Encyklopedia Zarządzania :: produkt narodowy brutto
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: produkt narodowy brutto (0 - 11 z 11)
(cytat, str. 23) Fundusz Spójności (Fundusz Kohezji) jest instrumentem wspólnotowej polityki spójności, lecz nie zalicza się go do funduszy strukturalnych. Pomoc z FS otrzymują państwa członkowskie, a nie regiony tak jak to jest w przypadku EFS i EFRR. Środki Funduszu są kierowane do państw członkowskich, w których produkt narodowy brutto (PNB) na jednego mieszkańca jest niższy niż 90% średniej w państwach UE oraz w których opracowany został program zmierzający do spełnienia kryteriów konwergencji ustalonych w art. 104 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Słowa kluczowe:fundusz spójności, produkt narodowy brutto Komentarze i źródła pierwotne: dr Mirosław Rajzer - Akademia Ekonomiczna w Katowicach, Katedra Polityki i Zarządzania Marketingowego
David Begg,
Makroekonomia. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1992, ISBN: 978-83-208-1644-0 (166+0)
(cytat, str. 20) Realny produkt narodowy brutto (PNB) jest miarą całkowitego dochodu gospodarki narodowej. Świadczy on o ilości dóbr i usług, na których zakup może pozwolić sobie gospodarka jako całość. Zwiększenie poziomu realnego PNB to inaczej wzrost gospodarczy.
(cytat, str. 38) Produkt narodowy brutto (dochód narodowy brutto) jest miernikiem całkowitych dochodów osiąganych przez obywateli danego kraju, niezależnie od miejsca (kraju) świadczenia usług przez czynniki produkcji. Produkt narodowy brutto (dochód narodowy brutto) jest równy PKB skorygowanemu o dochody netto z tytułu własności za granicą.
(cytat, str. 41) Realny PNB - lub inaczej PNB w cenach stałych - koryguje nominalny PNB o skutki inflacji i wyraża go w cenach istniejących w pewnym okresie, najczęściej określanym jako rok bazowy lub podstawowy.
(cytat, str. 47) Realny PNB i realny PNB na 1 mieszkańca są tylko bardzo przybliżonymi miernikami poziomu dobrobytu kraju i poszczególnych jednostek. Nie uwzględniają one działalności charakterze nierynkowym, dóbr uciążliwych dla życia (efektów ubocznych), takich jak zanieczyszczenie środowiska, oraz nierynkowej działalności tworzącej wartość, takiej jak prace w gospodarstwie domowym. Nie uwzględniają one także produkcji i usług nierejestrowanych w celu uniknięcia podatków. Wreszcie pomijają wartość czasu wolnego.
(cytat, str. 91) Produkt narodowy brutto- PNB ( Gross National Product- GNP) stanowi produkt krajowy brutto powiększony o wartość wpływów z zagranicy z tytułu dochodów netto czynników produkcji zaangażowanych za granicą, a więc po odjęciu dochodów zagranicznych czynników produkcji, które zostały zatrudnione w kraju (płace i dywidendy) i przekazane za granicę.
(cytat, str. 16) Produkt narodowy brutto (PNB) (gross national product - GNP) stanowi wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych przez jednostki gospodarujące danego kraju w ciągu określonego czasu (zazwyczaj roku kalendarzowego) i to niezależnie od terytorium ich funkcjonowania. Kategorię tę można obliczać trzema sposobami: - jako sumę wartości produkcji, - od strony wydatków, - od strony dochodów.
(cytat, str. 17) Obliczanie produktu narodowego brutto od strony wydatków polega na dodaniu do siebie prywatnych wydatków konsumpcyjnych, prywatnych wydatków inwestycyjnych, wydatków państwa na zakup dóbr i usług oraz eksportu netto (eksport minus import).