Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: prawa cz��owieka (0 - 10 z 10)
(cytat, str. 76) "Wolność informacji jest podstawowym prawem człowieka i kamieniem probierczym wszystkich swobód, obroną których zajmują się Narody Zjednoczone. Wolność informacji zakłada prawo do otrzymywania, przekazywania i publikowania wiadomości we wszystkich miejscach, bez żadnych przeszkód. Zrozumienie i współpraca między narodami (...) całkowicie zależą od wolności informacji"
(cytat, str. 77) "Każdy człowiek ma prawo wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje swobodę posiadania niezależnej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów wszelkimi środkami, bez względu na granice."
1. Każdy człowiek ma prawo do posiadanie bez przeszkód własnych poglądów. 2. Każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania opinii; prawo to obejmuje swobodę poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania wszelkich informacji i poglądów , bez względu na granice państwowe, ustnie, pismem lub drukiem, w postaci dzieła sztuki bądź w jakikolwiek inny sposób według własnego wyboru. 3. Realizacja praw przewidzianych w ustępie 2 niniejszego artykułu pociąga za sobą specjalne obowiązki i szczególną odpowiedzialność. Może ona w konsekwencji podlegać pewnym ograniczeniom, które powinny być jednak wyraźnie przewidziane przez ustawę i które są niezbędne w celu: a) poszanowania praw i dobrego imienia innych; b) ochrony bezpieczeństwa państwowego lub porządku publicznego albo zdrowia lub moralności publicznej.
Art. 20
1. Wszelka propaganda wojenna powinna być ustawowo zakazana. 2. Popieranie w jakikolwiek sposób nienawiści narodowej, rasowej lub religijnej, stanowiące podżeganie do dyskryminacji, wrogości lub gwałtu, powinno być ustawowo zakazane.
(cytat, str. 148) "1. Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Niniejszy przepis nie wyklucza prawa Państw do poddania procedurze zezwoleń przedsiębiorstw radiowych, telewizyjny lub kinematograficznych. 2. Korzystanie z tych wolności, jako pociągające za sobą obowiązki i odpowiedzialność, może podlegać takim wymogom formalnym, warunkom, ograniczeniom i sankcjom, jakie są przewidziane przez ustawę i niezbędne w społeczeństwie demokratycznym w interesie bezpieczeństwa państwowego, integralności terytorialnej lub bezpieczeństwa publicznego ze względu na konieczność zapobieżenia zakłóceniu porządku lub przestępstwu, z uwagi na ochronę zdrowia i moralności, ochronę dobrego imienia i praw innych osób oraz ze względu na zapobieżenie ujawnieniu informacji poufnych lub na zagwarantowanie powagi i bezstronności władzy sądowej."
(cytat, str. 156) Omawiane tu dokumenty normatywne Rady Europy i przede wszystkim Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności uświadamiają wszystkim biorącym udział w społecznym komunikowaniu, iż prawo do informacji to ludzkie prawo wolnego wyboru i swobodnej decyzji w przyznaniu pierwszeństwa szacunkowi dla człowieka.
(cytat, str. 115) Prawa człowieka i prawa pracownicze: - prawo do godziwego wynagrodzenia, tzw. płacy sprawiedliwej opartej na następujących kryteriach podstawowych: gwarantowana płaca minimalna, trudność pracy i wyniki pracy, zasada równej płacy za tę samą pracę, średnia płaca w danym sektorze, możliwości finansowe firm; porozumienia zbiorowe, oraz kryteriach dodatkowych, jak na przykład: średni koszt życia w regionie, stanowisko, staż pracy, - prawo do sprawiedliwego traktowania i unikania dyskryminacji w procesie zatrudnienia, - prawo do bezpieczeństwa i zdrowia pracowników, godziwych warunków pracy, obejmujących takie elementy jak: czas pracy, materialne środowisko pracy, wypadki przy pracy i choroby zawodowe, - prawo do informacji o bezpieczeństwie pracy, - prawo do oczekiwania bezpieczeństwa pracy w rozsądnych gra¬nicach, - prawo do wolnego wypowiadania się, - prawo do wolności w czasie wolnym od pracy, - prawo do ochrony zdrowia psychicznego (ochrony przed mobbingiem), - prawo do nietykalności osobistej, - prawo do wolności od propagandy, - prawo do uczestnictwa w zasadniczych decyzjach dotyczących miejsca pracy i zatrudnienia, - prawo do należytego traktowania w procesie doboru, decyzjach dotyczących awansowania oraz zwolnienia z pracy.
(cytat, str. 119) Dobrostan pracownika można postrzegać szeroko i wąsko. Wąskie ujęcie odnosi się przede wszystkim do fizycznego dobrostanu jednostki, czyli jej sprawności fizycznej i stanu zdrowia, zatem jest nierozerwalnie związane z zagadnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy. Podejście szerokie uwzględnia również dobrostan psychiczny i społeczny, który kojarzyć można z poczuciem szczęścia czy zadowoleniem z ważnych sfer życia i siebie samego. Dobrostan psychiczny możemy określić dzięki ocenie obecnej i przewidywanej jakości życia. W wymiarze antropologii społecznej pojęcie to informuje nas o tym, jak wiedzie się pod względem zdrowia, długości życia, rozwoju fizycznego różnym grupom społecznym. Samo pojęcie dobrostanu pracownika składa się zatem z elementów strukturalnych oraz poziomu funkcjonowania zapewniającego ogólne poczucie dobrostanu, jak integracja, sprawność, równowaga, brak napięć i lęków, poczucie celu i sensu życia.
(cytat, str. 24) Pomimo braku oficjalnego stanowiska umacnia się szeroka międzynarodowa świadomość faktu, że zdrowie i harmonijne środowisko jest podstawowym prawem człowieka (). Do głównych zobowiązań wynikających z tego stwierdzenia należą: - prawo do informacji; - prawo do zgłaszania uwag; - prawo do wnoszenia spraw do sądu; - prawo do uczestniczenia w projektach, przedsięwzięciach publicznych itd.
(cytat, str. 64) Warunkiem rozwoju społecznego i ekonomicznego jest społeczny ład informacyjny. Jego podstawa jest spójny system norm informacyjnych, których przestrzeganie zapewnia realizację podstawowych praw człowieka i praw obywatelskich, jakimi są: prawo człowieka do prawdy oraz prawo obywatela do informacji.
(cytat, str. 273) Kanon praw pracowniczych pozostaje w ścisłym związku z prawami człowieka, m.in. dlatego, że prawa człowieka obejmują części praw pracowniczych (Deklaracja powszechna art. 23, Pakt gospodarczy art. 6,7,8, Karta Socjalna, części I i art. 1-10 części II, Trójstronna deklaracja dotycząca przedsiębiorstw wielonarodowych i polityki społecznej MOP). Ponadto, praca ludzka nie jest zwykłym towarem, ponieważ jej podmiot z racji swej godności ma niezbywalne prawa, które stają się zasadą moralną w sferze zarządzania kapitałem ludzkim. W tym ujęciu prawa pracownicze, tak jak i prawa człowieka, mają charakter praw naturalnych.