Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 14) " Źródła zastane istotne dla badacza zjawisko społeczno- ekonomicznych to przede wszystkim dane statystyczne tworzone przez instytucje oraz materiały zgromadzone w formie dokumentów instytucji"
(cytat, str. 119) Istnieje wiele zjawisk, które dzisiaj uważamy za mierzalne, a które dawniej uważane były za niemierzalne. Jeszcze sto lat temu absurdem wydawało się twierdzenie, że inteligencja człowieka może być wyrażona liczbą ...
(cytat, str. 43) Zjawiska niesprawności w tym zakresie badacz ten rozpatruje w trzech aspektach, a mianowicie: ilości, jakości i dyfuzji informacji, odnosząc je do produktu i procesu. Do podstawowych niesprawności informacji jako produktu zalicza się: przeciążenie informacyjne, dwuznaczność, ściślej wieloznaczność informacji oraz anemię informacyjną(osłabienie "pola widzenia"). Natomiast za główne niesprawności procesu informacyjnego uważa zaleganie informacji, jej "dystorsję" i opóźnienia w przekazie informacyjnym.
(cytat, str. 26) Zjawiskami elementarnymi są np. cena, kredyt, procent, podatek. Zjawiska złożone to zjawiska, w których pieniądz nabiera cech dynamicznych.
(cytat, str. 26) Zjawiska finansowe mogą mieć charakter abstrakcyjny i konkretny. W przypadku zjawisk abstrakcyjnych pieniądz ma postać idealną, np. miernika wartości. Zjawiska konkretne dotyczą realnych procesów gospodarczych.
(cytat, str. 27) Zjawiska finansowe mogą być klasyfikowane z różnych punktów widzenia. Jednym z ważnych kryteriów jest statyka i dynamika zjawisk finansowych, a więc to, czy pieniądz znajduje się w bezruchu, czy w ruchu.
(cytat, str. 398) Oto zjawiska, które wciągu najbliższych 40 lat znacznie wpłyną na przeobrażenie świata: - udział demograficzny krajów rozwiniętych spadnie o 25%, zwiększając potencjał gospodarczy rozwijającego się świata; - siła robocza w krajach rozwiniętych znacznie się zestarzej, ograniczając wzrost gospodarczy w tych regionach świata i zwiększając zapotrzebowanie na pracowników imigrantów; -nastąpi wzrost ludnościowy w najbiedniejszych,najmłodszych i najbardziej muzułmańskich krajach z niską jakością szkolnictwa, kapitału i rynku pracy; - większość ludności świata będzie mieszkała w miastach, a największe ośrodki miejskie będą znajdowały się w najbiedniejszych krajach, gdzie systemy policyjne, sanitarne i zdrowotne mocno niedomagają.