Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
We współczesnym środowisku gospodarczym zachodzą trzy zmiany wpływające na funkcyjną strukturę organizacji. Po pierwsze i najważniejsze wymagania klientów oczekujących coraz lepszej obsługi oznaczały, że procesy przebiegające według podziałów funkcyjnych przestały być właściwe. Charakterystyczna jest dla nich bowiem wielka liczba punktów przekazywania zadań i zatwierdzania działań, a w takich warunkach nie można stosować procedur gwarantujących krótki czas realizacji.
(Bramham J. 2004, s. 102)
Jednym z celów benchmarkingu jest dokładne zbadanie działów wsparcia i usunięcia jak największej liczby działań, które nie generują przychodów. Wielokrotnie stwierdzano, że działy wsparcia nie powiększają wartości dodanej, czyli nie dodają do sprzedawanego produktu niczego takiego, za co klient byłby gotów zapłacić.
(Bramham J. 2004, s. 105)
komunikacja z klientami odbywa się bezpośrednio i ma charakter zindywidualizowany
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 21)
Klienci są różni, nie tylko pod względem swoich potrzeb, preferencji, lecz również pod kątem wartości jaką generują dla firmy, potencjału jaki sobą prezentują, jak również możliwość rozwoju.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 34)
Wizja przyszłości określa, jak będzie funkcjonowało przedsiębiorstwo po wdrożeniu strategii customer relationship management. W proces tworzenia wizji przyszłości powinni być zaangażowani kluczowi pracownicy wszystkich działów, mający jakikolwiek kontakt z klientami, oraz najważniejsi klienci.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 181)
Przystępując do wyboru metody identyfikacji klientów zespół wdrożeniowy powinien rozważyć aktualną sytuacje wdrożeniową i starać się wybrać z jednej strony metodę jak najbardziej efektywną a z drugiej dającą jak najlepszy obraz prawdziwej wartości klientów.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 185)
Klienci utrzymywani- są to najczęściej stosunkowo "dobrzy" klienci- stali i wierni, jednak ich potencjał jest zbyt mały, aby stali się oni dochodowi.
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 41)
Klienci okazjonalni- To klienci zarówno o niewielkim potencjale jak i mało zainteresowani rozwojem długotrwałych stosunków z naszą firmą
(Stachowicz-Stanusch A. 2007, s. 41)
najbardziej miarodajne informacje uzyskuje się zwykle od innych konsumentów, gdyż ich potrzeby są zazwyczaj najbardziej zbliżone do naszych własnych
(Anderson C. 2008, s. 86)
Rola marketingu interaktywnego polega na wczesnym rozpoznaniu wątpliwości klienta i podjęciu działań, które mogą go uspokoić i zwiększyć wiarygodność sieci jako sprzedawcy.
(Sławińska M. (red.) 2006, s. 33)
Dobre kupieckie porzekadło mówi, że nie ma złych klientów, są jedynie nasze niewłaściwe sposoby postępowania z pewnymi typami klientów.
(Wachowiak A. 2001, s. 21)
Stali klienci stanowią aż 80% obrotu firm, zmienni tylko 20%. Sensowne działanie firmy to takie, aby zatrzymać klienta, aby był zadowolony i aby wracał.
(Wachowiak A. 2001, s. 27)
jeden niezadowolony klient ma wpływ na około piętnastu dalszych.
(Wachowiak A. 2001, s. 27)
Nawiązywanie kontaktu emocjonalnego z klientem 1. Pozwól klientowi pokierować rozmową. 2. Unikaj kontrowersyjnych tematów. 3. Rozmawiaj o zainteresowaniach klienta. 4. Unikaj chwil ciszy. 5. Kontroluj pierwsze wrażenie.
(Wachowiak A. 2001, s. 28)
Klient kupuje to, czego pożąda, kiedy pożąda tego bardziej niż swoich pieniędzy.
(Wachowiak A. 2001, s. 42)
Pierwsze więc wrażenie jakie wywiera klient, wykorzystajmy jako ważne źródło informacji o jego potrzebach i o nim samym, zamiast przyklejać mu etykietki. rozumienie i uświadomienie potrzeb klienta służy nam po to, aby sprzedać produkt lub usługę naszej firmy.
(Wachowiak A. 2001, s. 47)
Najbardziej szeroką kategorią w odniesieniu do klientów jest kategoria potrzeb. Można je zdefiniować jako stany braków, pragnień, w odniesieniu do rzeczy, czynności oraz idei. Potrzeby są z jednej strony nieograniczone, a z drugiej- uświadamiane oraz nieuświadamiane. Znajomość potrzeb uświadamianych ( np. chęć wyjazdu na narty) ułatwia dopasowanie oferty. Inaczej jest w przypadku potrzeb nieuświadamianych, które – albo trzeba rozbudzić, albo – jeśli są nieznane – nie można zaspokoić.
(Mruk H. 2012, s. 46)
Firmy musza traktować klienta jako zasób finansowy, którym należy gospodarować i który należy maksymalizować tak jak każdy inny zasób.
(Kotler P. 2004, s. 61)
Firmy mogą klasyfikować swoich klientów w różny sposób. Jednym z takich podziałów jest podział na klientów najbardziej opłacalnych klientów, bardziej rozwojowych klientów i najbardziej zagrożonych klientów.
(Kotler P. 2004, s. 64)