Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) Do podstawowych usług rynku pracy należą : - pośrednictwo pracy, - usługi związane z europejską siecią służb zatrudnienia EURES, - poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa, - pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, - organizacja szkoleń.
(cytat, str. 27) Usługi rynku pracy świadczone przez publiczne służby zatrudnienia oraz realizowane przez nie instrumenty są finansowane : - z budżetu państwa, - z budżetów samorządów terytorialnych, - z Funduszu Pracy, - ze środków UE w ramach dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego.
(cytat, str. 40) Zbiorem informacji rejestrowanych w systemach informatycznych rynku pracy są na przykład dane rejestrowane na : - kartach bezrobotnych, - kartach poszukujących pracy, - wnioskach, - zaświadczeniach, - decyzjach, - załącznikach (na przykład wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, wyciąg z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).
(cytat, str. 103) Oszacowanie ogólnej wartości programu lub projektu w obszarze rynku pracy zgodnie z rozumieniem pojęcia ewaluacji wiąże się z oceną pięciu kryteriów ewaluacyjnych podawanych w dokumentach unijnych. Zalicza się do nich : - skuteczność, która określa stopień osiągnięcia celów szczegółowych i ogólnych przedsięwzięcia, - efektywność, która jest oceną, czy nakłady poniesione na realizację przedsięwzięcia były adekwatne do osiągniętych rezultatów, - odpowiedniość, która bada zgodność celów realizacji przedsięwzięcia z rzeczywistymi potrzebami i priorytetami, - użyteczność, która sprawdza czy wyniki przedsięwzięcia są zgodne z potrzebami i jaki mają wpływ na ich zaspokojenie, - długotrwałość, która daje odpowiedź na pytanie, czy wyniki przedsięwzięcia są trwałe.
(cytat, str. 117) Zgodnie z modelem dualnego rynku pracy sektor pierwszorzędny wypłaca wyższe wynagrodzenia, gdyż monitorowanie miejsc pracy wiąże się tu z poważnymi trudnościami. W sektorze drugorzędnym ten problem nie istnieje, w związku z czym oferowane płace znajdują się na poziomie czyszczącym rynek.
(cytat, str. 283) Odzwierciedleniem procesów zachodzących na rynku dóbr są zmiany na rynku pracy. Odpowiednio bowiem do załamanej wyobrażeniowej krzywej popytu na produkcję firmy, krzywa zgłaszanego przez nią popytu na usługi pracy również ulega załamaniu.
(cytat, str. 11) Stosunki pracy obejmują także podstawowy segment sfery ekonomicznej, jakim jest rynek. Tu również zawiązują się interakcje między pracodawcami a pracobiorcami, ściślej stowarzyszeniami pracodawców a związkami zawodowymi. Oddziaływanie jednych i drugich na rynek pracy występuje w formie pośredniej i bezpośredniej. Formą pośrednią są płace w tzw. branżach lub firmach pilotujących. Taką rolę spełniają na ogół przedsiębiorstwa duże, w których zarobki są najwyższe. Bezpośrednie oddziaływanie następuje poprzez branżowe układy pracy.
(cytat, str. 63 - 64) Do podstawowych czynników wyznaczających zachowania partnerów na rynku pracy należą: - prawo pracy, - system zabezpieczeń socjalnych, - system konsultacji i negocjacji, - prawo układowe o sporach zbiorowych, - system edukacji i poziom kształcenia zawodowego, - poziom industrializacji, - uwarunkowania historyczno-kulturowe.
(cytat, str. 140) Rynek pracy w literaturze przedmiotu analizowany jest w aspekcie relacji między podażą pracy (tj. liczbą osób zdolnych do pracy i poszukujących jej przy danym wynagrodzeniu na pracę) a popytem na pracę (tj. ilościowym i jakościowym zapotrzebowaniem na ludzką zdolność do pracy - mierzonym liczbą miejsc pracy).
(cytat, str. 157) System rynku pracy w centralnie sterowanej gospodarce planowej tworzył potężny popyt na siłę roboczą, powodując stały niedobór podaży pracy, przy równoczesnym występowaniu na dużą skalę tzw. bezrobocia ukrytego (bezrobocia w miejscu pracy).
(cytat, str. 24) Rynek pracy nie jest autonomicznym obszarem relacji podaży i popytu na pracę, lecz częścią rynków, na których działają przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 24) Orientacja na wewnętrzny rynek pracy ma szczególnie uzasadnienie przy powolnych zmianach zatrudnienia w firmach położonych na terenach słabiej zagospodarowanych, o wysokim bezrobociu i niedostatecznej podaży wykwalifikowanych zasobów ludzkich.