Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 371) Przez eksperyment rozumie się serię doświadczeń, umożliwiającą utworzenie opisu matematycznego (modelu matematycznego) bądź poprawienie działania rozważanego systemu. Eksperyment ma umożliwić identyfikację bądź optymalizację badanego systemu.
(cytat, str. 17) Eksperyment to krótkoterminowa inwestycja, której celem jest zwiększenie prawdopodobieństwa sukcesu jakiejś większej strategii, np. dominacji rynkowej.
Tak więc "informacja" jest po prostu zwrotem z tej inwestycji, który ogranicza poziom niepewności dla następujących po niej działaniach kierownictwa.
(cytat, str. 78) Eksperyment to taka metoda gromadzenia danych , która "polega na badaniu zjawisk wywołanych przez badającego w kontrolowanych przez niego warunkach w celu ich poznania"
(cytat, str. 139) Eksperyment jest odmianą obserwacji, polegającej na badaniu zjawisk wywołanych przez badającego w kontrolowanych przez siebie warunkach.
(cytat, str. 318) eksperyment - jest to powtarzalny zabieg polegający na planowej zmianie przez badacza jednych czynników w badanej sytuacji, przy równoczesnej kontroli innych czynników, podjęty w celu uzyskania w drodze obserwacji odpowiedzi na pytanie o skutki tej zmiany.
(cytat, str. 165) ... jedna z reguł tej zasady, ... głosi, że błąd wynikający z pomiarów w okreśłonym środowisku może być mniejszy niż zakłócenia spowodowane wprowadzeniem ukłądyu pomiarowego do tego środowiska.
(cytat, str. 396) Eksperyment będzie dopiero wtedy, gdy zechcemy zdobyć dane faktyczne dla indukcyjnego uzasadnienia lub dla sprawdzenia tezy ogólnej o niezleżności, lub takiej a nie innej zależności dwóch czynników zmiennych i w tym celu ukształtujemy jeden z tych czynników w warunkacj umyślnie ustalonych, bacząc, jak się zachowa wtedy czynnik drugi.
(cytat, str. 35) "Eksperyment przeprowadza się po to, aby można było na przyszłość ustalić wszelkie istotne okoliczności, w jakich określone zjawisko (techniczne, fizyczne, ekonomiczne) zachowuje się zawsze w podobny sposób, tym samym zaś, aby można było wskazać istnienie przyczynowo - skutkowych prawidłowości działania."
(cytat, str. 117) Nie powinno się mówić o słuszności lub błędach pierwszych doświadczeń, ponieważ bezpośrednio z nich rozwinęło się coś właściwego choć samych eksperymentów za właściwe uznać nie można.
(cytat, str. 82) Metoda eksperymentu różni się wprawdze zasadniczo od metody obserwacji naukowej, jednakże nie ma eksperymentu bez obserwacji. Również badania o pokroju statystycznym wymagają obserwacji.
(cytat, str. 92) Eksperyment naukowy polega na czynnej modyfikacji zjawiska, stanowiącego przedmiot badania, celem poznania związków zalezności przyczynowych mięðzy osobnymi składnikami, wzgl. warunkami przebiegu zjawiska badanego.
(cytat, str. 93) ... istniej możliwość eksprymentowania bez instrumentow pomiarowych pod warunkiem dokładnego opisu warunków zmiennych. Bywa tak np. w niektórych eksperymentach pedagogicznych, w eksperymentach z zakresu psychologii społecznej itp.
(cytat, str. 94 - 95) Eksperyment naturalny jest to analiza przebiegu zjawiska, wprawdzie wywołanego i kontrolowanego, lecz w warunkach naturalnych, m .in. w warunkach działalności ludzkiej, uprawianej ze względów innych niż poznawanie prawdy naukowej.
Eksperyment laboratoryjny, czyli sztuczny wchodzi w grę pospolicie w zakresie nayk przyrodniczych, a wykonuje się go przeważnie z zastosowanie odpowiednich instrumentów.
(cytat, str. 31 - 32) Eksperyment nie jest faktycznie techniką badawczą, lecz pewnym sposobem podejścia do analizowanej rzeczywistości. Jego realizacja wymaga równoczesnego wykorzystania innych technik badawczych, takich jak obserwacja oraz ankieta czy wywiad socjologiczny. (...) Aby realizacja eksperymentu była możliwa, muszą być spełnione określone warunki:
badacz musi uznać, iż badane zjawisko znajduje się w ciągu przyczynowo – skutkowym,
muszą być wyodrębnione przyczyny i skutki badanego zjawiska,
badacz musi mieć możliwość kontroli czynników wpływających na badanego,
badacz musi mieć możliwość wywoływania i wstrzymywania przyczyn zjawiska (zmiennych niezależnych). (...) Zasadniczo możemy wyróżnić trzy typy eksperymentów:
(cytat, str. 17 - 18) Eksperymentatorzy na ogól nie umawiają się, jak mierzyć daną wielkość, lecz po prostu wiedzą jak to robić. Procedurę pomiarowa ktoś kiedyś wynajduje (nasuwa się tu wręcz słowo "odkrywa"), a inni po jej przeanalizowaniu dochodzą do wniosku, że braną pod uwagę wielkośc faktycznie można mierzyć w proponowany sposób.
Tadeusz Kotarbiński,
Traktat o dobrej robocie. ,
Zakład Narodowy im. Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1982, ISBN: 83-04-01204-9 (14+0)
(cytat, str. 70) Eksperyment - umyślna zmiana domyślnych warunków badanego typu zdarzenia, przedsięwzięta dla ujawnienia jego zależności lub rodzaju zależności, lub niezależnośći od danego czynnika zmiennego, lub dla okazania , którego czynniki dotyczy zależność, lub taka, a nie inna zależność, lub wreszcie niezależność.
(cytat, str. 430) "Kto przedsiębierze próbę i doznaje zawodu, ten w każdym razie zdobywa pouczenie; kto nie przedsiębierze próby, ten traci bezcenne możliwości"
(cytat, str. 167) Eksperyment jest celowym wywoływaniem lub modyfikowaniem określonego zjawiska w warunkach sztucznie stworzonych lub zmodyfikowanych.
Eksperyment jest to powtarzalny zabieg polegający na planowanej zmianie przez badacza jednych czynników w badanej sytuacji, przy równoczesnej kontroli innych czynników, podjętych w celu uzyskania w drodze obserwacji odpowiedzi na pytanie o skutki tej zmiany.