Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 57) Wzorzec - jest zdarzeniem lub kombinacją zdarzeń w bazie danych, które występują częściej niż oczekiwano. Typowo oznacza to iż rzeczywiste wystąpienie jest znaczoną dodnmienne od tego co oczekiwano, gdyby było ono losowe.
Model -0 jest opisem źródłowych historycznych danych w bnazie, z których zostało zbudowany, i może zostać z powodzeniem zastosowany do nowych danych w celu dokonywania przewidywań o brakujących wartościach lub do stawiania tez o oczekiwanych wartościach.
(cytat, str. 336 - 337) 1. Standard bazowy - to standard stały niezmienny w czasie - nie jest używany zbyt często, nie uwzględnia zmian w technologii produkcji, organizacji produkcji itp.
2. Standard idealny - to minimalny poziom kosztów, który można osiągnąć w idelanych warunkach tech. i org. - wadą takich standardół, jest fakt, że ponieważ nie mogą być osiągnięte nie mogą również wyznaczać zadań i stanowić podstawy do kontroli i oceny
3. Standard bieżąco osiągalny - to standard, któ¶ego osiągnięcie choć trudne jest jednak możliwe. umożliwia racjonalną analizę odchyleń od wyznaczonych celów.
(cytat, str. 251) Jeżli budżety kosztów maą spełniać rolę wzorca, to muszą być aktualizowane. ... powody braku aktualności budżetów mogą być różne, najważniejszy to: - zmiana w stosunku do przyjętych za podstawę budżetu wielkośći produkcji, co w konsekwencji wpływa na wysokość kosztów wydziałowych.
(cytat, str. 17) W zależności od podstawy, rozróżnia się normy statystyczne, szacunkowe i techniczne 1. Normy statystyczne ustala się na podstawie wielkości zużycia materiału lub czasu pracy w poprzednich okresach. Oczywiście normy te, czyniące z przeszłego wykonania wzorzec, nie zakładają racjonalnego przebiegu produkcji i stanowią mobilizującego przykładu. 2. Normy szacunkowe ustala się w wysokości zużycia (wykorzystania) stwierdzonego przy produkcji podobnego wyrobu lun jego elementu. Ogromną rolę spełnia tu subiektywne, odobiste doświadczenie osoby okreslającej normę szacunkową.
Stosowanie norm statystycznych i szacunkowych powinno być ograniczone tylko do tych wypadktów, gdy ustalenie norm technicznych jest niemożliwe lub nieopłacalne.
(cytat, str. 22) Wzorzec metodologicznych w dużej mierze podobny jest do wzorca pomiarowego. Spełnia on funkcje:
1. Stanowi podstawę ustalania rozmiaru (stopnia) w jakim każde badanie jest sterowane, a zatem w jakim jest naukowe, umożliwiając w ten sposób realizację zamierzeń badawczych. Wzorzec w każdej chwili czasowej przedstawia coś, co jako najlepsze znamy w tej chwili a nie raz na zawze. Wzorce ulegają same ciągłej modyfikacji pod wpływem tego, czego się nauczyliśmy próbując je stosować.
2. Razem z odpowiednią teorią wzorzec daje podstawę dostosowania (skorygowania) wyników uzyskanych przy użyciu technik nie tak doskonałych, jak najlepsza spośród znanych, co pozwala zbliżyć się do wyników, które można by było uzyskać przy użyciu techniki najlepszej spośród znanych.
3. Wzorze ujawnia, jakiego rodzaju wiedza potrzebna jest w celu dostosowania do niego uzyskanych wyników.
Thomas Kuhn,
Dwa bieguny. ,
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1985, ISBN: 83-06-01097-3 (10+0)
(cytat, str. 309) Droga wiodąca od praw nauki do naukowego pomairu rzadko kiedy może zostać przebyta w odwrotnym kierunku. Abu odkryć zależności ilościowe, trzeba zazwyczaj z góry wiedzieć, jakich zależności się szuka, i mieć do tego odpowiednio przystosowane przyrządy. Ale nawet wówczas przytoda nie musi dostarczać bez oporu spójnych i dających sie uogólniać wyników.
(cytat, str. 73) Kryterialny wzorzec jakośći powinien w swej strukturze zawierać jako najistotniejsze: - możliwie szczegółową informację o przedmiocie analizy, - zestawienie uporządkowanych kryteriów odtwarzających potrzebny aspekt rozpatrywanej jakości, - informację o sposobie odzziaływania poszczególnych kryteriów na jakość, - informację o sposobie wyznaczania wyróżników kryterialnych, odtwarzających doraźny stan każdego kryteriów, - wartości przewidywanych przedsiałów zmiennośći poszczególnych kryteriów mierzalnych, - wartości współczynników ważności poszczególnych kryteriół w razie potrzeby.
(cytat, str. 75) Benchmarking, czyli porównywanie swojej działalności z najlepszymi wzorcami, został w niektórych przedsiębiorstwach podniesiony do rangi religii.
(cytat, str. 95) "Umiejętnością o kluczowym znaczeniu dla prowadzonych interesów jest sztuka stworzenia wzorca jakości. Klient ma zwyczaj zapamiętywania często nieistotnych szczegółów, które później podczas kontaktów z innymi firmami traktuje jako swoiste wzorce jakości".
(cytat, str. 9) Zasadniczym przedmiotem zainteresowań postmodernistów jest interpretacja przez uczestników organizacji sytuacji społecznych, w których odgrywają swoje role organizacyjne, oraz wynikające z niej wartościowania, emocje i postawy. Mają one zasadnicze znaczenie dla zachowań organizacyjnych oraz dla potencjału społecznego organizacji.
(cytat, str. 143 - 144) Wzorcowe wartości kosztów pochodzą z wielu źródeł i mogą być określone na różnym poziomie agregacji. Mogą to być wielkości określone na podstawie wiedzy o czynnikach procesu wytwarzania, zwane wielkościami normatywnymi lub wzorcowymi, przy czym jedno nie wyklucza drugiego. W każdym przypadku kontrola i regulacja prowadzą do stabilizowania kosztów wokół wielkości wzorcowych.
(cytat, str. 144) Porównanie kosztu rzeczywistego z wzorcem, będące istotą kontroli kosztów, jest możliwe przy istnieniu wzorca, co zależy od świadomości zarządzających i ich potrzeb informacyjnych. Zgodność i współzależność między zbiorem normatywów a zbiorem wielkości mierzonych jest bardzo pożądana i zwykle potrzeba wielu wysiłków i starań, aby można było porównywać wielkości odpowiednie i porównywalne.
(cytat, str. 245) W odniesieni do zasad oceny przyjęto, że podstawą wykrywania błędów strukturalnych będzie porównywanie stanu faktycznego danej cechy - kryterium z odpowiednim stanem wzorcowym, oraz ze względu na cel badań nie jest konieczne liczbowe wyrażanie ocen cząstkowych.
(cytat, str. 226) Konieczność zapewnienia spójności wzorcom szczegółowych rozwiązań strukturalnych systemu wymaga uwzględnienia wniosków wyprowadzanych z badania czynników kształtujących strukturę organizacyjną systemu oraz wybrany wariant "ramowej struktury organizacyjnej".
(cytat, str. 95 - 96) Wzorzec działania jest zobiektywizowaną regułą zachowania się, nakazem postępowania, którego celem jest nadanie działaniom ludzi w organizacji określonego trybu, sposobu zorganizowania.
(cytat, str. 79) Wzorcem nazywamy coś, z czym mogą być robione porównania, jeżeli ma to taki charakter, że może być odtworzone przez innych bądź przekazane innym, żeby umożliwić różnym badaczom uzyskanie wspólnej podstawy do wzajemnej kontroli.
(cytat, str. 97) Styl kierowania oparty na charyzmie jest w znacznym stopniu stylem paternalistycznym, w którym między kierownikiem, a podwładnym kształtują się stosunki zbliżone swoim charakterem do relacji między ojcem, a dziećmi. Kierownik jest dla podwładnych naturalnym wzorcem do naśladowania i uosobieniem władzy, czym kiedyś była postać rodzica. Kierownik otacza swoich podwładnych życzliwą opieką, zapewniając im poczucie bezpieczeństwa, oczekuje jednak w zamian posłuszeństwa i lojalności. O partnerskich stosunkach nie może być w tych warunkach mowy.
(cytat, str. 269) Organizacje są konstytuowane przez uporządkowane i uregulowane wzorce działania i komunikacji, poprzez które działania są planowane, kierowane i koordynowane, a komunikacja jest jednym z najważniejszych procesów, ponieważ za jej pośrednictwem organizacja jest reprodukowana jako społeczna całość.