Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 254 - 255) metody Hokkanena i Salminena - zastosowanej przez nich m.in. w pracy dotyczącej wyboru systemu zarządzania odpadami stałymi w jednym z regionów Finlandii i polegającej na przyporządkowaniu kryteriom przez 113 biorących udział w badaniu decydentów liczb naturalnych od 1 do 7, gdzie 7 oznaczało kryterium najważniejsze; uzyskany w wyniku zastosowania zasady większości zestaw wag dla grupy został znormalizowany i wykorzystany w dalszych analizach; równolegle zastosowana została inna procedura, w której decydenci poproszeni zostali o przyporządkowanie liczby 1 najmniej ważnemu kryterium, a następnie określenie, ile razy pozostałe kryteria są ważniejszcze od kryterium najmniej ważnego - po znormalizowaniu otrzymany wektor wag nie różnił się jednak zasadniczo od wektora uzyskanego pierwszym sposobem.
(cytat, str. 239) Współczesne zarządzanie jest pochodną ery wiedzy i informacji.Dlatego też, obecnie o przewadze konkurencyjnej decydują kluczowe kompetencje organizacji. Na nie z kolei składają się kompetencje pracowników a przede wszystkim potencjał kadry menadżerskiej. Kierujący organizacją przyszłości spełnia przecież funkcje a to nawigatora w organizacji fraktalnej, czy też swobodnie krążącego elektrona w organizacji wirtualnej. Co więcej, jego nadrzędnym zadaniem jest zarządzanie przedsiębiorstwem celem zapewnienia na tyle dużych sukcesów organizacji, aby potrafiła one wejść do ścisłej ekstraklasy i utrzymać się w niej przez długi czas.
(cytat, str. 88) Lean management, którego istotą jest radykalne uproszczenie organizacji i zarządzania – spłaszczenie struktur, koncentracja na klientach i nieustanne doskonalenie jakości prowadzące do poprawy zdolności konkurencyjnej, istotnie przyczynił się do zdobycia przewagi strategicznej przez działające zgodnie z tą koncepcją firmy.
(parafraza, str. 295) Zalety ZP: -korzyści wynikające z przemyślenia i przedyskutowania zakresu projektu, -efektywniejszą organizację pracy, -czytelny podział zadań i obowiązków między stronami kontraktu, -krótki czas realizacji dokumentacji aplikacyjnej, -optymalizację zakresu rzeczowego projektu z sytuacją finansową przedsiębiorcy.
(cytat, str. 20) Zarządzanie operacjami – zarządzanie podstawową działalnością, która jest racją bytu organizacji, źródłem jej przychodów finansowych i podstawą realizacji jej misji. Takich podstawowych operacji jest z reguły kilka, np. w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest to produkcja, sprzedaż, obsługa posprzedażna i projektowanie nowych wyrobów, a w uczelni: pozyskiwanie studentów, dydaktyka i badania naukowe. Menedżer nie może unikać bezpośredniego zaangażowania w operacje i nie może prawidłowo odgrywać swojej roli bez gruntownej wiedzy na ich temat.
(cytat, str. 16) Zarządzanie polega na zapewnieniu(świadomym stworzeniu) warunków, by organizacja działała zgodnie ze swoimi założeniami, czyli realizowała swoja misję, osiągała zgodnie z nią cele i zachowywała niezbędny poziom spójności, umożliwiający przetrwanie, czyli wyodrębnienie z otoczenia, i rozwój, czyli realizacje misji i celów w przyszłości.
(cytat, str. 31) W koncepcji zarządzania kategoriami wszelkie działania w zakresie promocji wymagają takiego określenia celów i zaplanowania, aby tworzyły w obrębie określonej kategorii spójny chronologicznie ciąg, podwyższający jej wartość dla klientów. Bardzo ważne jest również dopasowanie odpowiednich działań promocyjnych do preferencji konsumentów poszczególnych kategorii.
(cytat, str. 90) Do funkcji Instytucji Zarządzających należą w szczególności: -zapewnienie zgodności wyboru operacji do finansowania z kryteriami wyboru projektów dla programu; -zapewnienie prowadzenia kontroli programu operacyjnego, w tym szczególności przygotowanie planu kontroli systemowych oraz zatwierdzanie planów kontroli innych instytucji -dokonywanie oceny postępów realizacji programu na podstawie sprawozdania rocznego
(cytat, str. 90) Do funkcji Instytucji Zarządzających należą w szczególności: -zapewnienie zgodności wyboru operacji do finansowania z kryteriami wyboru projektów dla programu; -zapewnienie prowadzenia kontroli programu operacyjnego, w tym w szczególności przygotowanie planu kontroli systemowych oraz zatwierdzanie planów kontroli innych instytucji -dokonywanie oceny postępów realizacji programu na podstawie sprawozdania rocznego
(cytat, str. 14) Zarządzanie jest zestawem działań obejmującym planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie (kierowanie ludźmi i kontrolowanie), skierowanych na zasoby organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne) i wykonywanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji w sposób sprawny i skuteczny. Przy czym sprawny to wykorzystujący zasoby mądrze i bez zbędnego marnowania; skuteczny to działający z powodzeniem.