Cytaty i parafrazy dla: operacja (0 - 20 z 20)
Jaworski W.,
Krzyżkiewicz Z.,
Kosiński B.,
Banki,
Wydawnictwo Poltext, Warszawa 1997
- Operacje dyskonta weksli polegają na nabyciu weksli przez banki.
(Jaworski W., Krzyżkiewicz Z., Kosiński B. 1997, s. 99)
- W operacjach czynnych (aktywnych) banki wykorzystują zgromadzone środki, udzielając różnego rodzaju kredytów, lokując kapitały własne i klientów w korzystnych przedsięwzięciach itp.
(Jaworski W., Krzyżkiewicz Z., Kosiński B. 1997, s. 91)
- Operacje bierne (pasywne), polegające na gromadzeniu wkładów i lokat, emitowaniu własnych papierów wartościowych i wykonywaniu czynności zmierzających do powiększenia sumy środków znajdujących się w dyspozycji banków.
(Jaworski W., Krzyżkiewicz Z., Kosiński B. 1997, s. 91)
Vollmuth H.,
Controlling,
Placet, Warszawa 1995
- Krzywa doświadczeń wiąże się z krzywą uczenia się. Badanie empiryczne udowodniły, że koszty operacji stale się powtarzających spadają, jeżeli rośnie wprawa pracowników wykonujących te same operacje.
(Vollmuth H. 1995, s. 229)
Świderski J.,
Finanse Banku Komercyjnego,
Biblioteka Menedżera i Bankowca, Warszawa 1998
- Najogólniej rzecz ujmując - operacje bankowe są to sposoby i techniki wykonywania czynności bankowych.
(Świderski J. 1998, s. 38)
- (...). Zmiany wielkości i struktury bilansu dokonują się pod wpływem operacji bankowych aktywnych i pasywnych. Operacje pozabilansowe mają charakter pośredniczący, a ich efekty są uwidocznione w rachunku zysków i strat. (...).
(Świderski J. 1998, s. 59)
- (...). Rodzaje operacji bankowych, sposób świadczenia usług bankowych oraz ich organizacja stanowią podstawę oceny efektywności zarówno z punktu widzenia banku, jak i klienta. (...).
(Świderski J. 1998, s. 185)
Stonehouse G.,
Hamill J.,
Campbell D.,
Purdie T.,
Globalizacja,
Wydawnictwo FELBERG SJA, Warszawa 2001
- Operacje produkcyjne
Operacje produkcyjne zamieniają wkład na produkty lub usługi gotowe. Wiążą się z procesami produkcyjnymi, montażem, testowaniem itp.
(Stonehouse G., Hamill J., Campbell D., Purdie T. 2001, s. 41)
Wrycza S.,
Informatyka ekonomiczna,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2010
- Operacjami dominującymi nazywa się operacje elementarne decydujące o czasie wykonywania danego algorytmu.
(Wrycza S. 2010, s. 175)
Durlik I.,
Inżyneria Zarządzania,
Placet, Warszawa 1995
- Operacją nazywa się zespół czynności, czyli cześć określonego procesu produkcyjnego realizowaną na jednym stanowisku, przez jednego wykonawcę indywidualnego lub grupowego, przy jednym przedmiocie lub zespole przedmiotów wykonywanych jednocześnie bez przerw na jakąkolwiek inną pracę. Operacja jest więc podstawową elementarną jednostką procesu produkcyjnego.
(Durlik I. 1995, s. 56-57)
Wojciechowski T.,
Marketingowo-logistyczne zarządzanie przedsiębiorstwem,
Difin, Warszawa 2011
- Strategie BCP - marketing i logistyka mogą być źródłami przyczyn powstawania sytuacji krytycznych. Błędy marketingu mogą spowodować wycofanie się ważnych klientów i zagrozić kondycji finansowej firmy, błędy marketingu zakupów mogą pociągnąć za sobą istotne straty związane z nadmiernymi lub niewłaściwymi jakościowo zakupami materiałów. Złe koncepcje logistyczne - to nie tylko nadmierne koszty, ale także zakłócenia w realizacji terminowych dostaw dla odbiorów, zakłócenia w ich rytmie produkcji lub sprzedaży, powstanie strat i roszczeń odszkodowawczych. Strategia BCP może więc być w określonych sytuacjach pomocna w tworzeniu i w realizacji koncepcji zarządzania marketingowo - logistycznego.
(Wojciechowski T. 2011, s. 219)
Kowalewski P.,
Tchorek G. (red.),
Mechanizmy funkcjonowania strefy euro,
Narodowy Bank Polski, Warszawa 2010
- Podstawowe operacje finansujące (main refinancing operations) to regularne transakcje odwracalne zasilające w płynność, przeprowadzane co tydzień, z reguły z jednotygodniowym terminem zapadalności. Operacje te prowadzone są przez krajowe banki centralne w formie przetargów standardowych. Podstawowe operacje refinansujące odgrywają zasadniczą rolę w realizacji celów Eurosystemu na otwartym rynku.
(Kowalewski P., Tchorek G. (red.) 2010, s. 90)
- Operacje strukturalne (structural operations) prowadzi się (regularnie lub nieregularnie), gdy EBC zamierza skorygować pozycję strukturalną Eurosystemu wobec sektora finansowego w formie emisji certyfikatów dłużnych, transakcji odwracalnych i transakcji bezwarunkowych.
(Kowalewski P., Tchorek G. (red.) 2010, s. 90)
- Operacje dostrajające (fine-turning operations) są przeprowadzane doraźnie, w celu zarządzania płynnością na rynku oraz sterowania stopami procentowymi, w szczególności dla złagodzenia wpływu niespodziewanych wahań płynności na rynku na stopy procentowe. Operacje dostrajające mogą być przeprowadzane w ostatnim dniu utrzymania rezerwy w celu przeciwdziałania nierównowadze płynności, gdyby nierównowaga taka narosła od czasu rozstrzygnięcia ostatniej podstawowej operacji refinansującej. Operacje dostrajające są przede wszystkim realizowane jako transakcje odwracalne, ale mogą tez przyjąć formę transakcji bezwarunkowych, swapów walutowych i przyjmowania depozytów terminowych. Instrumenty i procedury stosowane w takich operacjach są dostosowane do rodzajów transakcji i konkretnych celów, którym służą te operacje. Operacje dostrajające prowadzone są zazwyczaj przez krajowe banki centralne w formie przetargów szybkich lub procedur bilateralnych. W wyjątkowych okolicznościach Rada Prezesów EBC może także zdecydować o przeprowadzeniu dostrajających operacji bilateralnych bezpośrednio przez EBC.
(Kowalewski P., Tchorek G. (red.) 2010, s. 90)
- Dłuższe operacje refinansujące (long-term refinancing operations) to transakcje odwracalne zasilające w płynność, przeprowadzane co miesiąc, z reguły z trzymiesięcznym terminem zapadalności. Operacje te mają na celu dostarczenie kontrahentom dodatkowego refinansowania na dłuższy okres i są prowadzone przez krajowe banki centralne w formie przetargów w polityce pieniężnej; z tego względu Eurosystem występuje w nich zazwyczaj jako rate taker, akceptując oferowaną stopę procentową.
(Kowalewski P., Tchorek G. (red.) 2010, s. 90)
- Operacje otwartego rynku są we współczesnej bankowości centralnej podstawowym, w pełni rynkowym, instrumentem oddziaływania banku centralnego na system bankowy i sytuację na rynku pieniężnym. Polegają one na kupnie lub sprzedaży papierów wartościowych przez bank centralny w celu zmiany płynności systemu bankowego i przez to stóp procentowych rynku pieniężnego. Operacje te możemy podzielić na: zwiększające płynność rynku pieniężnego (bank centralny kupuje od banków komercyjnych papiery wartościowe) lub mające na celu ograniczenie płynności (bank centralny sprzedaje papiery wartościowe, ściągając w ten sposób nadmiar środków).
(Kowalewski P., Tchorek G. (red.) 2010, s. 78)
Bielski M.,
Podstawy teorii organizacji i zarządzania,
C.H. Beck, Warszawa 2002
- Zarządzanie operacyjne - dotyczy procesów transformacji zachodzących w organizacji, ma charakter krótkofalowy
(Bielski M. 2002, s. 171)
Dobija M.,
Rachunkowość zarządcza i controlling,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002
- Zespół standardowych czynności, które wykonuje się powtarzalnie, niezależnie od rodzaju produktu finalnego nazywamy operacją wytwórczą.
(Dobija M. 2002, s. 136)
Kossowska M.,
Szkolenia pracowników a rozwój organizacji,
Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2002
- W potocznym znaczeniu słowo 'projekt' funkcjonuje jako określenie przeróżnych prac wykonywanych w organizacji. Natomiast w dziedzinie zarządzania projekty odróżnia się od innego typu działań, które nazwano operacjami. Operacje i projekty mają pewne cechy wspólne - są mianowicie realizowane przez odpowiednio dobrane osoby działające w sytuacji ograniczonych zasobów według wcześniej przyjętego planu. Operacje mają jednak charakter ciągły i powtarzalny, są stałym elementem życia organizacji. Można powiedzieć, że stanowią budulec organizacji, pozwalający na wprowadzenie czynności bardziej innowacyjnych.
(Kossowska M. 2002, s. 26)
Waters D.,
Zarządzanie operacyjne,
Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001
- Operacje są działalnością, na którą składa się cała aktywność związana bezpośrednio z wytwarzaniem produktu, którym mogą być dobra rzeczowe lub usługi.
(Waters D. 2001, s. 20)