Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 76) "Procedura proponowana w niniejszej pracyzbudowania funkcji użyteczności wykorzystuje podejście oparte na regułach dominacji stochastycznej. Huang i inni 13 pokazali, że jeżeli spełniony jest warunek addytywnej niezależności kryteriów, to warunkiem koniecznym dla zachodzenia relacji wieloatrybutowej dominacji stochastycznej jest, by zachodziła relacja dominacji stochastycznej ze względu na każde z kryteriów z osobna. W praktyce reguła ta spełniona jest stosunkowo rzadko. Zaraś i martel 24 zaproponowali osłabienie warunku jednomyślności oraz zaakceptowanie warunku większościowego. () Podejście to oparte jest na obserwacji, że decydenci starają się uprościć problem wilokryterialny przez uwzględnieni jedynie najważniejszych kryteriów. Procedura, którą zaproponowali składa się z dwóch kroków. Najpierw oceniane są relacje zachodzące między rozkładami ocen wariantów decyzyjnych względem każdego z kryteriów z osobna, a następnie wykorzystywana jest procedura agregacji oparta na podejściu znanym z metody ELECTRE-I."
"Podejście interaktywne zakłada, że decydent jest w stanie dostarczyć informacji odnoszącej się do jednego lub kilku rozwiązań (lokalnej informacji preferencyjnej). Istotną zaletą metod interaktywnych jest stosunkowo niewielka ilość wiedzy, jaka musi być pozyskana od decydenta. Jest on proszony o podanie tylko takich informacji, które są niezbędne do wykonania obliczeń w aktualej fazie rozwiązywania problemu. Co ważne decydent aktywnie uczestniczy w całym procesie rozwiązywania problemu. Bezpośrednia obserwacja konsekwencji ujawnianych informacji pozwala mu na poszerzenie jego wiedzy na temat istoty rozwiązywanego problemu oraz zwiększa jego zaufanie do wyznaczonego rozwiązania."
(cytat, str. 156) Tylko ta osoba lub grupa osób (np. zarząd firmy) jest prawdziwym decydentem, która dysponuje całkowitą swobodą we wszystkich fazach myślenia decyzyjnego.
(cytat, str. 27) Wynik prac, jakie przedstawia socjotechnik decydentowi, bywa zwany ekspertyzą. Warto jednak zdać sobie sprawę z funkcji tej ekspertyzy i jej odmian. Ekspertyza zawiera w sobie: pomiar zjawiska, ostrzeżenie o jego istotności dokonane na podstawie przyjętych kryteriów, co określa się łącznie jako diagnozę, oraz dyrektywę, jak postępować dalej.
(cytat, str. 130) Rozwiązując rzeczywiste problemy decyzyjne, decydenci i analitycy napotykają często na swej drodze problemy związane z niedoskonałością wiedzy. Niedoskonałość ta ma kilka różnych przyczyn, ale niezmiennie prowadzi do arbitralnego przypisywania wartości niektórym parametrom wykorzystywanych w procesie podejmowania decyzji modeli i algorytmów, przy czym parametry rozumiane są tutaj 'bardzo szeroko i obejmują zarówno dane w klasycznym sensie tego słowa, jak i informacje na temat wartości i przekonań uczestników procesu decyzyjnego oraz kwestii technicznych związanych z działaniem algorytmów.
(cytat, str. 262) W systemie wywiadu gospodarczego występują trzy grupy uczestników: 1. Decydenci, którzy formułują pytania lub od których pytania te można uzyskać; uczestnicy ci ukierunkowują prace wywiadu gospodarczego i oceniają ich wyniki. 2. Osoby pozyskujący informacje, tzn. pracownicy, którzy z tego lub innego tytułu nawiązują kontakty z otoczeniem zewnętrznym.... 3. Specjaliści, czyli osoby, które w pełnym wymiarze czasu pracy zajmują się wywiadem gospodarczym.
(cytat, str. 16 - 17) "Proces zarządzania, z metodycznego punktu widzenia, to ciąg decyzji. Podejmowanie decyzji jest bowiem podstawową cechą każdej pracy kierowniczej. Decyzje kierownicze polegają na dokonaniu wyboru jednego spośród dwóch lub więcej wariantów możliwych do realizacji. Podejmowanie decyzji ma miejsce w trakcie realizacji podstawowych funkcji kierowniczych, tj. planowania, organizowania, motywowania i kontrolowania. W każdej decyzji występuje tzw. problem decyzyjny, który powstaje na tle różnicy pomiędzy oceną stanu aktualnego a stanem pożądanym. Decyzję może podejmować jedna osoba zwana decydentem indywidualnym, bądź grupa osób, zwana decydentem kolegialnym. W przygotowaniu decyzji, prócz decydenta, z reguły powinni uczestniczyć specjaliści - pracownicy danej jednostki organizacyjnej lub eksperci (biegli) spoza tej jednostki."