Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 147) Wykresy gwiaździste to niezmiernie prosta metoda samodzielnego prowadzenia burzy mózgów. Na początek należy napisać rzeczy, których rozwiązanie jest dla nas istotne. Następnie trzeba zapisywać wokół tych tematów każdą myśl, która nam przyjdzie do głowy (...) pomysły należy porządkować dopiero na końcu. Tworzenie pomysłów jest przykładem myślenia syntetycznego, natomiast ocena i porządkowanie - myślenia analitycznego. Należy pamiętać, że w twórczym biznesie myślenie syntetyczne powinno poprzedzać myślenie analityczne.
(cytat, str. 100) Nie możęmy poprostu nic nie robić. Podobnie jak pusta butelka wrzucona do jeziora od razu napełnia się wodą, tak pusty umysł natychmiast wypełnia się myślami.
(cytat, str. 64) Myślenie grupowe (opisane dość szczegółowo także w książce Tyszki, 1999) jest to taki sposób myślenia w którym dążenie do zachowania spójności grupy jest ważniejsze od liczenia się z faktami.
Słowa kluczowe:myślenie, grupowe myślenie Komentarze i źródła pierwotne: A.K.Koźmiński, Wymogi konkurencyjności a kształtowanie menedżerów w perspektywie XXI wieku, w: Przedsiębiorstwo wobec wyzwań przyszłości, praca zbiorowa pod red. M.Haffera i S.Sudoła, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń 1999, s.441
(cytat, str. 10) Zarządzanie obejmuje zawsze pewien podzbiór skomplikowanych procesów myślowych. Procesy te leżą na przecięciu dwóch głównych, sprzężonych ze sobą zbiorów: informacji oraz socjopsychicznych uwarunkowań ludzi. Współcześnie procesy te są wspomagane przez wiele metod i technik postępowania, wśród których poczesne miejsce zajmuje technologia komputerowa.
(cytat, str. 220) "Myślenie innowacyjne może być blokowane przez nawykowe sposoby ujmowania problemu. Mamy skłonność do wpadania w umysłowe koleiny. Okres inkubacji może przełamać te wzorce, uwalniając umysł do wynajdowania nowych możliwości".
Słowa kluczowe:myślenie, innowacja, inkubacja Komentarze i źródła pierwotne: J. Strauss, R. Frost, E-Marketing, Prentice Hall, London 2000, s.142.
(cytat, str. 47) ,,Dwa czynniki mogą zatem wywoływać lub utrzymywać blokadę myślenia: 1.Pierwsza reakcja alarmowa ORN, wzywająca do walki bądź ucieczki, pobudza hormony agresji, które wpływają do naszego krwiobiegu (dzieje się to w ułamku sekundy).Owa reakcja alarmowa wywołuje blokadę. 2.Zebranie się w krwi dużej ilości hormonów agresji, która nie może zostać odreagowana (usunięta, utrzymuje całkowitą lub częściową blokadę myślenia.
Słowa kluczowe:myślenie Komentarze i źródła pierwotne: A. Pocztowski, Zarządzanie Zasobami ludzkimi. Strategie-procesy-metody, PWE, Warszawa 2007, S. 60.
(parafraza, str. 81 - 82) "Ludzie z przewagą funkcji myślenia wolą bezosobowe lub nawet "ponad osobowe" podejście do życia i nie będą usatysfakcjonowani, dopóki nie znajdą dla swych decyzji logicznego lub analitycznego uzasadnienia. Często sprawiają wrażenie osób pozbawionych emocji i nieinteresujących się uczuciami innych. Ich poczynania i stany ducha są przeważnie uzależnione od zewnętrznych faktorów oraz ogólnie przyjętych idei i wartości. Rozwiązywanie problemów musi przebiegać zgodnie z jakimiś wzorcami lub schematami."
(cytat, str. 14) Globalizacja wiąże się z powstawaniem nowych rynków i produktów, wykształcaniem się nowych postaw i umiejętności a także nowego sposobu myślenia biznesowego.
(cytat, str. 127) Metody twórczego myślenia (heurystyczne) są przydatne wówczas, gdy w badaniach marketingowych nie ma innych możliwości pomiarów. Mają one zastosowanie przede wszystkim w prognozowaniu o charakterze subiektywnym. Są również źródłem informacji o charakterze jakościowym.
(cytat, str. 41) ,, Myślenie pytaniami to system narzędzi pozwalający przeobrazić myślenie, działanie oraz osiągane rezultaty dzięki umiejętnemu zadawaniu pytań - pytań, które stawiamy sami sobie, jak również tych, które stawiamy innym''.
(cytat, str. 84) "Siłą rzeczy czujesz się bezpieczniej, gdy rozmowy toczą się zgodnie z twoimi przewidywaniami. Ponieważ jednak rzeczywistość często odbiega od założonych schematów, musisz się wykazać umiejętnością nieschematycznego myślenia."
Słowa kluczowe:myślenie, rozmowa Komentarze i źródła pierwotne: R. Mann, E. Mayer: Controlling w twojej firmie. Centrum Kreowania Liderów, Skierniewice 1997, s. 18.
(cytat, str. 306) Język wpływa na myślenie. Myślenie wpływa na zachowanie. Jeśli firma chce skłonić ludzi do zmiany zachowania, musi sprawić, że zmienią język, jakim się posługują.
(cytat, str. 53 - 54) Myślenie lateralne oznacza odejście od metody "krok po kroku" zmierzającej w jednym, z góry określonym kierunku. Myślenie lateralne często prowadzi do odwrócenia naturalnego porządku wykonywania jakiegoś zadania.
Słowa kluczowe:myślenie Komentarze i źródła pierwotne: Na stronie 34 można znaleźć na Rysunku 1.2. Graficzne przedstawienie etapów budowy strategii personalnej firmy
(cytat, str. 57) Ogromną rolę w myśleniu twórczym odgrywa czas przygotowawczy. Dokładna i przejrzysta analiza, świadome uruchamianie wyobraźni lub syntetyzowanie (przy użyciu takich technik jak burza mózgów - w grupie lub indywidualnie) oraz ćwiczenie umysłu w umiejętności wartościowania - raczej pozytywnego niż negatywnego - wszystko to stanowi podstawę twórczego myślenia.
Słowa kluczowe:myślenie, analiza, syntezowanie Komentarze i źródła pierwotne: Lista wybranych kompetencji przedstawiona jest w Tabeli 3.3 na stronie 52.
(cytat, str. 53) Myślenie nie jest możliwe bez robienia założeń. Muszą to jednak być założenia świadome - takie, z których można się wycofać, kiedy okażą się błędne. Założenia zwodnicze to te, które powstają nieświadomie, nakładając na ciebie ograniczenia, których nie kontrolujesz. Z tego między innymi powodu warunkiem efektywnego myślenia jest interakcja społeczna. Potrzebujemy innych, by pomogli nam zdjąć z oczy ograniczające widzenie filtry.
Słowa kluczowe:myślenie, założenie Komentarze i źródła pierwotne: Ilustracja -siły napędowe konkurencji wewnątrz sektora Źródło: M. Porter, Strategia konkurencji.Metody analizy sektorów i konkurentów, PWE, Warszawa 1998, s.22
(cytat, str. 14) Słowo "analizować" pochodzi od greckiego słowa analysis oznaczającego rozbiór kompletnych całości na ich części składowe. () Myślenie analityczne jest ściśle powiązane z rozumowaniem logicznym, krok po kroku.
Słowa kluczowe:myślenie, analiza Komentarze i źródła pierwotne: Karlöf B., Strategia biznesu. Koncepcje i modele - Przewodnik, Biblioteka Menedżera i Bankowca, Warszawa 1992, s. 81.
(parafraza, str. ) Myślenie wertykalne -Wybiera -Orientuje się na to, co jest poprawne -Następne musi wynikać bezpośrednio z poprzedniego -Koncentruje się na trafności -Posuwa się w najbardziej spodziewanym kierunku
Myślenie lateralne -Zmienia -Orientuje się na to, co jest inne -Wykonuje świadome skoki -Z zadowoleniem przyjmuje przypadkowe ingerencje -Bada najmniej prawdopodobne