Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 52) Bilans to podstawowe narzędzie do opisywania stanu przedsiębiorstwa pod względem finansowym. Może również służyć do opiswania sytuacji finansowej organizacji nie nastawionej na zysk. Jest to w gruncie rzeczy raport o bieżącym stanie firmy. Stan ten stale się zmienia, toteż jedynym sposobem informowania o tym, co sie aktualnie dzieje, jest regularne przygotowywanie bilansów. Zobowiązania długoterminowe oraz środki trwałe nie zmieniają się zbyt często. Natomiast ciągłym zmianom ulegają bieżące należności i zobowiązania. Ponieważ aktywa mogą być finansowane tylko należnościami, a należności mogą być wydawane w celu nabycia majątku, oznacza to, że suma należności musi się równać sumie zobowiązań. Każdy bilans musi wykazywać taką równowagę.
(cytat, str. 277) Bilans jest zestawieniem aktywów i pasywów danej jednostki, sporządzonym według stanu na określony dzień, np. na koniec miesiąca, kwartału lub roku.
(cytat, str. 34) Podstawowym źródłem informacji o zasobach majątkowych gospodarstwa domowego winien być - podobnie jak w przedsiębiorstwie - bilans majątkowy. Przez bilans majątkowy gospodarstwa domowego rozumiemy usystematyzowane, syntetyczne, sporządzone na określony moment (tzw. dzień bilansowy) zestawienie jego składników majątkowych (aktywów) oraz źródeł ich finansowania (pasywów). Bilans gospodarstwa domowego jest tzw. rachunkiem statycznym, swoistą fotografią jego majątku.
Słowa kluczowe:bilans Komentarze i źródła pierwotne: Dużo więcej w książce.
(cytat, str. 189) Bilans płatniczy jest syntetycznym zestawieniem wszystkich płatności dokonanych miedzy rezydentami danego kraju a zagranicą w danym okresie, zazwyczaj w określonym roku. Można wyróżnić trzy podstawowe części bilansu płatniczego każdego kraju: bilans obrotów bieżących, bilans obrotów kapitałowych oraz bilans obrotów wyrównawczych.
(cytat, str. 59) (...). Zmiany wielkości i struktury bilansu dokonują się pod wpływem operacji bankowych aktywnych i pasywnych. Operacje pozabilansowe mają charakter pośredniczący, a ich efekty są uwidocznione w rachunku zysków i strat. (...).
(cytat, str. 25) Podstawową metodą stosowaną w rachunkowości jest metoda bilansowa, której istotą jest podwójne (dwustronne) rozpatrywanie majątku banku: od strony materialnej, w jakiej postaci ten majątek występuje (trwały i obrotowy), i finansowej, a więc jakie są źródła pochodzenia tego majątku (kapitały własne i kapitały obce). (...).
(cytat, str. 11) Zasoby znajdują odzwierciedlenie w bilansie. Czynniki kreowania zysku są identyfikowane na podstawie rachunku zysków i strat, a strumienie na podstawie sprawozdania z przepływu środków pieniężnych w banku.
(parafraza, str. 18) Według schematu zamieszczonego na str. 18 zachodzi równoważność pomiędzy poszczególnymi elementami: kapitał intelektualny =kapitał wiedzy=aktywa niefinansowe=aktywa niematerialne=aktywa ukryte=aktywa niewidzialne=środki osiągania celu= wartość rynkowa - wartość księgowa.
Słowa kluczowe:bilans Komentarze i źródła pierwotne: A. Strojek, Problemy polskiego rynku pracy. Patrz wykres 6.
(cytat, str. 171) Metoda bilansu strategicznego przedsiębiorstw znana także pod nazwą bilansu potencjału strategicznego polega na systematycznej i wyczerpującej analizie oraz ocenie zasobów i umiejętności organizacji w celu identyfikacji jej silnych i słabych stron. Zakłada się w niej badanie wszystkich podsystemów i funkcji organizacji. Takie badanie w konsekwencji prowadzi do znalezienia kluczowych zasobów i umiejętności oraz umożliwia dokonanie oceny szans konkurencyjnych organizacji.
(cytat, str. 34) Analizę poziomą bilansu prowadzi się porównując aktywa i pasywa (w cenach stałych, aby wyeliminować zakłócenia spowodowane inflacją i przeszacowaniami majątku) w celu zbadania szczegółowych zmian składników majątkowych oraz źródeł ich finansowania. W ten sposób możemy określić, co i jak firma finansuje
(cytat, str. 35) Dla przedsiębiorców ważniejsza jest jednak analiza pionowa bilansu, czyli udział różnych składników majątku lub kapitału w ogólnej sumie bilansowej.
(cytat, str. 193) Analiza struktury majątku bądź struktury kapitałów nazywana jest analizą pionową bilansu i może mieć charakter analizy statycznej lub analizy dynamicznej przy zastosowaniu wskaźników struktury i wskaźników dynamiki.
(cytat, str. 194) Uzupełnieniem analizy pionowej jest analiza pozioma bilansu, która pozwala na ocenę związku pomiędzy grupami składników majątkowych a odpowiednimi grupami kapitałów.
(cytat, str. 50) Bilans stanowi podstawowy element sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa, prezentując stan majątku oraz źródła jego finansowania na moment jego sporządzania. Jest to więc fotografia przedsiębiorstwa, ukazująca jego statyczny obraz.
(cytat, str. 50) Ogół składników majątkowych przedsiębiorstwa zamieszczonych w bilansie w ujęciu wartościowym nazywany jest aktywami. Aktywa są to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
(parafraza, str. 19) Najistotniejszymi elementami sprawozdania finansowego są: bilans oraz rachunek zysków i strat. Stanowią one podstawę do statycznej i dynamicznej oceny stanu i wyników finansowych przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 70) Struktura bilansu dostarcza cennych informacji na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Struktura aktywów informuje o sposobie zaangażowania kapitałów przedsiębiorstwa, zaś struktura pasywów o źródłach ich pochodzenia. W badaniu struktury aktywów podstawowe znaczenie mają wskaźniki wyposażenia przedsiębiorstwa w określone środki gospodarcze.