Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 25) Należałoby jednak podkreślić w tym miejscu, że pomiędzy ceną akcji danego przedsiębiorstwa a jego zyskownością na krótką metę nie musi koniecznie istnieć prosta zależność. Przedsiębiorstwo może na przykład opublikować swoje najnowsze dane wykazujące wzrost zysków o 30%, a tymaczasem cena jego akcji na giełdzie charakteryzuje się tendencją spadkową.
(parafraza, str. 73) Istnieje silne przekonanie, iż inwestorzy nie powinni nabywać akcji za pieniądze, których potrzebowaliby niespodziewanie w przyszłości. Natomiast w dłuższych okresach akcje nabywane w odpowiednio wybranym momencie stanowią znacznie lepszą inwestycję niż depozyty bankowe lub rachunki w kasach mieszkaniowych.
Michał Trocki,
Outsourcing. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2001, ISBN: 83-208-1340-9 (62+0)
(cytat, str. 39) Dezinwestowanie (dywestowanie)jest to przedsięwzięcie restrukturyzacyjne, polegające na eliminacji ze struktury kapitałowej podmiotów gospodarczych (spółek-córek)poprzez odsprzedaż ich udziałów i akcji.
(cytat, str. 92) Akcja jest najczęściej papierem wartościowym na okaziciela, można ją więc sprzedać w dowolnej chwili i dowolnej osobie. Akcje są emitowane przez korporacje i lokowane najczęściej za pośrednictwem banku na rynku papierów wartościowych. Sumy pochodzące ze sprzedaży akcji tworzą kapitał akcyjny korporacji. Akcjonariusz nie może żądać od korporacji zwrotu pieniędzy, za które zakupił akcje. Może on wycofać pieniądze- sprzedając akcje
(cytat, str. 207) Akcja to papier wartościowy o zmiennym dochodzie, stwierdzający udział jej właściciela w kapitale spółki akcyjnej, uprawniajacy go do udziału w zyskach wypracowanych przez spółkę (w formie dywidendy) oraz udziału w podziale majatku spółki w razie jej likwidacji.
(cytat, str. 310) akcje należą do podstawowych instrumentów (papierów) wartościowych potwierdzających udział danego podmiotu w majątku spółki akcyjnej.
(cytat, str. 101) Akcje są dokumentem, który reprezentuje część kapitału spółki akcyjnej i uprawniają do partycypacji w jej zyskach w formie dywidendy oraz do majątku spółki w razie jej likwidacji.
(cytat, str. 80) Podstawowymi papierami wartościowymi obrocie giełdowym są akcje i obligacje. Akcje są dokumentami współwłasności, które przynoszą zarówno prawo do udziału w zyskach (dywidenda), jak i prawa korporacyjne, dzięki którym akcjonariusze mogą wybierać władze spółki. Akcje dzielą się na zwykłe i uprzywilejowane oraz na okaziciela i imienne.
(cytat, str. 28) Szczególnym rodzajem dywidendowych papierów wartościowych są akcje użytkowe, które wydaje się - jeśli statut przewiduje taką możliwość - w zamian za umorzone akcje. Powstają one nie w skutek wpłaty na kapitał akcyjny, ale odwrotnie, na skutek jego wypłaty. Akcja użytkow nie ma określonej wartościnominalnej, przez co posiadacz jest upośledzony w stosunku do zwykłych akcjonariuszy nie mogąc wykonywać praw, do których urzeczywistnienia konieczne jest reprezentowanie części kapitału akcyjnego (np.zwołanie nadzwyczajnego zgromadzenia). Akcja użytkowa nie zapewnia też przywilejów w zakresie głosowania (daje prawo tylko do jednego głosu), dywidendy i podziału majątku, nawet jeśli akcja umorzona, za którą ją wydano, była uprzywilejowana - prawo do tych nadzwyczajnych korzyści wygasło z chwilą umorzenia.
(cytat, str. 35) Uprzywilejowanie akcji - może dotyczyć zarówno praw majątkowych jak i korporacyjnych. Przyznanie pewnym grupom akcji specjalnych przywilejów pozostaje w związku z wymaganiami stawianymi przez kapitał, mający wziąć udział w spółce bądź przy jej związaniu, bądź przy podwyższeniu kapitału akcyjnego. Trzecią sytuacją, w której może dojść do wydania akcji uprzywilejowanych jest wymiana akcji zwykłych na uprzywilejowane za dodatkową dopłatą.
(cytat, str. 70) Akcja użytkowa - daje w zasadzie takie same prawa jak zwykłe akcje, nie posiadają one jednak wartości nominalnej (art 364 par 1 k.h.). W związku z tym akcja użytkowa nie daje tych praw, do których wykonywania jest potrzebne reprezentowanie określonego ułamka kapitału akcyjnego.
(cytat, str. 65) Akcja menadżerska - są to w gruncie rzeczy akcje uprzywilejowane zwłaszcza co do głosu i dywidendy. Pierwsze obejmują założyciele spółki, a drugie - osoby zaangażowane w charakterze członków zarządu.
(cytat, str. 13) Akcje użytkowe - są to akcje wydawane w miejsce akcji umorzonych i w związku z tym są akcjami nietypowymi, bowiem nie powstają poprzez wniesienie wkładu przez akcjonariusza, a wręcz odwrotnie - poprzez zwrot wkładu akcjonariuszowi.
(cytat, str. 11) Klasyfikacja akcji - może być przeprowadzona z różnego punktu widzenia, bowiem akcja nie jest kategorią jednolitą. Zazwyczaj wyodrębnia się następujące rodzaje akcji: - akcje imienne i na okaziciela - akcje zwykłe i uprzywilejowane - akcje gotówkowe lub aportowe - akcje związane z obowiązkiem świadczeń niepieniężnych - akcje użytkowe.
(cytat, str. 83) Akcje (Stock) są papierami wartościowymi (dokumentami) stwierdzającymi prawo do uczestnictwa w spółce akcyjnej, potwierdzają współwłasność majątku przedsiębiorstwa akcyjnego oraz przynoszą zmienny dochód, wynikający z prawa posiadania akcji do uczestnictwa w podziale zysków spółki przez otrzymanie dywidendy.
(cytat, str. 102 - 103) Pojęcie akcji możne być używane w trzech znaczeniach, jako: a) ułamek kapitału zakładowego, b) ogół praw i obowiązków służących akcjonariuszowi względem spółki akcyjnej, c) dokument wystawiony przez spółkę akcyjną, ucieleśniający ogół praw i obowiązków przysługujących jego właścicielowi
(cytat, str. 205) Akcje można podzielić na wiele rodzajów ze względu na różne kryteria. Generalnie jednak, biorąc pod uwagę sposób przenoszenia własności, możemy wyróżnić akcje, imienne i na okaziciela. Pierwsze tym różnią się od drugich, iż w treści zawierają nazwisko właściciela.
(cytat, str. 203) Akcja jest papierem wartościowym oznaczającym prawo jej posiadacza do współwłasności firmy, która ją wyemitowała, czyli spółki akcyjnej.
(cytat, str. 12) Rola rynków finansowych w przepływie kapitału polega na tym, że inwestorzy instytucjonalni (towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne) wykorzystują lokowane w nich oszczędności gospodarstw domowych (w postaci składek i udziałów kapitałowych) jako źródło finansowania zakupu akcji i obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 120) Model CAPM uzależnia wysokość cen akcji tylko od bety, a więc od ryzyka, jakie wynika z relacji zmienności stopy zwrotu z danej akcji do zmienności stopy zwrotu z portfela rynkowego (podrozdział 2.1). Starano się więc stworzyć modele wyceny aktywów kapitałowych, uwzględniające także inne czynniki; w tym między innymi wahania koniunktury. Modelem wyceny aktywów, który uwzględnia wpływ cyklu koniunkturalnego na wartość aktywów kapitałowych jest model CCAPM (Consumption Capital Asset Pricing Model).