Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 60) Nauka musi opracować zarówno warunki standardowe dla pomiaru wartości, jak i warunki standardowe dla ustalania, którego kryteriów wyboru dana osoba używa.
(cytat, str. 109) W literaturze wymienia się 13 najczęściej następujących zasad budżetowych, zasadę: równowagi, zupełności (powszechności), jedności formalnej, jedności materialnej, szczegółowości (specjalizacji), jawności, przejrzystości, realności, uprzedniości, gospodarności, operatywności, jednoroczności i polityczności.
(cytat, str. 111) Można wymienić wiele przykładów, że dystansowanie się praktyki od niektórych zasad budżetowych przynosiło korzyści natury gospodarczej i społecznej. Naruszenie np. zasady zupełności budżetu pobudziło aktywność różnych podmiotów w kierunku gromadzenia dochodów poza budżetem (fundusze celowe), co w rezultacie doprowadziło do lepszej realizacji rozmaitych funkcji państwa.
(cytat, str. 167) Podstawowa zasada ekonomiczna podatków polega na tym, że w wyniku ciężarów podatkowych nie może być naruszony majątek podatnika. Innymi słowy, podatek powinien być pokrywany z bieżących dochodów. Nie wyklucza to przyjmowania majątku jako przedmiotu i podstawy opodatkowania.
(cytat, str. 79) Zasada prewencji dotyczy przestrzegania właściwej hierarchii przedsięwzięć w gospodarowaniu wszelkimi zasobami środowiska i likwidowaniu powstałych wcześniej negatywnych skutków. Jest to zgodne z twierdzeniem, że „zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć”. Gdyby odnieść tę zasadę np. do racjonalnego gospodarowania odpadami, należałoby powiedzieć, że trzeba zaczynać od preferowania technologii niskoodpadowych, zmniejszających ilość powstających odpadów, a nie od tego, gdzie je wszystkie, niepotrzebnie powstające, bezpiecznie składować.
(cytat, str. 79) Zasada uspołecznienia postuluje angażowanie całego społeczeństwa w działania proekologiczne i uczenie dzieci już od najmłodszych lat właściwego stosunku do środowiska przyrodniczego, który powinni przejawiać wszyscy ludzie cywilizowanych społeczeństw. Ochrona środowiska jest bowiem obowiązkiem każdego człowieka, konieczna jest zatem powszechna edukacja w tym zakresie.
(cytat, str. 184) Wyznaczanie celów tylko wtedy będzie skuteczną metodą, jeśli spełni kilka podstawowych warunków. Warunki te nazwano od pierwszych liter zasadą SMART. Cele te muszą być: skonkretyzowane - należy je określić możliwie konkretnie; mierzalne - każdy cel musi mieć swój wskaźnik, na podstawie którego będzie oceniana jego realizacja; akceptowalne - pracownicy, którzy będą realizować cel, muszą go akceptować, inaczej nie zechcą go zrealizować; realne - posiadane zasoby muszą być wystarczające do realizacji celu; terminowe - cele powinny posiadać termin wykonania.
(cytat, str. 69) .. "ponieważ nie mamy żadnej racji dla uznania upadnięcia monety na jedną stronę za bardziej możliwe od upadnięcia na drugą, oba te zdarzenia musimy uznać za równie możliwe', argumtentacja ta znana jest pod nazwą zasady braku dostatecznej racji.
(cytat, str. 171) Zawsze, gdy zaprezentowana zostanie możliwość stworzenia systemu technologicznego, który zapewnie "ogólne oszczędności" w wysiłku lub wydatkach, zobacz na to co leży poza systemem, ponieważ tam najczęściej przenoszą się koszty tych oszczędności.
(cytat, str. 42) W zależności od zakresu posiadanych informacji, zarówno pochodzących z bazy danych banku, jak i badań rynku, banki wyodrębniają segmenty swoich klientów, kierując się zasadami:
(cytat, str. 103) Zasada należytego zarządzania finansami. Środki finansowe UE powinny być wykorzystane zgodnie z zasadami gospodarności, efektywności i skuteczności.
(cytat, str. 103) Zasada jednolitości i rzetelności budżetowej. Wskazuje ona, że wszystkie dochody i wydatki Unii Europejskiej powinny być zawarte w budżecie ogólnym. Dodatkowo, w budżecie zawarte są zabezpieczenia na operacje udzialania i zaciągania kredytów, podjęte przez UE.
(cytat, str. 103) Zasada specyfikacji. Wydatki budżetowe są zapisywane według określonej metodologii, w ramach tytułów, rozdziałów, artykułów i pozycji. Każda instytucja w ramach swojego działu może przesunąć środki: między tytułami do 10% środków, między rozdziałami i artykułami - bez ograniczeń.
(cytat, str. 103) Zasada jednoroczności. Wymaga, by środki budżetowe były zatwierdzane na konkretny rok budżetowy, który trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Środki w prognozowanych wieloletnich perspektyw budżetowych są rozdzielane na roczne budżety ogólne. Budżet jednoroczny zawiera środki na pokrycie zobowiązań - zobowiązań prawnych w danym roku - oraz na pokrycie płatności - ze zobowiązania danego roku i (lub) wcześniejsze. Wartości te zazwyczaj są odmienne w poszczególnych kategoriach budżetowych, gdyż nie wszystkie zobowiązania są przedmiotem płatności w danym roku budżetowym.
(cytat, str. 103) Zasada równowagi. Dochody powinny być równe płatnościom w danym roku budżetowym. Budżet nie może mieć salda ujemnego (deficytu). Nie można bowiem zaciągać pożyczki na pokrycie deficytu przez UE. Nadwyżki przechodzą na rok następny lub - gdy to konieczne - przyjmowana jest korekta budżetu. Wszystkie zmiany budżetu następują według standardowej procedury budzetowej.