Cytaty i parafrazy dla: rachunek wynik��w (0 - 12 z 12)
Świderska G.,
ABC rachunkowości dla menedżera,
POLTEXT, Warszawa 1996
- Rachunek wyników nazywany również rachunkiem zysków i strat przedstawia wynik finansowy firmy za okres objęty sprawozdaniem, zwykle rok obrotowy.
(Świderska G. 1996, s. 113)
Jaworski W.,
Krzyżkiewicz Z.,
Kosiński B.,
Banki,
Wydawnictwo Poltext, Warszawa 1997
- Rachunek wyników banku jest zestawieniem poniesionych kosztów i uzyskanych dochodów w okresie sprawozdawczym, z reguły od początku roku do dnia, w którym rachunek jest sporządzony (np. końca miesiąca, kwartału lub roku). Rachunek wyników zamyka się saldem oznaczającym zysk - jeśli dochody są wyższe od kosztów - lub stratę, jeśli sytuacja jest odwrotna.
(Jaworski W., Krzyżkiewicz Z., Kosiński B. 1997, s. 282)
Vollmuth H.,
Controlling,
Placet, Warszawa 1995
- Krótkookresowy rachunek wyników zalicza się do najważniejszych instrumentów sterowania, jakim dysponuje dyrekcja przedsiębiorstwa, ponieważ sprawozdanie to zawiera wszystkie ważne dane o przedsiębiorstwie.
(Vollmuth H. 1995, s. 113)
Kiziukiewicz T.,
Sprawozdawczość i informacje finansowe dla menedżera: poradnik praktyczny,
Ekspert, Wrocław 1993
- Rachunek wyników (rachunek zysków i strat) jest sprawozdaniem informującym o rezultatach finansowych działalności firmy. Jest to sprawozdanie stanowiące rozwinięcie wyniku bilansowego, ukazujące jego strukturę i źródła powstania.
(Kiziukiewicz T. 1993, s. 14-15)
- Sprawozdawczy rachunek wyników może być zestawiony w postaci tzw. porównawczego lub kalkulacyjnego rachunku wyników(rachunku zysków i strat). Wybór postaci (wariantu) należy do firmy sporządzającej sprawozdanie finansowe.
(Kiziukiewicz T. 1993, s. 15)
- W porównawczym rachunku wyników koszt uzyskania przychodów wykazywany jest w wysokości poniesionych w roku obrotowym kosztów według rodzaju, skorygowanych o przyrost lub zmniejszenie stanu produktów i rozliczeń międzyokresowych.
(Kiziukiewicz T. 1993, s. 15)
- Kalkulacyjny rachunek wyników tym różni się od porównawczego rachunku wyników, że koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży produktów jest wykazywany jako koszt wytworzenia(techniczny) sprzedanych produktów powiększony o koszt ogólnego zarządu(ogólnozakładowe) oraz koszty sprzedaży.
(Kiziukiewicz T. 1993, s. 16)
- Informacje zawarte w bilansie i w rachunku wyników mają charakter statyczny. Pozwalają one zbadać i ocenić sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy na określony dzień. Cechuje je przy tym swoista "specjalizacja". Bilans koncentruje się na stanach składników majątkowych i źródeł ich pochodzenia w danym momencie, natomiast rachunek wyników ukazuje wynik finansowy za pewien okres oraz czynniki, które go kształtują. Do podjęcia decyzji często to nie wystarcza. Istotne jest bowiem poznanie przyczyn i kompleksowa ocena zjawisk. Możliwości takie stwarza rachunek przepływu kapitału jako sprawozdanie łączące w całości operacje związane z przebiegiem finansowania działalności w pewnym okresie.
(Kiziukiewicz T. 1993, s. 48)
Davis D.,
Wiankowska-Ładyka Z. (red.),
Sztuka zarządzania finansami,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993
- Sprawozdanie zwane rachunkiem wyników przedstawia, czy firma w okresie rozliczeniowym osiągnęła zyski, czy naraziła się na straty. W odniesieniu do tego sprawozdania używa się też określeń: rachunek wyników, rachunek dochodów, rachunek zysków i strat.
(Davis D. 1993, s. 25)
- W rachunku wyników zestawia się razem pozycje przychodów i kosztów, to jest pozycje, które powstały w rezultacie rzeczywistego zużycia i wykonania zobowiązań w okresie rozliczeniowym.
(Davis D. 1993, s. 25)
- Rachunek wyników ukazuje, jaki zysk osiągnięto lub jaką stratę poniesiono przy danym przedsięwzięciu w danym okresie obrachunkowym, lecz nie ukazuje zmian w zasobach środków pieniężnych.
(Davis D. 1993, s. 30)
- Sprawozdanie zwane rachunkiem wyników przedstawia, czy firma w okresie rozliczeniowym osiągnęła zyski, czy naraziła się na straty. Zazwyczaj przyjmuje się roczny okres rozliczeniowy, ale tego rodzaju rachunki będą bardziej użyteczne, jeśli będzie się przygotowywać częściej, np. co pół roku, co kwartał lub co miesiąc.
W rachunku wyników zestawia się razem pozycje przychodów i kosztów, to jest pozycje, które powstały w rezultacie rzeczywistego zużycia i wykonania zobowiązań w okresie rozliczeniowym.
(Davis D. 1993, s. 25)