Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 406) Większość informacji, które otrzymujemy, jest niemal natychmiast zapominana. Ale nie wszystko jest tracone. Częśc wspomnień może być odkryta poprzez świadomy wysiełek, inne przypominają się przypadkowo. Wydaje się, że w umyśle istnieje pewiem poziom wiedzy uśpionej, tzn. wiemy coś nie wiedząc że to wiemy.
(cytat, str. 118) Pamięć może mieć negatywny wpływ na działanie jednostki i efektywność organizacji. W przypadku jednostki może to się przejawiać pod postacią uprzedzeń przy podejmowaniu decyzji. W przypadku organizacji, pamięć może powodować dążenie do utrzymania status-quo, wymuszając pojedynczą pętlę uczenia (proces wykrywania i korygowania odchyleń)
(cytat, str. 119) Narzędzia groupware pozwalają oranizacji na tworzenie wewnętrznej pamięci organizacji w formie zarówno ustrukturalizowanej jak i nieustrukturalizowanej informacji współdzielonej w czasie i przestrzeni.
(cytat, str. 92) "Ludzie nie są wszechwiedzący i zdarza się nam zapomnieć o czymś. Wszelako możemy co najmniej zrobić wysiłek, by nie zapomnieć, że o czymś zapomnieliśmy. Skoro uczynimy ten wysiłek wszystko potoczy się tak, jak gdyby nigdy o niczym nie zapomnieliśmy. I dlatego stosujemy listy pytań czy check-lists"
(cytat, str. 35 - 36) (...)"pamięć to zbiór śladów pamięciowych oraz reguł ich używania: - tworzenia (zapamiętywanie), - zmieniania pod wpływem nowych doświadczeń (uczenie się), - przechowywania(pamiętanie), - tracenia(zapominania), - wydobywania z pamięci i porównania z aktualnym doznaniem, by stwierdzić, czy jest ono nam już znane(rozpoznanie), - aktualizowania(przypominania)."
(cytat, str. 36) "Pamięć jest procesem kodowania, przechowywania i odtwarzania efektów naszej aktywności, zarówno tej zewnętrznej (działanie), jak i wewnętrznej (psychicznej). (...)pamięć jest zdolnością organizmu do przyswajania, przechowywania i odtwarzania własnych doświadczeń życiowych."
(cytat, str. 163) Pamiętanie nie polega na pobudzaniu od nowa nieprzeliczonego mnówstwa utrwalonych, martwych i cząskotwych śladów. JEst to pełne wyobraźni rekonstruowaie czy konstruowania, będące wytworem naszej postawy wobec całej aktywnej masy zorganizowanych przeszłych reakcji czy doświadczeń. Dlatego też prawie nigdy nie jest ono naprawdę dokładne, nawet w najbardziej elementarnych wypadkach streszczania z pamięci.
(cytat, str. 98) Twarde formy pamięci organizacyjnej odnoszą się do metod przechowywania i wyszukiwania informacji oraz komputerowych nośników pamięci. (...) W twardym ujęciu pamięć organizacyjna to zbiór schowków, w których gromadzi się informacje z życia organizacji, dotyczące między innymi: jej pracowników, kultury, przekształceń, struktury i ekosystemu.