Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: sytuacja decyzyjna (0 - 8 z 8)
(cytat, str. 21) Warunkami sztywnymi są wszystkie te okoliczności sytuacji decyzyjnej, które są niezależne od podejmującego decyzję, a mają na nią wpływ. Ustalenie warunków sztywnych jest - po opisie wariantów decyzyjnych - jedną z pierwszych czynności w analizie sytuacji decyzyjnej. Warunki sztywne zależą od konkretnego problemu decyzyjnego. Decyzję ostateczną wybieramy spośród wariantów dopuszczalnych, czyli tych, które spełniają warunki sztywne.
Słowa kluczowe:warunki sztywne, sytuacja decyzyjna Komentarze i źródła pierwotne: Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych, op. cit.
(cytat, str. 35) Warunki elastyczne to te okoliczności sytuacji decyzyjnej, na które podejmujący decyzję ma wpływ, a które traktowane są przynajmniej chwilowo jako ograniczenia. Warunki elastyczne ograniczają zbiór decyzji dopuszczalnych poprzez odwołanie się do oceny i celu podejmującego decyzję. Podejmowanie decyzji jest procesem cyklicznym. W czasie tego procesu wszystko może się zmienić: zbiór dopuszczalnych wariantów decyzyjnych, kryteria cząstkowe oraz metoda.
(cytat, str. 57) Pojawienie się sytuacji decyzyjnej rozpoczyna proces podejmowania decyzji. Sytuacja decyzyjna jest wynikiem dostrzeganych przez decydenta zakłóceń równowagi w otoczeniu lub wewnątrz organizacji- jest to tzw. sytuacja decyzyjna aktywna. Może wystąpić również sytuacja potencjalna, czyli taka, która istnieje, lecz nie jest dostrzegana przez decydenta i tym samym nie wywołuje jego działań.
(cytat, str. 63) Jeżeli chodzi o rodzaj sytuacji decyzyjnych, z jakimi może się stykać menedżer, J. Mothes (1972) identyfikuje dwie zasadnicze klasy takich sytuacji: - deterministyczne - kiedy na skutki wpływają parametry całkowicie określone, - niedeterministyczne - o parametrach nie w pełni określonych: - losowe - parametry mają znane rozkłady prawdopodobieństwa, - niepewne - skutków nie można przewidzieć, - konfliktowe - istnieją parametry kontrolowane przez konkurencję.
(cytat, str. 50) Układem nadawczym (źródłem sygnałów) w sytuacjach decyzyjnych jest rzeczywistość, która dostarcza decydentowi informacji o swoim stanie. W układzie tym można wyróżnić dwa podukłady, pozostające w relacji jednokierunkowej: podukład nadający informację (źródło informacji) oraz podukład kodujący informację na sygnały (koder).
Słowa kluczowe:sytuacja decyzyjna Komentarze i źródła pierwotne: Tabela porównująca własności Internetu, Ekstranetu i Intranetu na str. 13.
(cytat, str. 197) Odpowiednio do występujących w praktyce typowych sytuacji decyzyjnych można wyróżnić dwa warianty zasady racjonalnego gospodarowania. Jeżeli podmiot gospodarczy, dysponujący określonym zasobem czynników wytwórczych, bądź zdolnością poniesienia określonych nakładów, dąży do maksymalizacji korzyści ekonomicznych (efektu), mamy do czynienia z zasadą maksymalizacji efektu, zwaną też zasadą maksymalnej wydajności czynników wytwórczych (nakładów). Odmienna sytuacja występuje wtedy, gdy podmiot gospodarczy przyjmuje a priori określony cel (efekt) i zamierza go osiągnąć jak najmniejszym nakładem bądź przy jak najmniejszym zasobie czynników wytwórczych. Wtedy znajduje zastosowanie zasada minimalizacji nakładów, zwana też zasadą oszczędności środków.
(cytat, str. 511) Typowe sytuacje decyzyjne o postaci zadania PL w zarządzaniu działalnością podstawową obejmują: zagadnienie wyboru asortymentu produkcji i alokacji zasobów - określenie poziomów prowadzenia poszczególnych rodzajów działalności w ramach wyznaczonych dostępnością zasobów tak,aby dochód największy, zagadnienie mieszanek - określenie kompozycji składników o zróżnicowanej zawartości czynników tak, aby powstała mieszanina o wymaganych właściwościach kosztowała jak najmniej; zagadnienie rozkroju - z jednorodnego materiału przez cięcie wykonywanych jest wiele różnych elementów, a celem jest określenie wzoru rozkroju minimalizującego odpad; zagadnienie transportowe - określenie wielkości przewozów pomiędzy każdym z kilku dostawców a odbiorcami w sposób uwzględniający zasobność dostawców i zaspokajający potrzeby odbiorców; zagadnienie podziału - przydział zadań dla poszczególnych pracowników w sposób maksymalizujący wydajność.