Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 200) Boom na rynku akcji to oczywiście plus dla gospodarki - nastraja przedsiębiorstwa do ekspansji, konsumentom daje poczucie zamożności i sprzyja wzrostowi gospodarczemu.
(cytat, str. 476) Wartość akcji danego przedsiębiorstwa konkuruje z innymi o udział w portfelu inwestora. W związku z tym, jeżeli jedna lub więcej firm radzi sobie dobrze, a ich kursy rosną, cechy gorzej radzących sobie spółek wydają się relatywnie atrakcyjniejsze. To dlatego ruchy cen całkowicie niezwiązanych ze sobą akcji wykazują zaskakujące korelacje.
(cytat, str. 520) Stopa zwrotu z akcji, nawet po uwzględnieniu ryzyka, przekracza stopę zwrotu z mniej ryzykownych obligacji oraz innych instrumentów dłużnych, przy założeniu, że ktoś chce kupić i trzymać akcje przez odpowiednio długi czas.
(cytat, str. 29) Akcja jest tytułem własności do ułamkowej części spółki akcyjnej (lub komandytowo- akcyjnej) wyrażającym wniesiony wkład i prawa członkowskie w spółce, a jednocześnie jest papierem wartościowym (imiennym lub na okaziciela), który może podlegać obrotowi.
(cytat, str. 29 - 30) Wyróżniamy następujące rodzaje akcji: Akcje imienne- wskazujące właściciela (nie muszą być w pełni opłacone przed ich objęciem) i na okaziciela- niewskazujące konkretnego właściciela akcji ( w przeciwieństwie do tych pierwszych muszą być opłacone w całości). () Akcje materialne- w postaci zapisu w księdze akcyjnej( kiedyś w formie dokumentu papierowego) i zdematerializowane- istniejące tylko jako zapis w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych. () Akcje gotówkowe (opłacane pieniądzem) i aportowe- opłacone w całości, objęte w zamian za wkłady niepieniężne, czyli tzw. aporty,() Akcje zwykłe (nieuprzywilejowane)- nie posiadające dodatkowych przywilejów i uprzywilejowane- zawsze imienne akcje wyposażone w dodatkowe uprawnienia.
(cytat, str. 33 - 34) Wyróżniamy trzy ceny akcji: Cenę nominalną- określoną na określonej akcji lub świadectwie depozytowym(nie mniejsza niż jeden grosz). Cena ta określa wartość pozyskiwanego kapitału zakładowego(akcyjnego).() Cenę emisyjną, która może być wyższa lub niższa od ceny nominalnej i określa, ile spółka łącznie pozyskuje kapitału od nowych akcjonariuszy.() Cenę rynkową- kształtowaną przez popyt i podaż na rynku, mogącą kształtować się nawet poniżej poziomu ceny nominalnej.
(cytat, str. 37) Wyznaczenie teoretycznej wartości akcji może być w pewnych sytuacjach potrzebne, np. dla oszacowania kosztów kredytu akcyjnego w przedsiębiorstwie albo w celu oszacowania elastyczności ceny akcji względem zmiany stopy procentowej. Jednym ze stosowanych w tym celu podejść jest wykorzystanie modelu M.J. Gordona i E. Sharpio, w którym wartość akcji zależy od wypłacanych dywidend.
C=∑_(i=1)^∞▒(D0(1+g))/〖(1+r_i)〗^i
gdzie: C- wartość akcji spółki, D0- dywidenda w okresie zerowym, g- roczna stopa wzrostu dywidendy, ri- stopa procentowa w i-tym okresie, określająca wymaganą rentowność.
(cytat, str. 42 - 43) Cena praw do akcji, choć stanowią one substytut akcji, nie musi oczywiście odpowiadać kursowi danej spółki. Wynika to z trzech przyczyn: - dopuszczenie akcji do obrotu giełdowego nie jest całkowicie pewne, gdyż może pojawić się problem przy rejestracji - prawa do akcji mają zwykle wyższą płynność niż związane z nimi akcje, dlatego, ze wielu inwestorów chce je sprzedać, aby spłacić zaciągnięte wcześniej kredyty na zakup akcji nowej emisji,() - są to różne instrumenty, posiadane przez odmienne grupy inwestorów a mechanizm wyrównywania cen polega na arbitrażu.
(cytat, str. 45) Liczba praw niezbędnych do objęcia nowej emisji zależy od stosunku wielkości nowej emisji akcji do akcji znajdujących się już na rynku. Teoretyczna maksymalna wartość prawa poboru określana jest w związku z tym wg formuły:
P=(Ca-Ce)/(N+1)
gdzie Ca- cena rynkowa akcji z prawem poboru, Ce- cena emisyjna, N- liczba praw niezbędnych do objęcia jednej akcji, P- wartość prawa poboru. Z powyższego zapisu wynika, iż w przypadku, gdy cena emisyjna jest równa cenie rynkowej lub od niej wyższa, prawo poboru jest bezwartościowe( co jest równoznaczne ze stwierdzeniem, że lepiej kupić akcję na rynku, niż zapisywać się na akcję nowej emisji korzystając z prawa poboru).
(cytat, str. 39) Akcje mają podwójną naturę. Z punktu widzenia właściciela, akcja jest papierem wartościowym stwierdzającym jego udział w kapitale spółki akcyjnej i ucieleśniającym określone prawa (nabyte w zamian za wkład w kapitał spółki). Dla spółki akcja jest odpowiednikiem części jej kapitału, stanowiącego podstawę jej działalności i materialnej odpowiedzialności za podejmowanie zobowiązania.
(cytat, str. 39) W prawie handlowym termin akcja jest używany w trojakim znaczeniu: 1. jako część ułamkowa przysługująca akcjonariuszowi w kapitale akcyjnym, 2. jako legitymacja ogółu praw i obowiązków akcjonariusza w stosunku do spółki, 3. jako papier wartościowy emitowany przez spółkę.
David Begg,
Makroekonomia. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1992, ISBN: 978-83-208-1644-0 (166+0)
(cytat, str. 115) Akcje przedsiębiorstw - papiery wartościowe będące tytułem własności części kapitału akcyjnego spółek i uprawniające do uczestniczenia w podziale dywidendy, tj. części zysku przedsiębiorstwa przeznaczonego do wypłaty akcjonariuszom, a nie zatrzymanego w nim w celu finansowania nowych inwestycji.
(cytat, str. 241) Akcja to papier wartościowy o zmiennym dochodzie, stwierdzający udział jej właściciela w kapitale spółki akcyjnej, uprawniający go do udziału w zyskach wypracowanych przez spółkę (w formie dywidendy) oraz udziału w podziale majątku spółki w razie jej likwidacji.
(cytat, str. 29 - 30) Inwestorzy, w celu podjęcia racjonalnej decyzji dotyczącej kupna lub sprzedaży akcji określonej spółki akcyjnej zainteresowani są wszelkimi okolicznościami wpływającymi na wielkość przyszłych zysków osiąganych przez spółkę. Mogą to być informacje bezpośrednio wpływające na rentowność działalności gospodarczej spółki (). Możliwość uzyskania takich informacji bez udziału emitenta przedmiotowych akcji jest wysoce ograniczona, gdyż z akcji wynika prawo do udziału w zyskach z jedynego, specyficznego rodzaju przedsięwzięcia gospodarczego().
(cytat, str. 137) Spółka akcyjna nie może właściwie nabywać akcji własnych z wyjątkiem sytuacji określonych w ustawie. Art. 362 k.s.h. dopuszcza możliwość nabywania akcji własnych m.in.: - w celu zapobieżenia poważnej szkodzie, bezpośrednio zagrażającej spółce, - w celu zaoferowania do nabycia pracownikom lub osobom, które były zatrudnione w spółce przez okres co najmniej trzech lat, - w celu ich umorzenia, - w drodze egzekucji celem zaspokojenia roszczeń spółki, których nie można zaspokoić w inny sposób z majątku akcjonariusza, - w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.
(cytat, str. 12) (...) wielu inwestorów uważa, że spadek cen akcji jest dostatecznym powodem do rozpoczęcia ich wyprzedaży, zaś wzrost cen – do zakupu.
(cytat, str. 8) Przy zakupie i sprzedaży inwestorzy korzystają z różnych metod wyboru akcji. Przykładem może tu być tzw. analiza fundamentalna i analiza techniczna. Można również posługiwać się rekomendacjami oferowanymi przez dziennikarzy specjalizujących się się w sprawach finansowych, maklerów lub doradców finansowych.
(cytat, str. 25) Należałoby jednak podkreślić w tym miejscu, że pomiędzy ceną akcji danego przedsiębiorstwa a jego zyskownością na krótką metę nie musi koniecznie istnieć prosta zależność. Przedsiębiorstwo może na przykład opublikować swoje najnowsze dane wykazujące wzrost zysków o 30%, a tymaczasem cena jego akcji na giełdzie charakteryzuje się tendencją spadkową.