Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 255) Powinniśmy być ostrożni, aby liczbom uzyskanym w jakimś procesie przypisywania liczb przedmiotom, zdarzeniom lub własnością nie imputować utomatycznie tych własności, ktore wykazują one jako liczby. (jaki jest sens dodawania do siebie dwóch numerów domu)
(cytat, str. 226) Użycie litery lub slowa jest w nie mniejszym stopniu pomiarem niż użycie liczby, pod warunkie, że podamy wyraźnie - a obowiązuje nas to również w przypadku liczb - jakich operacji należy dokonac na symbolach.
(cytat, str. 181) Symbole w modelu symbolicznym przedstawiają zmienne, stałe oraz relacje zachodzące między nimi.
Model w swej postaci symbolicznej podaje jedynie strukturę problemu i objętych nim zjawisk. Model nabiera znaczenia, czyli treści, dopiero wtedy, kiedy symbole i rzeczy przez nie przedstawiane zostają zdefiniowane.
Zdefiniowanie zmiennych i stalych jest niezbędne do tego, aby można się nimi skutecznie posługiwać...
... brak definicji sprawia, że model i to, co się z niego wyprowadza, trudno jest zrozumieć, i zacierają się kryteria związków z danymi doświadczalnymi.
(cytat, str. 145) System symboli zawiera zestaw związków między elementami oznaczającymi i obiektami, które reprezentują oraz zestaw związków między elementami oznaczającymi.
(cytat, str. 155) "Marka to złożony symbol produktu istniejący w świadomości konsumenckiej. Definiują go przede wszystkim reputacja rynkowa oraz nazwa, historia, opakowanie i cena, czyli czynniki stanowiącej jej tradycję".
(cytat, str. 48) Beznadziejna niedoskonałość słów jako przenosicieli informacji jest najboleśniej oczywista, kiedy chcemy wyjaśnić naturę oryginalności. Słowa są symbolami rzeczy, które znamy uprzednio z doświadczenia; istotą oryginalności jest nie być podobnym do czegoś uprzednio doświadczonego.
(cytat, str. 255) Z wyjątkiem bezpośredniego zaspokajania potrzeb biologicznych, człowiek żyje w świecie nie rzyczy lecz symboli. Możemy również powiedzieć, że rózne świady symboliczne materialne i niematerialne, które odróżniają kulturę ludzką od społeczeństw zwierzęcych, stanowią część, i to część najważniejszą, systemu zachowań człowieka. .
... jest on przede wszystkim istotą tworzącą symbole i zdominowaną przez symbole.
(cytat, str. 279) Percepcja jest uniwersalnie ludzka, zdeterminowana przez psychofizyczne wyposażenie człwieka. Konceptualizację warunkuje kultura, ponieważ zależy ona od tego, jakie systemy symboli zastosujemy. Owe systemy symboli w dużej mierze są zdefiniowane przez czynniki lingistyczne, przez strukturę używanego języka.
(cytat, str. 9) Symbolem jest też każdy z wyrazów języka, którym się posługujemy. Każdy wyraz jest więc daną. Liczby powstają w wyniku stosowania odpowiedniego systemu liczenia (u nas systemu dziesiętnego), a wyrazy - w wyniku stosowania gramatyki odpowiedniego języka. Danymi będziemy tu nazywali symbole powstałe w systemie liczenia i systemie gramatycznym. Nie będziemy więc nazywali danymi innych symboli w postaci obrazów lub rzeczy.
(cytat, str. 126) "Symbol jest definiowany jako ’przedmiot albo znak zastępujący, reprezentujący, oznaczający () na zasadzie umowy jakiejś pojęcie, czynność lub przedmiot. Symbole odgrywają istotną rolę w środowisku międzykulturowym."
(cytat, str. 41) Pomiar jest tylko jednym z wielu sposobów opisywania symbolami obiektów i zdarzeń.
Najprostszym symbolem może być nazwa lub etykieta wyróżniająca obiekt i zawierająca o nim pewne informacje. Takim symbolem jest numer inwentarzowy danej pozycji listy. Numer inwentarzowy pozwala na przekazywania i wykorzystywania wiadomośći o przedmiocie w sposób zwięzły i wygodny bez potrzeby manipulowania samym przedmiotem.
(cytat, str. 43) Zasadnicze pojęcia podstawowej teorii pomiaru, takie jak reprezentacja, jednoznaczność, sensowność i inne mogą być rozszerzone na ogólne systemy symboliczne. Reprezentacje nienumeryczne są podobne do miar pod tym wzglęðem, że opisują one rzeczy reprezentowane i pewne związki między nimi w postaci umożliwiającej wykorzystanie informacji o tych rzeczach.
(cytat, str. 133) Pomiar jet to sposób uzyskiwania symboli przedstawiających cechy przedmiotów, zdarzeń lub stanów, które to symbole pozostają w takich samym istotnym związku między sobą jak symoblizowane przez nie rzeczy.
Uzycie litery albo słowa jest w nie mniejszym stopniu pomiarem niż użycie liczby pod warunkiem, że podamy wyraźnie - a obowiązuje nas to również w przypadku liczb - jakich operacji należy dokonać na symbolach.
(cytat, str. 169) Symbol to świadome lub nieświadome skojarzenie z jakimś szerszym pojęciem lub znaczeniem. Składa się zarówno z namacalnej formy, jak i znaczenia (lub znaczeń), z którymi jest związany. Na przykład znak czerwonego krzyża na białym tle jest powszechnie rozpoznawalnym symbolem niesienia pomocy rannym, nawet w sytuacjach ekstremalnych (np. na polu bitwy). Sama opaska z takim znakiem jest wyobrażalną form, zaś pomoc jest znaczeniem, które wykracza poza tą formę.
(cytat, str. 225) Åatwo przeprowadzić odróżnienie symbolu od znaku, które zbliży symbol do obrazu. Prezentacyjna funkcja symbolu nie polega na samym tylko wskazywaniu na coś nieobecnego. Symbol pozwala raczej wystąpić jako obecnemu, czemuś co w zasadzie stale jest obecne.
Symbol zatem nie tylko wskazuje, lecz i prezentuje, gdyż zastępuje. "Zastępować" zaś znaczy uobecniać coś nieobecnego.
(cytat, str. 116) ... zagadnienie optymalnego kodowania informacji adresowanej do człowieka. Powstaje konieczność wyboru optymalnego układu symboli, który byłby w stanie zapewnić szybkość i łatwość spostrzegania, a także rozpoznawania ich. Umożliwiałoby to ocenę znaczenia symboli, pozwalając na rozkodowanie zawartej w symbolu informacji.