Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 98) Do problemów należy podchodzić w sposób strukturalny. Rozwiązywanie problemów to nasz zawód, a nie hobby, dlatego nie możemy polegać na tym, co się nam wydaje, ale na konkretach. Tylko w ten sposób osiągniemy nasz cel.
(cytat, str. 147) Studium analityczne problemu: - co uznaje się za problem? - dlaczego jest to problem? - jak on powstał? - jakie poprzednie działania do niego doprowadziły? - kto uznaje to za problem? - dlaczego należy go rozwiązań? - jak będzie wykorzystana analiza, jeśli zostanie wykonana? - kto podejmie działanie rekomendowane przez analizę? - jaką postać powinno przyjąć rozwiązanie - jakie rozwiązanie jest aktualnie uznawane za akceptowalne? - jaki rodzaj zmian powinno sugerować rozwiązanie? - częścią jakiego większego problemu jest problem badany? - jaki wpływ miałoby podjęcie innych związanych problemów? - czy istnieje szansa na opłacalność wysiłku włożonego w rozwiązanie problemu? - czy można lepiej wykorzystać potencjał analityczny gdzie indziej?
(cytat, str. 199) W 2001 roku Komisja Europejska określiła nadmierne zadłużenie gospodarstw domowych jako jeden z głównych problemów jakie trzeba rozwiązać.
(cytat, str. 71) Kapitał intelektualny podlega deprecjacji tak samo jak kapitał materialny. Więcej nawet, nieustatnny postęp technologiczny powoduje, że tempo deprecjacji niektórych składników uległo znacznemu przyśpieszeniu.
Dezaktualizacja wiedzy wśród specjalistów IT postępuje w takim tempie, że pracownik, którego odcięlibyśmy od jakichkolwiek źródeł wiedzy (szkoleń, książek, kontaktów z innymi specjalistami) stanie się bezproduktywny w przeciągu kilku lat.
(cytat, str. 59) Celem analizy wielokryterialnej jest wyjaśnienie problemu poprzez budowanie pierwowzorów sytuacji decyzycyjnych, przy wykorzystaniu podstawowych pojęć opartych na danych empirycznych. Gdy takie pierwowzory i związanie z nimi pojęcia zostały już wybrane, opisuje sie je w języku matematycznym i teraz narzędzia matematyczne mogą być wykorzystane do podpowiedzi, jak radzić sobie z problemem.
(cytat, str. 31) Opis wariantów decyzyjnych i skutków decyzji to struktura problemu decyzyjnego. Można wyróżnić trzy etapy opisu problemu decyzyjnego. Pierwszy - to rozpoznanie celu. Drugi - to wyodrębnienie wariantów decyzji. Trzeci - to przyporządkowanie cech wariantom decyzyjnym i kryteriom. Warianty należy uporządkować i przyjąć jakąś regułę wyboru. Formalizacja prowadzi do problemu kwantyfikacji cech. Kontekst kulturowy może mieć istotny wpływ na realizację decyzji. Problemy o tej samej strukturze można rozwiązywać różnymi metodami, otrzymując różne wyniki. Analiza problemu wiąże się z wyborem jego struktury i metody rozwiązywania oraz z operacjami prowadzącymi do wyznaczenia rozwiązania.
Słowa kluczowe:problem, decyzja Komentarze i źródła pierwotne: Zasady prawa prasy są opisane w książce.
(parafraza, str. 166 - 169) Problemy, jakie mogą wystąpić w związku z kołami jakości: 1.Dyrekcja przedsiębiorstwa wykazuje stosunkowo małe zainteresowanie wprowadzeniem kół jakości 2.Rada zakładowa jest przeciwko systemowi kół jakości 3.Jest zbyt mało chętnych 4.Zbyt wielu pracowników ma ochotę uczestniczyć w kołach jakości 5.Brakuje odpowiednich tematów dla opracowania przez kola jakości 6.Koło jakości wybrało temat zbyt trudny i nie może dojść do przekonującego rozwiązania 7.W grupie nie ma zgodności co do kolejności opracowywania tematów 8.Zapał członków grupy powoli maleje 9.Niektórzy uczestnicy grupy prawie nie wykazują zainteresowania i są często nieobecni 10.Osoby postronne podchwytują propozycje kół jakości i przedstawiają je jako propozycje własne 11.Koła jakości opracowują tylko rozwiązania pozorne 12.Koła jakości tracą orientację i nie posuwają się naprzód 13.Koło jakości proponuje rozwiązanie, które zostaje zatwierdzone przez dyrekcję przedsiębiorstwa, ale później nie jest realizowane 14.Dyrekcja przedsiębiorstwa odrzuca rozwiązania proponowane prze koło jakości
(cytat, str. 156) Koło jakości składa się z grupy pracowników przemysłowych, którzy dobrowolnie, przez około godzinę na tydzień lub miesiąc rozmawiają o problemach jakości w przedsiębiorstwie.
(cytat, str. 128) Problemy z definicją CRM - brak oficjalnej definicji powoduje, żę każdy może rozumieć co innego pod pojęciem CRM, to przekłada się na projekty systemów, które mogą się całkowicie od siebie różnić i być nieporównywalnymi. Dla jednych CRM może być procesem (np. obiegu dokumentów, informacji), dla innych może być serwisem a dla innych sprzedażą. Trzy róż ne podeścia, trzy różne systemy, trzy różne filozofie.
(cytat, str. 178) Kiedy presja terminów wykonania zadań staje się nie do zmiesienia, zwykliśmy mówić: już od tego wszystkiego tracę głowę.
W sytuacji przeciążenia obowiązkami nie udaje się nam skupić na jednej sprawie. Coraz szybciej myśli przeskakują z tematu na temat, przechodząc do innych problemów domagajacych się rozwiązania. W ten sposób na żadnym z frontów nie osiągamy postępu, zamiast tego tracimy orientację w gąszczu spraw.
(cytat, str. 42 - 43) ... indukcji nie można uzasadniać za pomocą logiki i doświadczenia ... ... wiara w prawa i teorie jest tylko nawykiem psychicznym, którego nabywamy w wyniuku powtórzeń odpowiednich obserwacji
(cytat, str. 221) Definiowanie jest pewną fazą procesu badawczego, której zbyt wielu uczonych nie poświęca dostatecznej uwagi. Znaczenia pojęć traktuje się zbyt często jako powszechnie znane. Tymczasem definicje są istotne jako kryteria odpowiedniości użytych danych do obliczania zmiennych i stałych we wszystkich typach twierdzeń naukowych, w teoriach, prawach, faktach i modelach decyzyjnych.
(cytat, str. 15) ... będziemy traktować naukę jako proces badania, tj. jako procedurę mającą na celu: 1 - znajdowanie odpowiedzi na pytania, 2 - rozwiązywanie problemów, 3 - opracowywanie bardziej skutecznych sposobów postępowania przy szukaniu odpowiedzi na pytania i rozwiązywaniu problemów.
(cytat, str. 16) ... posługując się nauką (w przeciwieństwie do zdrowego rozsądku) mamy więcej szan na uzyskanie poprawnych odpowiedzi na pytania i lepszych rozwiązań problemów. Nie znaczy to, że nauka umożliwia osiąganie lepszych wyników, lecz że uzyskanie tego rodzaju wyników jest bardziej prawdopodobne, gdy się do niej odwołujemy.
(cytat, str. 17) W ujęciu procesowym tradycyjnie wyróżnia się cztery fazy procesu rozwiązywania problemu: - odczucie trudności, - umiejscowienie i zdefiniowanie trudności, - wysunięcie pomysłów możliwych rozwiązań, - zaakceptowanie pomysłu rozwiązania.
(cytat, str. 19) Struktura problemu decyzyjnego zależy od trzech czynników (Bolesta-Kukułka): - jasności co do celu - rezultatu, - jasności co do sposobu osiągnięcia, - możliwości określenia prawdopodobieństwa.
Thomas Kuhn,
Dwa bieguny. ,
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1985, ISBN: 83-06-01097-3 (10+0)
(cytat, str. 291) ... jeśli pomiar i metody ilościowe odgrywają doniosłą rolę w odkryciach naukowych, to przede wszystkim dlatego, żę ujawniają powazne anomalie, podpowiadają uczonemu, gdzie i kiedy szukać jakościowo nowych zjawisk.
Natomiast zazwyczaj nie stanowią klucza do zrozumienia ich natury..
Gdy pomiar odbiega od teorii, dostarcza tylko liczb, ich zaś nautralność powoduje, że jako źródło środków zaraczych jest on zupełnie bezpłodny.