Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 96) Odłożenie w czasie emisji akcji zmniejsza niewątpliwie efekt rozwodnienia kapitału własnego, gdyż zanim dojdzie do konwersji obligacji na akcje, pozyskany dzięki emisji obligacji zamiennych kapitał zostanie zainwestowany przez przedsiębiorstwo i powinien już wypracowywać dodatkowe dochody. Zamiana obligacji na akcje jest jednak obarczona dużym ryzykiem konwersji, związanym z kształtowaniem się cen akcji spółki na rynku kapitałowym.
(cytat, str. 89) "Trzeci indeks R-Faktor odzwierciedla wypłacalność danego kraju i możliwość transferu zysku za granicę.W przeciwieństwie do dwóch poprzednich indeksów R-Faktor opiera się na danych ilościowych.W tym przypadku można również uzyskać maksymalnie 100 punktów."
(cytat, str. 27 - 28) Rada Europejska jest organem o charakterze politycznym, spotykającym się przynajmniej dwa razy w roku. W jej skład wchodzą szefowie państw i rządów oraz Przewodniczący Komisji. Podejmuje ona strategiczne decyzje, tzn. dostarcza Unii niezbędnych do jej rozwoju impulsów oraz określa ogólne polityczne kierunki rozwoju. Rada Unii Europejskiej jest organem reprezentującym interesy poszczególnych państw członkowskich na szczeblu wspólnotowym. Spełnia ona przede wszystkim funkcje legislacyjne i odgrywa główną rolę w przyjmowaniu prawa wspólnotowego. W ciągu roku tworzy kilkaset aktów prawnych. Niezależnie od tego Rada może wystąpić z inicjatywą przygotowania aktu prawnego przez Komisję. Poza tym Rada pełni funkcje kontrolne oraz nominacyjne. Ważną rolę w działalności Rady pełni Komitet Stałych Przedstawicieli (Comite des representants permanentes, COREPER), składający się z ambasadorów krajów członkowskich. Dokonuje on wstępnej analizy problemów, by do Rady trafiały jedynie najtrudniejsze sprawy - takie, w których potrzebny jest kompromis na wyższym szczeblu.
(cytat, str. 224) ... każda reorganizacja powinna składać się z dwóch etapów. 1. Analiza i projektowanie horyzontalnego systemu - kluczowych między funkcjonalnych procesów tak, aby spełniały oczekiwania klientów i realizowały cele organizacji. 2. Przeprojektowanie struktury organizacyjnej tak, aby podnieść efektywność i wydajność systemu horyzontalnego.
(cytat, str. 10) Każde z wymienionych rodzajów informacji ma swoje istotne zalety i wady. Pierwotne źródła pozwalają uzyskać dokładnie taki zakres informacji, jaki jest niezbędny w danej sytuacji, a jakość uzyskanych informacji zależy przede wszystkim od umiejętności ich zbierania. Dają więc one potencjalną szansę uzyskania dokładnie takich informacji, jakich się oczekuje. Wadą tych źródeł jest stosunkowo wysoki koszt uzyskiwania informacji, który wiąże się przede wszystkim z kosztem przeprowadzenia badań empirycznych. Wtórne źródła informacji są przeważnie dużo tańsze, jednak zakres i jakość tych informacji może być zdecydowanie nie satysfakcjonująca. Informacje te były bowiem zbierane dla innych celów, stąd też możliwa jest ich nieadekwatność w przypadku ich ponownego użycia.
(cytat, str. 22) Główne determinanty techniczne rewolucji telekomunikacyjnej to: - dyskretyzacja (digitalization) telekomunikacji, - rozwój technologii kablowej, - rozwój technologii kompresji danych, - rozwój telefonicznej komunikacji szerokopasmowej, - rozpowszechnienie się telefonii komórkowej, - rozwój telekomunikacji bezprzewodowej
(cytat, str. 293) Przez ryzyko zakładu ubezpieczeń będziemy rozumieć takie zdarzenia, które mogą ale nie muszą wystąpić w przyszłości, jednak jeśli się zrealizują, to wygenerują straty finansowe lub wyniki inne, niż oczekiwano.
(parafraza, str. 25 - 26) 1. Restrukturyzacja kreatywna- podejmowana w sposób niezależny od aktualnych lub przewidywanych zmian otoczenia. Cele takiej restrukturyzacji to np. wywarcie wpływu na dokonywanie odpowiednich zmian w otoczeniu.
2. Restrukturyzacja antycypacyjna- następstwo przewidywania przez kierownictwo przedsiębiorstwa istotnych zmian w otoczeniu. Dzięki trafnym prognozom i odpowiednim zmianom przedsiębiorstwo może jako pierwsze przystosować się i osiągnąć przewagę konkurencyjną.
3. Restrukturyzacja dostosowawcza(adaptacyjna)- to szybkie i skuteczne wprowadzanie zmian jako reakcja na stwierdzenie zmiany w otoczeniu. Prędkość i trafność reakcji może zapobiec pogorszeniu się sytuacji rynkowej przedsiębiorstwa.
4. Restrukturyzacja naprawcza- odmiana r. adaptacyjnej, odnosi się do krótkookresowych działań stabilizujących i mających na celu przywrócenie przedsiębiorstwu utraconej sprawności.
(parafraza, str. 270) Rachunkowość ekologiczna- opiera się na zamkniętym nie wyrażanym w pieniądzu systemie pomiaru i jakościowej ocenie ekologicznych efektów działalności gospodarczej. Jej struktura jest podobna do systemu rachunkowości finansowej. Zużyte ilości różnych materiałów, surowców i energii są przedstawiane w jednostkach fizycznych na specjalnych rachunkach, dając całą ekologiczną konsumpcję. W końcu okresu obrachunkowego wszystkie rachunki muszą być zamknięte i zintegrowane w bilansie ekologicznym, który przedstawia całkowitą konsumpcję różnych dóbr przyrody. Metoda rachunkowości ekologicznej pozwala na dokładną analizę wpływu przedsiębiorstwa na środowisko oraz na przedstawieniu zagregowanego wskaźnika całkowitego efektu ekologicznego w danym przedziale czasu.