Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 147) Reguł kultury uczymy się w procesie, który w nauce określany jest jako socjalizacja: określa się tak zinternalizowanie kulturowo warunkowanych reguł postępowania , czyli ich przejmowanie i przyswajanie.
(cytat, str. 152) Socjalizacja polega na dzieleniu się doświadczeniami i prowadzi do uzyskania nowej wiedzy cichej. Dokonuje się głównie poprzez spędzanie pewnego czasu w grupie ludzi lub w pewnym otoczeniu. Wiedza cicha tworzona jest kolektywnie przez wspólne doświadczenia zdobywane podczas uczestnictwa w nowych przebiegach procesów pracy, realizacji zadań, użycia nowych technologii, dokonywanych analiz nowych technik, pozycji klientów itp.
(cytat, str. 111 - 112) Socjalizacja jest procesem, w którym kluczowe znaczenie mają relacje mistrz-uczeń, gdzie ten ostatni traktowany jest jako partner, którego zadaniem jest zrozumienie istoty i sensu przekazywanej wiedzy. Nanoka i Takeuchi nazywają ten proces budowaniem pola interakcji.
(cytat, str. 98 - 99) (Piórkowska) Socjalizacja to proces dostosowania pracownika do kultury zbiorowej, proces dzięki któremu pracownik zaczyna doświadczać tego, czego dowiedział się w trakcie orientacij.
...proces powstawania i rozwoju osobowości zachodzący we wzajemnej zależności ze społecznie przekazywanym środowiskiem socjalnym i materialnym.
(cytat, str. 254) Socjalizacja, czyli przepływ wiedzy ukrytej między ludźmi. Wiedzę ukrytą utożsamia się często z wiedzą proceduralną (wiem, jak), która opiera się na intuicji, przeczuciach i doświadczeniu. Jest ona ściśle związana z wartościami i przekonaniami wyznawanymi przez jednostkę. Przestrzeń, w której przebiega socjalizacja, gdzie ludzie dzielą się uczuciami, emocjami, doświadczeniami i modelami myślowymi nazywa się Ba inicjacji. Do wartości wspomagających przekazywanie wiedzy ukrytej należą: troskliwość, miłość, zaufanie i poświęcenie.