Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 81) W przypadku kredytów konsumenckich ustawowy obowiązek kalkulacji rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO) tylko nieznacznie poprawia przejrzystość rynku, gdyż na wysokość RRSO mają wpływ nie tylko oprocentowanie kredytu oraz związane z nimi opłaty i prowizje, ale także długość okresu kredytowania, częstotliwość, struktura spłat rat kredytowych, czego klienci zazwyczaj nie są świadomi. Badania OBOP z 2004 r. Wskazały, że zaledwie 22% ankietowanych umie właściwie zinterpretowanie znaczenie pojęcia RRSO. Wyniki badań w Polsce nie odbiegają od wyników przeprowadzonych w innych krajach europejskich, diagnozujących zrozumienie zapisów umownych przez konsumentów. Warto zauważyć, że wprowadzenie przepisów określających maksymalną wysokość oprocentowania pożyczek nie rozwiązuje problemu wysokiego oprocentowania kredytów i pożyczek konsumpcyjnych Polsce, które według uzasadnienia do wprowadzonej Ustawy miało być zasadnicza przyczyną nadmiernego zadłużenia konsumentów. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż ograniczenie oprocentowania hamuje rozwój rynków kredytowych, co z kolei utrudnia dostęp do kredytów i pożyczek, a tym samym sprzyja powstawaniu szarej strefy pośrednictwa finansowego. Wskazuje się przy tym na przykłady Niemiec i Francji, gdzie obowiązują limity oprocentowanie kredytów i pożyczek. W rajach tych odsetek osób, które przyznały się do zaciągnięcia pożyczki z nielegalnych źródeł jest dwa razy wyższy niż w Wielkiej Brytanii, gdzie z takich ograniczeń zrezygnowano. Z kolei analiza ryzyka związanego z udzielaniem przez banki kredytów dla osób prywatnych prowadzi do wniosku, że klienci ci są znacznie bardziej wiarygodnymi kredytobiorcami niż klienci korporacyjni. Na koniec czerwca 2005 r. Udział kredytów zagrożonych w kredytach ogółem dla osób prywatnych wyniósł 7%, podczas gdy analogiczny wskaźnik dla klientów korporacyjnych kształtował się na poziomie 17%.
(cytat, str. 156) Poziom stóp oprocentowania zobowiązań jest ściśle związany z walutą zadłużenia, a przedsiębiorstwo posiadające zobowiązania w walutach obcych jest narażane na ryzyko walutowe. Stopy procentowe za granicą mogą być niższe niż w kraju, ale o tym, czy finansowanie w walutach obcych będzie rzeczywiście tańsze od finansowania w walucie krajowej, decydują ostatecznie zmiany kursu walutowego w okresie od momentu zaciągnięcia zobowiązań do momentu ich spłaty. Różnice w stopach procentowych w kraju i za granicą mogą być bowiem zniwelowane przez zmianę kursu walutowego.
(cytat, str. 102 - 103) Oprócz operacji otwartego rynku do prowadzenia polityki pieniężnej są stosowane także stopy procentowe banku centralnego, takie jak: Stopa referencyjna(stopa operacji otwartego rynku)- ustalająca minimalną rentowność bonów pieniężnych oferowanych na przetargach NBP Stopa kredytu lombardowego, będąca stopą kredytu refinansowanego, udzielanego bankom komercyjnym przez NBP pod zastaw papierów wartościowych. () Stopa redyskontowa, służąca redyskontowaniu weksli i mająca pewne zastosowanie przy oprocentowaniu rezerwy obowiązkowej(0,9 stopy redyskontowej) oraz skupie płodów rolnych za weksle. Stopa lokat terminowych, służąca oprocentowaniu nadwyżek finansowych banków komercyjnych składanych na określony czas w banku centralnym. Stopa kredytu refinansowanego, służąca refinansowaniu inwestycji centralnych ( w wysokości równej stopie lombardowej w przypadku objęcia danego zobowiązania poręczeniem Skarbu Państwa lub wyższa o jeden punkt procentowy w przypadku braku takiego poręczenia).
(cytat, str. 83) Naturalna stopa procentowa definiowana jest jako realna stopa procentowa prowadząca do stabilizacji inflacji. Zastosowanie wyższej od niej stopy procentowej będzie oznaczało restrykcyjną politykę pieniężną i pociągnie za sobą spadek inflacji, z kolei niższe od naturalnej stopy procentowe będą oznaczały politykę luźną, która doprowadzi do wzrostu stopy inflacji.
(parafraza, str. 91) Oficjalne Stopy Europejskiego Banku Centralnego. Obecnie EBC stosuje trzy oficjalne stopy procentowe: - stopę oprocentowania podstawowych operacji refinansujących, - stopę oprocentowania depozytów na koniec dnia, - stopę oprocentowania kredytów na koniec dnia.
(cytat, str. 306) Stopa procentowa z jednej strony jest sygnałem dla banku, przekazującym pewne informacje, a z drugiej może wpływać na zachowanie podmiotów na rynku. Pożyczkobiorcy, którzy są skłonni zadłużyć się przy wysokim oprocentowaniu, są z punktu widzenia banku bardziej ryzykowni.
(cytat, str. 63) Teoria bezrobocia strukturalnego jest połączeniem teorii podaży firmy na rynku dóbr (opartą na trzech koncepcjach: rynku nabywców, kosztów szkolenia oraz rozmiarów wyposażenia kapitałowego) z teorią zatrudnienia i wynagrodzeń (opartą na koncepcji płac wydajnościowych). Elementem łączącym funkcjonowania rynku dóbr i rynku pracy są zmiany realnej stopy procentowej.
(cytat, str. 147) Wzrost realnych stóp procentowych redukuje wartość zdyskontowaną utrzymywania miejsca pracy w pierwszorzędnym sektorze, zwiększając w ten sposób skłonność pracowników do uchylania się od pracy. Wyższe płace, mające na celu zachęcenie pracowników do zwiększania wysiłku, ograniczają tym samym wielkość zatrudnienia.
(cytat, str. 269) W praktyce gospodarczej na poziom stopy procentowej wpływa również, poza podażą i popytem na kapitał, wiele innych czynników. Do z nich należy zaliczyć: - ryzyko, - procesy inflacyjne, - naturalną preferencję płynności, - politykę pieniężną państwa.
(cytat, str. 270) Stopa procentowa stanowi ponadto jeden z instrumentów polityki pieniężnej państwa. Dzięki celowemu oddziaływaniu na poziom rynkowej stopy procentowej bank centralny uzyskuje możliwość ingerencji w gospodarkę. Ma to szczególne znaczenie w okresie recesji, gdy bank centralny, obniżając swoje stopy procentowe, wpływa na spadek rynkowej stopy procentowej, a poprzez to oddziałuje na gospodarkę pobudzająco.
(cytat, str. 267) W transakcjach kredytowych cenę kapitału pożyczkowego ustala się jako relację procentu do kwoty wypożyczonego kapitału. Relacja ta nosi miano stopy procentowej.
(cytat, str. 74) Stopa procentowa może być rozumiana przynajmniej z dwóch punktów widzenia: od strony właściciela czy dysponenta kapitału (np. banku) oraz od strony pożyczkobiorcy.
(cytat, str. 136) Ponieważ nie jest możliwe odizolowanie gospodarki krajowej od międzynarodowych zakłóceń finansowych, dlatego przy stałych kursach walutowych zmiany zagranicznej stopy procentowej są przenoszone bezpośrednio na krajowe stopy procentowe.
(cytat, str. 146) Teoria oczekiwań zakłada, że długoterminowe stopy procentowe odzwierciedlają oczekiwany poziom krótkoterminowych stóp procentowych. Uwypukla ona, że głównym czynnikiem dostosowującym wysokość długoterminowych stóp procentowych do oczekiwań dotyczących przyszłego poziomu krótkoterminowych stóp procentowych jest spekulacja o charakterze stabilizującym (arbitraż).
(cytat, str. 145) CBOT jest jedną z największych na świecie giełd terminowych, na której zawierana jest bardzo duża liczba transakcji zakupu i sprzedaży kontraktów terminowych, między innymi opiewających na średni poziom stopy O/N w kolejnych miesiącach. Każdy z uczestników handlu liczy na to, że odgadnie decyzję podjętą przez Fed. Gdy wielu uczestników rynku stara się to robić, ich indywidualne błędy znoszą się wzajemnie, co sprawia, że średnia oczekiwań rynku, odzwierciedlona w cenie kontraktu terminowego, pokrywa się często z rzeczywistym poziomem przyszłej stopy procentowej.
(cytat, str. 150) Różnica między neutralną i naturalną stopą procentową polega głównie na różnicy okresów, których dotyczą. Pojęcie neutralnej stopy procentowej odnosi się do takiego poziomu stopy procentowej, który zapewni stabilność inflacji (na poziomie wyznaczonego celu) w okresie oddziaływania polityki pieniężnej, a więc około dwóch lat. Pojęcie naturalnej stopy procentowej odnosi się do takiego poziomu stopy procentowej, który zapewni równowagę w gospodarce w długim okresie.
(cytat, str. 64) Przykładem prostego instrumentu pochodnego jest umowa o wysokość terminowej stopy procentowej RFA (forward rate agreement). Nazwa bierze się stąd, że przedmiotem rozliczenia kontraktu FRA jest wypłata różnic (liczonych od umownej kwoty kontraktu) pomiędzy wysokością terminowej stopy procentowej w dniu zawarcia kontraktu oraz wysokością stopy procentowej w dniu jego rozliczenia.
(cytat, str. 146) Teoria preferencji płynności wskazuje , że na wysokość długoterminowych stóp procentowych wpływa także premia za ryzyko. Według tej teorii głównym źródłem finansowania zakupu obligacji są środki gromadzone na krótkoterminowych depozytach bankowych.