Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: funkcja kierownicza (0 - 6 z 6)
(parafraza, str. 21) Funkcja kierowania Działania te obejmują: - Podejmowanie decyzji (...) - Komunikowanie się (...) - Motywowanie i dyscyplinowanie ludzi (...) - Rozwijanie ludzi (...)
(cytat, str. 95 - 96) Współczesna sytuacja zmusza do poszukiwania nowatorskiego spojrzenia, wiedzy, nowych sposobów zarządzania, zasobów, jak również innowatorskiego pełnienia funkcji kierowniczych. Skomplikowanie roli menedżerskiej wynika z faktu, że oprócz osobistego kodeksu moralnego, czyli systemu wartości wyznawanego przez daną jednostkę, podlega ona również innym kodeksom, które nakładają dodatkową odpowiedzialność na wykonywane funkcje. Należą do nich: - odpowiedzialność w stosunku do pryncypała, zleceniodawcy pracy, wynikająca z zawartego z nim kontraktu, umowy, na mocy której powierzył on zadania, biorąc po uwagę umiejętności i wiedzę menedżera oraz zobowiązując do działania w swoim interesie, - odpowiedzialność profesjonalna, wynikająca z charakteru pełnionej funkcji i jednocześnie z kompetencji osoby uprawiającej daną profesję, która nakłada na niego określone zobowiązania i sposób postępowania, - odpowiedzialność w stosunku do przedsiębiorstwa, instytucji, którą kieruje i przed którą zostały postawione określone cele do wykonania. Menedżer odpowiada za stopień i sposób ich realizacji, - odpowiedzialność w stosunku do członków organizacji, którzy współpracują z kadrą zarządczą w zakresie realizacji postawionych przed nimi celów. Menedżer, pełniąc funkcję przywódczą, motywuje innych do wykonywania danej pracy, a także określa standardy i sposób postępowania dla danej organizacji. Jest twórcą kultury organizacyjnej, - odpowiedzialność w stosunku do instytucji państwowych - przedsiębiorstwo ma bowiem zobowiązania w stosunku do organów państwowych, powstałe w wyniku procesu prawnej legislacji, jak i wynikające z obowiązujących go norm zwyczajowych, - odpowiedzialność w stosunku do społeczeństwa - jako obywatele tego społeczeństwa.
(cytat, str. 36) Funkcje kierownicze (planowanie, organizowanie, przewodzenie, motywowanie, kontrolowanie) realizowane są przez wszystkich kierowników niezależnie od tego, w jakiej instytucji pracują, na jakim poziomie decyzyjnym jest usytuowane ich stanowisko, iloma pracownikami kierują.
(cytat, str. 13) Organizacja jest złożonym podmiotem, składającym się z celów, struktury, ludzi i techniki. Aby mogła realizować swoje zadania wszystkie jej elementy muszą ze sobą współpracować. Ważna jest zatem rola menedżera w organizacji, który powinien swoim działaniem zapewnić taką współpracę. Dlatego też gdy chce nią skutecznie zarządzać musi umieć wypełniać podstawowe funkcje kierownicze. Należą do nich: - planowanie, - organizowanie, - motywowanie, - kontrolowanie.
(cytat, str. 21) Menedżer, który chce efektywnie wypełniać podstawowe funkcje kierownicze, takie jak planowanie, organizowanie, motywowanie i kontrolowanie powinien dysponować konkretnymi umiejętnościami. Najważniejsze z nich to umiejętności: - techniczne, - interpersonalne, - koncepcyjne, - diagnostyczne i analityczne.