Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 298) Aktor - każdy obiekt, który załamuje przestrzeń wokół siebie, uzależniając inne obiekty od siebie i przekładając ich działania na swój język. Aktorem może być człowiek, grupa ludzi, tekst, obiekty graficzne, artefakty fizyczne, itp. W ten sposób została wprowadzona reguła generalnej symetrii, która mówi, że wszystkie rodzaje aktorów możemy opisać tym samym językiem, za pomocą tych samych pojęć.
(cytat, str. 13) "Aktorstwo społeczne może występować w różnych obszarach życia, ale przez przedstawicieli poszczególnych dyscyplin "aktorzy" definiowani są jako podmioty zdolne do podejmowania decyzji, dokonywania wyboru, oceniania zdarzeń, komunikowania się z innymi podmiotami i wpływania na innych."
(cytat, str. 53) Do aktorów indywidualnych zaliczają się tzw. silne osobowości, osoby które dzięki swej indywidualnej postawie i umiejętnościom wpływu na innych stają się rzeczywistymi kreatorami zmian. Mogą pełnić ważne funkcje w organizacji, a objęcie takiej funkcji stanowi jeden z podstawowych celów i warunków gry. Zmiana transformacyjna jest głównie efektem ich aktywności i wpływu na otoczenie. Silne osobowości pojawiają się także po za strukturami formalnymi, nie pełnią najważniejszych funkcji w przedsiębiorstwie, ale tak naprawdę są głównymi aktorami.
(cytat, str. 54) Aktorzy grupowi (zbiorowi) : Obok aktorów indywidualnych (...) ważną rolę odgrywają różnego rodzaju aktorzy grupowi. Różnią się oni od aktorów instytucjonalnych głównie tym, że pojawiają się na obrzeżach formalnych struktur, bądź wywodzą z różnych układów nieformalnych. Ich cele są podobne do działań aktorów indywidualnych.
(cytat, str. 55) Aktorzy zbiorowi mogą wywierać i wywierają jeszcze większy wpływ na zbiorowe stosunki pracy niż aktorzy indywidualni. Dysponują bowiem tymi samymi atutami co zorganizowane grupy interesu - jeśli nie liczebnością, to ważnością dla przedsiębiorstwa bądź dużą determinacją w dążeniu do zmian. Jeśli zmiany te są innowacyjne, to będą przez nich promowane i realizowane, jeśli są konserwatywne - skutecznie blokowane. Ofensywne bądź defensywne strategie aktorów grupowych dotyczą zawsze działań na rzecz poszerzenia bądź zachowania posiadanego pola autonomii (sfery kontrolowanej). To pole stanowi przecież wyraz i podstawę "ważności" grupy w strukturze przedsiębiorstwa, której miarą i wyrazem są określone zasady ekonomiczne: wynagrodzenie, nagrody i premie, udział w zyskach.
(cytat, str. 149) Aktorzy instytucjonalni - zorganizowani przedstawiciele pracodawców lub pracowników działający na podstawie ustaw, zbiorowych układów pracy i innych porozumień.
(cytat, str. 43) Aktor jest postacią mającą poczucie zdolności działania. Aktorami jesteśmy wtedy kiedy mamy świadomość, iż możemy działać, kiedy mamy poczucie sprawstwa, efektywności i skuteczności, aktor bowiem działa, realnie wpływa na rzeczywistość, jest zdolny do samodzielnych przedsięwzięć, podejmowania wyzwań, zachowań asertywnych.