Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: system finansowy (0 - 8 z 8)
(cytat, str. 156) System finansowy - zespół logicznie ze sobą powiązanych form organizacji, aktów prawnych, instytucji finansowych i innych elementów umożliwiających podmiotom nawiązanie stosunków finansowych. System finansowy tworzy podstawy działalności dla wszystkich podmiotów posługujących się pieniądzem, polegającej na zapewnieniu niezakłóconego dopływu kredytu do podmiotów deklarujących popyt na pieniądz.
(cytat, str. 158) Według raportu NBP o rozwoju systemu finansowego w Polsce do najistotniejszych zmian w zakresie rynku kredytowego (szczególnie kredytów hipotecznych) zalicza się: obniżenie oprocentowania (marży), obniżenie prowizji i opłat związanych z przyznaniem i uruchomieniem kredytu, zaniechanie pobierania opłat za rozpatrzenie wniosku, skracanie okresu rozpatrywania wniosku, otwarcie rynku dla grup o niższych lub nieregularnych dochodach (np. uzyskiwanych ze źródeł innych niż umowa o pracę na czas nieokreślony), pomoc pracowników banków w formalnościach związanych z wycena nieruchomości, zakładaniem hipoteki (często również przenoszenie kosztów z tym związanych na bank), możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów, brak opłat za przewaluowanie, karencja w spłacie odsetek.
(cytat, str. 412) Efektywny międzynarodowy system finansowy to taki, który nakierowuje światowe oszczędności na finansowanie tych inwestycji kapitałowych, które w najbardziej wydajny sposób wytworzą towary i usługi najbardziej pożądane przez konsumentów.
(cytat, str. 297) Przejście od systemu finansów socjalistycznych (państwowych) do systemu finansów publicznych jest procesem trudnym, który potrwa co najmniej kilka, a nawet kilkanaście lat. Składają się na to przyczyny będące historyczną spuścizną poprzedniego systemu, jak i trudności z wypracowaniem najlepszego dla Polski systemu finansów publicznych.
(cytat, str. 111) System finansowy można przyrównać do mózgu gospodarki. Alokuje on niewystarczający kapitał między konkurencyjne zastosowania, starając się skierować go tam, gdzie będzie najbardziej efektywny, innymi słowy tam, gdzie przyniesie największy zwrot. System finansowy monitoruje też środki finansowe, aby zapewnić, że są wykorzystywane w obiecany sposób. Gdy załamuje się system finansowy, firmy nie mogą uzyskać środków obrotowych, potrzebnych do utrzymania dotychczasowego poziomu produkcji, nie mówiąc już o finansowaniu rozwoju za pośrednictwem nowych inwestycji. Kryzys może uruchomić błędne koło, w którym banki ograniczają finansowanie, czołowe firmy ograniczają działalność, co z kolei prowadzi do obniżenia produkcji i dochodów. Kiedy produkcja i dochody gwałtownie maleją, spadają zyski i niektóre firmy muszą zbankrutować. Kiedy firmy ogłaszają upadłość, pogarsza się bilans banków, toteż banki jeszcze bardziej ograniczają udzielanie kredytów, zwiększając spadek aktywności gospodarczej.
(parafraza, str. 139) Funkcje systemu finansowego: - funkcja oszczędnościowa; - funkcja płatnicza; - funkcja ochrony przed ryzykiem; - funkcja transmisji polityki gospodarczej; - funkcja obniżenia kosztów transakcyjnych; - funkcja kontrolna.
(cytat, str. 50) System finansowy wpływa na procesy wzrostu, ponieważ dostarcza funduszy na akumulację kapitału i rozprzestrzenianie się nowych technologii. Dobrze rozwinięty system finansowy: - skupia oszczędności i transformuje drobne oszczędności klientów indywidualnych w przedsięwzięcia inwestycyjne o dużej skali, zachowując duży stopień płynności, ważny dla oszczędzających, - zmniejsza ryzyko ponoszone przez klientów indywidualnych, ponieważ umożliwia dywersyfikację inwestycji, - zmniejsza koszty zdobywania i oceny informacji na temat potencjalnych projektów inwestycyjnych, na przykład poprzez wyspecjalizowane usługi inwestycyjne, - pomaga monitorować inwestycje, by zmniejszyć ryzyko złego zarządzania zasobami.