj opcji - opcje europejskie - moąna zrealizować wyłącznie w konkretnym dniu.
(cytat, str. 78) Opcja sprzedaży daje jej posiadaczowi prawo sprzedaży instrumentu bazowego pod warunkiem wykonania opcji, czyli po określonej cenie i w określonym terminie.
(cytat, str. 77) Opcja jest to umowa między nabywcą (posiadaczem) a sprzedawcą (wystawcą) dającą nabywcy prawo do kupna (opcja kupna) lub sprzedaży (opcja sprzedaży) instrumentu bazowego przed lub w ustalonym dniu w przyszłości po określonej cenie w zamian za opłatę. Pod koniec okresu na jaki wystawiono opcję prawo związane z opcją ończy się w terminie wygaśnięcia. Opcja jest kontraktem terminowym.
(parafraza, str. 152) Czyniki wpływające na wartość opcji to: 1. cena instrumentu bazowego, 2. cena wykonania, 3. czas pozostający do wygaśnięcia opcji, 4. zmienność cen instrumentu pochodnego, 5. poziom stóp procentowych, 6. dywidendy spodziewane w czasie ważności opcji.
(cytat, str. 243) Opcja jest dokumentem stwierdzającym prawdo do obrotu określonymi papierami wartościowymi w przyszłości. Opcje dzielimy na opcje kupna (call) i sprzedaży (put).
(parafraza, str. 208 - 209) Parkany (ang. fences), określane też jako tunele lub cylindry, polegają na połączeniu kupna i sprzedaży opcji różnych typów, przy czym dodatkowo wykorzystywane jest zabezpieczenie. Możliwe są 2 podstawowe strategie; 1) nabycie zabezpieczonej (pokrytej) opcji kupna połączone z wystawieniem opcji sprzedaży; strategia ta jest określana jako sprzedaż parkanu („krótki parkan, ang. shortfence, bear cylinder), 2) nabycie zabezpieczonej (pokrytej) opcji sprzedaży połączone z wystawieniem opcji kupna; strategia ta jest określana jako kupno lub nabycie parkanu („długi parkan, ang. long fence, buli cylinder). W zdecydowanej większości przypadków ceny bazowe obu opcji są różne, przy czym cena bazowa opcji sprzedaży jest niższa od ceny bazowej opcji kupna, a rynkowa cena akcji w momencie otwierania pozycji przyjmuje wartość pośrednią. Tak więc obie opcje są zwykle stosunkowo tanimi opcjami nie w cenie. Wyniki finansowe osiągnięte przez inwestora wykorzystującego tak zdefiniowaną sprzedaż parkanu oraz nabycie parkanu przedstawiono na wykresach 32 i 33.
(cytat, str. 9) Opcje na akcje jako finansowe instrumenty pochodne Opcja na akcje (opcja akcji, opcja akcyjna) jest kontraktem dającym jej właścicielowi (nabywcy) prawo kupna od wystawcy (sprzedawcy) lub prawo sprzedania mu ustalonej liczby danego rodzaju akcji w określonym czasie po pewnej, uzgodnionej cenie. Warunki kontraktu mogą przewidywać, że rozliczenie opcji w formie rzeczywistej transakcji kupna/sprzedaży akcji zostanie zastąpione przez wypłatę przez wystawcę opcji kwoty obliczonej na podstawie dodatniej różnicy rynkowej ceny akcji i ceny umownej (dla opcji dających właścicielowi prawo kupna) albo dodatniej różnicy ceny umownej i rynkowej ceny akcji (dla opcji dających właścicielowi prawo sprzedaży). Kontrakt daje właścicielowi opcji prawo jej realizacji, które co oczywiste, nie jest zobowiązaniem bezwarunkowym. Z prawa realizacji opcji jej nabywca może więc nie skorzystać, co jest określane jako odrzucenie opcji. Dzieje się tak, jeżeli właściciel opcji realizację transakcji uzna za nieopłacalną. Nabywca opcji płaci cenę zakupu, zwaną premią. W dominującej części przypadków jest ona płacona z góry. czyli w momencie zawierania kontraktu. Nie jest ona zwracana nabywcy nawet wtedy, gdy opcja zostanie odrzucona.
(cytat, str. 200) Tradycyjne zabezpieczenia opcji. Tradycyjną formą zabezpieczania wystawianych opcji kupna jest wystawianie tzw. opcji pokrytych. Metoda ta polega na sprzedaży opcji kupna opiewających na taką liczbę akcji, jaką inwestor posiada w swoim portfelu. Techniką najczęściej stosowaną w ramach tej metody jest wystawianie opcji po cenie, rzadziej sprzedawane są opcje w cenie lub opcje nie w cenie.
(cytat, str. 226) Podstawowe strategie arbitrażu. Arbitraż może być definiowany dwojako. Szersza definicja zalicza do niego wszelkie strategie i techniki, które nie mogą inwestorowi przynieść straty, a mogą przynieść zysk. Zgodnie z węższą definicją arbitraż powinien przynosić inwestorowi zysk w wysokości znanej z góry. W niniejszej pracy stosowane jest szersze znaczenie tej kategorii. Podstawowe strategie arbitrażu na rynku opcji na akcje to: — konwersja (ang. conversion) i odwrócona konwersja (ang. reverse conversion, często stosowana jest nazwa reversal), — pudełka (ang. boxes), — Jelly Rolls (określane też krótko jako rolls), — arbitraż z wykorzystaniem wartości teoretycznych opcji.
(parafraza, str. 34) Cechy opcji na akcje Podstawowe parametry opcji na akcje to: - akcje spółki (instrument bazowy), których dotyczy opcja, - liczba akcji, na którą opiewa opcja, - typ opcji: prawo do do nabycia (opcja kupna — ang. call) albo zbycia (opcja sprzedaży — ang. put) akcji bazowych, - rodzaj ze względu na czas prawa opcji: opcja europejska, która może być wykorzystana tylko w określonym momencie, albo opcja amerykańska, ważna do określonej daty, - cena wykonania (realizacji, bazowa), - data ważności (wygaśnięcia, zapadalności, dla opcji rodzaju europejskie¬go określana także jako data realizacji lub data wykonania33), - premia opcji (alternatywnie: premia opcyjna). czyli cena opcji,
(parafraza, str. 90 - 91) Czynniki wpływające na premie opcji Główne czynniki kształtujące poziom ceny (premii) opcji na akcje to:
bieżący poziom rynkowej ceny akcji,
poziom ceny wykonania (realizacji, bazowej) opcji,
czas do wygaśnięcia opcji,
zmienność cen akcji, 9 stopa procentowa, - oczekiwane dywidendy (precyzyjnie: przyznane prawa do dywidendy) w okresie ważności opcji. Dwa pierwsze czynniki — ceny rynkowa akcji i wykonania opcji — należy analizować łącznie, gdyż podstawową rolę odgrywają nie tyle ich poziomy, ale wzajemna relacja Zwiększenie różnicy pomiędzy cenami: rynkowa akcji i wykonania opcji powoduje wzrost premii opcji kupna i spadek premii opcji sprzedaży. Przy danej cenie bazowej opcji identyczny efekt daje wzrost ceny kasowej akcji. Pochodną tej zależności są najprostsze techniki spekulacji na wzrost kursu akcji polegające na nabyciu opcji kupna lub, przy założeniu, że wzrost kursu będzie niewielki, wystawieniu opcji sprzedaży. Spadek różnicy pomiędzy cenami: rynkową akcji i realizacji opcji powoduje obniżkę premii opcji kupna i wzrost premii opcji sprzedaży. Tak więc zakładając spadek kursu akcji w przyszłości można zająć pozycję spekulacyjną poprzez nabycie opcji sprzedaży lub, gdy oczekiwany spadek ma być niewielki, wystawienie opcji kupna. Z podanej zależności wynika także, że im niższa jest cena bazowa opcji, tym droższe są opcje kupna i tańsze opcje sprzedaży, Z kolei, im wyższa cena bazowa opcji tym tańsze są opcje kupna i droższe — opcje sprzedaży.
(parafraza, str. 32) W kontraktach opcyjnych jedna strona przyznaje drugiej prawo (bez obowiązku) do zakupu lub sprzedaży określonego waloru. Strona przyznająca to prawo nazywana jest sprzedawcą lub wystawca opcji (option seler, option writer, option maker), natomiast strona zakupująca opcje nazywana jest nabywcą opcji (option buyer). Opcje na rynku finansowym można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: - opcje kupna (call options) - posiadacz opcji call ma prawo, lecz nie obowiązek, do zakupu określonego waloru, po określonej cenie w określonym momencie w przyszłości. - opcje sprzedaży (put options) - posiadacz opcji put ma prawo do sprzedaży danego waloru.
(parafraza, str. 33) Opcje finansowe dzielą się na: Opcje sprzedaży (put) a w tym, - opcje amerykańskie (realizacja również przed terminem wygaśnięcia) - opcje europejskie (realizacja tylko w terminie wygaśnięcia) Opcje Zakupu (call) a w tym, - opcje europejskie, - opcje amerykańskie.
(cytat, str. 82) Opcja switch W języku polskim nazwę tej opcji można przyjąć jako opcja na zmianę trybu operacyjnego. Przedsiębiorstwo może mieć możliwość łatwej i szybkiej adaptacji zastosowanych rozwiązań do zmian rynkowych. Chodzi tu o zmiany asortymentu produkcji, jak i o elastyczność samego procesu produkcyjnego (zmiana technologii, maszyn, rodzaju używanej energii, materiałów itp.)
(cytat, str. 81) Opcja na zaniechanie działalności Opcja ta określana jest w literaturze anglojęzycznej jako abandon lub exit option. Gdy sytuacja na rynku staje się niesprzyjająca, przedsiębiorstwo może posiadać opcję na zaniechanie działalności, a więc sprzedaż związanego z daną inwestycją majątku na rynku wtórnym (opcja sprzedaży).