Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: rachunek bankowy (0 - 8 z 8)
(cytat, str. 9) Wymieńmy najważniejsze korzyści, jakie daje posiadanie rachunku bankowego: - przedsiębiorstwo zostaje włączone w system krajowych i zagranicznych rozliczeń pieniężnych, dzięki czemu łatwo można uregulować wszystkie płatności na rzecz kontrahenta w dowolnym miejscu na świecie, - przedsiębiorstwo posiadające konto bankowe jest bardziej wiarygodnym partnerem handlowym aniżeli to, które posługuje się w rozliczeniach gotówką, - przedsiębiorstwo może korzystać z wielu usług oferowanych przez własny bank, a także usług innych banków, które z nim współpracują, na podstawie obustronnych porozumień, - przedsiębiorstwo nie musi zatrudniać kasjera ani dysponować odpowiednimi pomieszczeniami do przechowywania gotówki, dzięki czemu oszczędza na kosztach i nie ponosi ryzyka rabunku; w praktyce jest to jednak trudne do zrealizowania, ponieważ z kasy firmy często wypłacane są drobne kwoty, na przykład z tytułu zaliczek czy opłat za znaczki skarbowe lub weksle, rozliczenia delegacji, rachunków za usługi kserograficzne lub zakup artykułów spożywczych, - w razie konieczności zaciągnięcia pożyczki lub kredytu można ją uzyskać łatwiej i szybciej, ponieważ firma jest juz bankowi znana.
(cytat, str. 12) Otwarcie rachunku bankowego następuje na podstawie umowy - bezterminowej lub na czas określony - zawartej między bankiem a przedsiębiorstwem. Treścią tej umowy jest z jednej strony zobowiązanie banku do przechowywania środków pieniężnych klienta oraz do dokonywania na jego zlecenie wszelkich rozliczeń pieniężnych, a z drugiej - zobowiązanie klienta do przestrzegania warunków prowadzenia rachunku i przeprowadzania rozliczeń, które są określone w regulaminach banku. Umowa rachunku bankowego ma charakter umowy nienazwanej, będącej swoistą kombinacją różnych typów umów znanych prawu cywilnemu i handlowemu, dostosowaną do potrzeb obrotu bankowego.
(cytat, str. 13) Rachunek bieżący służy do gromadzenia środkówpieniężnych klienta oraz do przeprowadzania krajowych rozliczeń pieniężnych i ma podstawowe znaczenie w operacjach rozliczeniowych. Na rachunek ten wpływają należności od kontrahentów, a podejmowane są z niego - w gotówce lub przekazywane bezgotówkowo - środki na pokrycie różnych zobowiązań, na przykład wobec dostawców, skarbu państwa, pracowników itd. Rachunek bieżący ma charakter rachunku podstwowego w tym znaczeniu, że służy do gromadzenia w zasadzie wszystkich środków pieniężnych danego podmiotu gospodarczego oraz do dokonywania wszelkich rozliczeń pieniężnych związanych z działalnością tego podmiotu.
(cytat, str. 13 - 14) Rachunek pomocniczy, który może być prowadzony w innym oddziale tego samego banku lub w innym banku, pozwala jego posiadaczowi dokonywać określonych rozliczeń pieniężnych. Wyjątkowy charakter rachunku pomocniczego polega na tym, że ma on służyć do gromadzenia środków pieniężnych pochodzących tylko z określonych tytułów lub do przeprowadzenia konkretnych rozliczeń, co nie musi jednak oznaczać, że obroty na tym rachunku muszą być mniejsze niż obroty na rachunku bieżącym. Oprócz rachunków złotowych firma może posiadać także walutowe rachunki pomocnicze.
(cytat, str. 14 - 15) Pewną odmianą rachunku bieżącego jest rachunek skonsolidowany (zintegrowany), na który przelewane są - na podstawie stałej dyspozycji wydanej bankowi - środki ze wszystkich rachunków. Oferta otwarcia i prowadzenia rachunku skonsolidowanego jest z reguły kierowana do wybranych podmiotów, które mają rozbudowaną sieć rachunków bankowych, bowiem jej celem jest efektywne gospodarowanie środkami na tych rachunkach i ułatwienie bieżącej kontroli środków na rachunku. Dysponując rachunkiem skonsolidowanym, można na przykład zlecić bankowi stałe lokowanie środków z tego rachunku na rachunku międzybankowym lub w określonych instrumentach rynku pieniężnego. Zasady funkcjonowania rachunku skonsolidowanego są każdorazowo indywidualnie określane w umowie rachunku.
(cytat, str. 108) Kredyt w rachunku bieżącym (overdraft) jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które mają rachunek bieżący w danym oddziale banku - kredytobiorcą może więc być wyłącznie podmiot gospodarczy znany bankowi jako jego wiarygodny klient. Kredyt na rachunku bieżącym jest najczęściej udzielany w celu poprawy bieżącej płynności finansowej kredytobiorcy, czyli na pokrycie jego bieżących zobowiązań ( dlatego bywa także nazywany kredytem płatniczym, kasowym lub przejściowym), na które brakuje chwilowo własnych środków.
(cytat, str. 112 - 113) Wyróżniamy następujące rodzaje rachunków: Rozliczeniowe- bieżące(a vista) rachunki bez określonego terminu przechowania środków, z możliwością podjęcia środków w dowolnym momencie czasu, () Lokat terminowych- zadeklarowanym terminem utrzymania środków, prowadzone dla tych samych podmiotów co rachunki rozliczeniowe, tj osób prawnych oraz jednostek nie posiadających osobowości prawnej, o ile mają zdolność prawną, oraz osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek (przedsiębiorcy i wolne zawody). Powiernicze- służące przechowaniu środków innych osób niż posiadacz rachunku. () Oszczędnościowe- będące imiennymi rachunkami zawierającymi słowo "oszczędnościowy". (). Wśród rachunków oszczędnościowych (wkładów oszczędnościowych) wyróżniamy: - rachunki oszczędnościowe- wpłacona kwota nie ma zadeklarowanego terminu przetrzymywania środków. - rachunki oszczędnościowo- rozliczeniowe- bieżące rachunki oszczędnościowe służące rozliczeniom, powiązane przeważnie z wypłatami wynagrodzeń i pakietami usług dodatkowych. rachunki terminowych lokat oszczędnościowych- z zadeklarowanym okresem utrzymywania środków pieniężnych na rachunku.
(cytat, str. 83) Rachunki bieżące są rachunkami płatnymi na żądanie, służącymi do gromadzenia środków pieniężnych pochodzących z działałności gospodarczej i przeprowadzania rozliczeń z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi.