Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 178) Główną funkcją opakowania jest ochrona produktu przed działaniem czynników zewnętrznych lub ochrona otoczenia przed skutkami działania produktu.
(cytat, str. 36) Na opakowaniach transportowych wyróżnia się następujące grupy znaków: znaki zasadnicze, zapewniające identyfikację jednostki ładunkowej wraz z zawartością i dostarczenie jej do określonego odbiorcy, znaki informacyjne, dostarczające informacje o niektórych cechach jednostki ładunkowej, takich jak np. masa, wymiary itp., znaki niebezpieczeństwa, wskazujące cechy jednostki ładunkowej niebezpieczne dla ludzi i otoczenia, wymagające szczególnych środków ostrożności oraz odpowiednich warunków transportu i magazynowania, znaki manipulacyjne, wskazujące na konieczność określonego sposobu obchodzenia się z jednostką ładunkową w czasie manipulacji związanej z magazynowaniem i transportem.
(cytat, str. 99) Funkcje logistyczne opakowań to przede wszystkim funkcje: -ochronne, -magazynowe, -transportowe, -manipulacyjne, -informacyjne, -utylizacyjne.
(cytat, str. 251) Funkcje opakowania: -ochrona produktu -zwiększanie częstotliwości użycia produktu -dodatkowe wykorzystanie(jako kubki, skrzynki) -promocja produktu
(cytat, str. 131) Opakowanie będzie skuteczne, jeśli spowoduje: - wyróżnienie na półce, - wywoła gotowość do zakupu, - wpłynie na konsumpcję po dokonaniu zakupu.
(cytat, str. 212 - 213) "Opakowanie pełnią trzy podstawowe funkcje: 1. ochronną, zabezpieczającą wartości użytkowe towaru przed zepsuciem lub zniszczeniem oraz chroniącą środowisko i konsumenta, 2. informacyjną, pozwalającą na identyfikowanie i odróżnianie produktów; opakowanie powinno zawierać wymagane przez prawo informacje o produkcie, jego składzie i przeznaczeniu, cenie, 3. promocyjną przez coraz większą indywidualizację ich kształtów i rodzajów opakowań."
(cytat, str. 215) W wielu krajach obowiązują normy dotyczące zakresu informacji, które powinny się znaleźć na opakowaniu. Normy te są powoli na świecie unifikowane. Wymagania dotyczące oznakowania towarów dotyczą zamieszczania następujących informacji: nazwy produktu, producenta produktu, znaku towarowego lub marki produktu, instrukcji użytkowania, a w odniesieniu do artykułów żywnościowych - także składników wyrobu, barwników (naturalne czy syntetyczne), konserwantów, daty przydatności do spożycia, danych o sposobach przechowywania oraz przygotowywania do konsumpcji, kraju pochodzenia oraz oznakowań ekologicznych i kodu kreskowego.
(cytat, str. 36) Sukces opakowań miniaturowych prowadzi do konkluzji, że konsumenci bardzo wysoko stawiają cechy zapewniające wygodę użytkowania produktu i opakowania oraz że są gotowi zapłacić za spełnienie takiej potrzeby.
(cytat, str. 34) Z kwestią wygody użytkowania jest związana wielkość opakowania. Produkt powinien być pakowany w porcjach jednostkowych, które odpowiadają preferencjom konsumentów. Natomiast opakowania o dużym rozmiarze są naprawdę ekonomiczne tylko wówczas, gdy tempo zużywania wyrobu nie przekracza terminu przydatności do spożycia.
(cytat, str. 32) W opinii ankietowanych opakowanie powinno się łatwo otwierać. Jeśli konsumentka kupi produkt pewnej marki i przy przygotowaniu się do jego użycia stwierdzi, że opakowanie trudno jest otworzyć, to skutek będzie można zobaczyć w sklepie przy najbliższej okazji - prawdopodobnie wybierze ona markę substytucyjną, która bardziej zaspokoi jej pragnienie wygody otwierania.
(cytat, str. 150) Opakowanie z podarunkiem na zewnątrz to forma promocji sprzedaży, w której podarunek jest doczepiany do standardowego opakowania; wiążąca się z ryzykiem sprzedaży podarunku, wzrostem kosztów jego umacniania lub zapotrzebowania na nowe opakowanie zbiorcze.
(cytat, str. 147) Funkcja promocyjno-sprzedażowa opakowania odgrywa szczególną rolę w systemach funkcjonowania wolnego rynku, łącząca elementy psychologicznego oddziaływania na konsumenta, a mianowicie podnosząca wartość i chęć nabycia zapakowanego towaru, reklamująca wyrób i producenta oraz stymulująca sprzedaż.
(cytat, str. 148) Opakowanie o dużym ekonomicznym rozmiarze jest zazwyczaj więhttp://starx.uek.krakow.pl/~sw/wikindx/ksze niż opakowanie konsumenckie; ekonomiczne wówczas, gdy tempo zużywania produktu nie jest dłuższe od okresu jego trwałości.
(cytat, str. 17) Funkcja promocyjno - sprzedażowa opakowania odgrywa szczególną rolę w systemach funkcjonowania wolnego rynku, gdyż różni producenci wytwarzają ten sam rodzaj towaru. Łączy ona w sobie trzy elementy psychologicznego oddziaływania na konsumenta, a mianowicie: - podnosi wartość i chęć nabycia zapakowanych towarów; - reklamuje wyrób i producenta; - stymuluje sprzedaż.
(cytat, str. 16) Opakowanie musi być tak zaprojektowane, aby działało na psychikę kupującego, zmuszając go do świadomego lub podświadomego wyboru określonego produktu. Od właściwego projektu (dobór odpowiedniej formy, koloru, kształtu i grafiki) zależą w dużej mierze powodzenie i popyt na dany towar.
(cytat, str. 13) Funkcje spełniane przez opakowanie można sprowadzić do: - zabezpieczenia wartości użytkowej towaru przed zepsuciem lub zniszczeniem (funkcja ochronna); - promowania produktów znajdujących się wewnątrz opakowania (funkcja promocyjno - sprzedażowa); - umożliwiania przemieszczania, składowania i użytkowania (funkcja fizycznej organizacji pracy); Identyfikowania i odróżniania produktów (funkcje informatyczna, ekologiczna i edukacyjna).
(cytat, str. 147) Funkcja ochronna opakowania w pełni zachowuje cechy jakościowe, a więc użyteczne dla danego produktu; niekiedy gwarantuje również utrzymanie jego atrakcyjności.
(cytat, str. 147) Opakowanie to element zintegrowany z produktem, zabezpieczający jego wartość użytkową przez zepsuciem (funkcja ochronna), promujący wyrób (funkcja promocyjno-sprzedażowa) oraz umożliwiający identyfikowanie i odróżnianie produktów (funkcja informacyjna - przesłanki ekologiczne i edukacyjne) oraz ich przemieszczanie, składowanie i użytkowanie (funkcja fizycznej organizacji pracy).
(cytat, str. 150) Opakowanie z podarunkiem wewnątrz to forma promocji sprzedaży, w której podarunek jest umieszczany wewnątrz standardowego opakowania; ograniczająca ryzyko kradzieży podarunku.
(cytat, str. 148) Opakowanie premiowe jest większe lub ładniejsze, lub bardzie funkcjonalne (forma promocji sprzedaży), służące do wyrabiania u konsumentów lojalności wobec marki.