Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 87) Fundusze własne netto mają zastosowanie przy wyliczeniu współczynnika wypłacalności banku. Natomiast podstawą odniesienie przy obliczaniu norm koncentracji oraz pozycji wymiany są fundusze własne brutto.
(cytat, str. 134) Samorządowe fundusze celowe są tworzone przede wszystkim po to, aby uelastycznić gospodarkę środkami pieniężnymi na szczeblu gminy, powiatu itp. Ważnym motywem tworzenia funduszy samorządowych może być mobilizacja środków pieniężnych w wyniku dobrowolnych wpłat obywateli i podmiotów gospodarczych na różne cele, które znajdują akceptację społeczności lokalnych.
(cytat, str. 22) Europejski Fundusz Społeczny (EFS) został stworzony na mocy traktatu rzymskiego i jest najstarszym funduszem strukturalnym. Od samego początku głównym jego celem było zwiększenie poziomu zatrudnienia. EFS realizuje priorytety Wspólnoty w zakresie wzmocnienia spójności gospodarczej i społecznej poprzez poprawę możliwości zatrudnienia i pracy, stymulowanie wysokiego poziomu zatrudnienia oraz tworzenie coraz liczniejszych i atrakcyjniejszych miejsc pracy. Obecnie jest to fundusz wspierający poprawę jakości zasobów ludzkich oraz instytucji rynku pracy.
(cytat, str. 23) Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) został utworzony w 1975 r. i jest jednym z największych funduszy strukturalnych. Celem fundusz jest "przyczynianie się do korygowania podstawowych dysproporcji regionalnych we Wspólnocie poprzez niwelowanie różnic w poziomach rozwoju oraz zacofania regionów". W zakresie swoich zadań Fundusz wspomaga w szczególności środowisko produkcyjne i konkurencyjność przedsiębiorstw, rozwój naukowy, rozwój technologiczny, inwestycje infrastrukturalne, ochronę środowiska, rozwój turystyki i inwestycji kulturalnych, a także rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz współpracę przygraniczną
(cytat, str. 22) Europejski Fundusz Społeczny (EFS) został stworzony na mocy traktatu rzymskiego i jest najstarszym funduszem strukturalnym. Od samego początku głównym jego celem było zwiększenie poziomu zatrudnienia. EFS realizuje priorytety Wspólnoty w zakresie wzmocnienia spójności gospodarczej i społecznej poprzez poprawę możliwości zatrudnienia i pracy, stymulowanie wysokiego poziomu zatrudnienia oraz tworzenie coraz liczniejszych i atrakcyjniejszych miejsc pracy. Obecnie jest to fundusz wspierający poprawę jakości zasobów ludzkich oraz instytucji rynku pracy.
(parafraza, str. 21) Konto 80 Kapitał (fundusz) podstawowy służy do ewidencji kapitału podstawowego, zależnego od formy własności i ustawowych zasad gospodarki finansowej jednostki.
(cytat, str. 111) Fundusz inwestycyjny to instytucja, która sprzedaje swoje jednostki uczestnictwa, a przychody ze sprzedaży przeznacza na zakup portfela akcji i obligacji.
(cytat, str. 47) Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji wspiera działania na inijnym rynku rolnym poprzez działania interwencyjne na rynku, refundacje w przypadku wywozu produktów rolnych do państw trzecich i promowanie producentów rolnych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich. Jednocześnie z funduszu wypłacane są dopłaty bezpośrednie dla rolników.
(cytat, str. 25) Fundusz umożliwia gromadzenie i rozdysponowanie środków pieniężnych przez określony podmiot. Powszechność występowania zjawisk finansowych jest przyczyna istnienia wielu najrozmaitszych funduszy. Ich klasyfikacja jest uzależniona od przyjętego kryterium.
(cytat, str. 122 - 123) Ze względu na doinujący charakter i przedmiot inwestycji funduszy można wyróżnić następujące trzy typy: - fundusze obligacji przedsiębiorstw, nabywające obligacje firm w celu osiągnięci wysokich dochodów z tego tytułu, - fundusze papierów rządowych, inwestujące tylko w aktywa rządowe, a więc lokaty o wysokiej płynności, ale stosunkowo niskiej dochodowości, - fundusze o zmiennym składzie portfeli; tu nie określa się z góry, jakie instrumenty finansowe będą nabywane, - tzw. globalne fundusze procentowe lub akcyjne, inwestujące w procentowe papiery wartościowe lub akcje na światowym rynku.
(cytat, str. 110) Fundusze zapewniają pomoc, która uzupełnia działanie krajowe, w tym działania na poziomie regionalnym i lokalnym, włączając di nich priorytety Wspólnoty.
(cytat, str. 148) Sposób wykorzystania funduszu określa kierownik zakładu w regulaminie uzgodnionym z zakładowymi organizacjami związkowymi lub pracownikiem wybieranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
(cytat, str. 141) Fundusze własne są źródłem finansowania środków gospodarczych. Informują one w bilansie o zaangażowaniu aktywów trwałych i obrotowych i są ujmowane, według wartości nominalnej, po stronie pasywów bilansu.
(cytat, str. 88) Zarządzanie pasywne ma tę zaletę, że jest tanie, ponieważ niskie są koszty transakcyjne i opłaty za zarządzanie. W przypadku funduszy zarządzanych pasywnie transakcje są dokonywane tylko po to, by dostosowywać strukturę posiadanego portfela papierów wartościowych do zmieniającej się struktury portfela rynkowego; wraz z tym, jak mienia się relacja podaży różnych papierów na rynku. To, jak często fundusz pasywnie zarządzany dostosowuje strukturę portfela posiadanych papierów wartościowych do struktury portfela rynkowego, zależy od wielkości przyjętego przez zarząd funduszu błędu odwzorowania, czyli średniego dopuszczalnego odchylenia stopy zwrotu w stosunku do hipotetycznej stopy zwrotu portfela rynkowego.
(cytat, str. 165) Głównym problemem w ocenie ryzyka aktywów funduszy venture capital jest ich prywatny, niepubliczny charakter i brak jednoznacznej wyceny na publicznych rynkach finansowych. W okresie trwania inwestycji inwestorzy otrzymują jedynie szacunkowe informacje na temat wartości portfela funduszu. Jest ona jedynie szacowana na podstawie różnych metodologii stosowanych przez zarządzających funduszem. Wyceny portfela funduszu są skomplikowane i trudne do oceny, ceny wejścia i wyjścia do spółki są zależne od popytu na nie ( dostępność kapitału) oraz od ich podaży. Ryzyko bezpośredniej inwestycji jest rozumiane jako wariancja jej oczekiwanego i potencjalnego zwrotu.
(cytat, str. 15) Fundusze oraz ich inwestorzy są najczęściej narażeni na następujące rodzaje ryzyka: ryzyko rynkowe, ryzyko kredytowe, ryzyko kontrahenta, ryzyko operacyjne, ryzyko płynności, ryzyko powiernicze oraz ryzyko prawne i regulacyjne związane z przepisami prawa dotyczącymi działalności VC w poszczególnych krajach.