Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: instrument pochodny (0 - 16 z 16)
(cytat, str. 159) Instrumentami pochodnymi natomiast (inaczej derywatami) nazywamy takie instrumenty finansowe, których wartość zależy od wartości innych instrumentów bazowych( stanowiących podstawę ich wyceny). Instrumenty pochodne mają zawsze charakter terminowy, ponieważ ich wartość zależy od kształtowania się cen instrumentów finansowych w przyszłości.
(cytat, str. 1) yobrazic sobie sformuowanie, ktInstrumenty pochodne - trudno wyobrazić sobie sformułowanie, które mniej precyzyjnie określa te skomplikowane produkty finansowe. Dla niewtajemniczonych termin tenwskazuje na coś, co pochodzi od konkretnego źródła. Natomiast według inżynierów finansowych chodzi tu jednynie o hipotetyczne pochodne powiązane z aktywami, zdarzeniami lub inymi charakterystykami odniesienia, od których zależne są te instrumenty. Chodzi tu o pewną formę symulacji własności lub innego typu zaangażowanie w charakterystyki odniesienia, powodujace jednak wszelkie konsekwencje rzeczywistej transakcji.
(cytat, str. 15) Termin instrumenty hybrydowe został stworzony dla oznaczenia szerokiej grupy instrumentów finansowych, których cena jest uwarunkowana zmianami niezależnych punktów odniesienia. Są one zazwyczaj tworzone na bazie papierów dłużnych, takich jak średnioterminowe obligacje lub produkty bankowe, na przykład certyfikaty depozytowe. Mają zwykłą wartośc nominalną i przynoszą standardowo naliczane odsetki - tak jak normalny dłużny papier wartościowy.
(cytat, str. ) Ostatnio rozszerzyło się rozumienie tego pojęcia- instrument pochodny jest to instrument, którego wartość zależy od zajścia pewnego zdarzenia. Tym zdarzeniem może być przyjęcie przez instrument podstawowy pewnej wartości (jak w klasycznych instrumentach pochodnych), ale może być np. również niedotrzymanie warunków przez jedną stronę kontraktu.
(cytat, str. 161) Kredytowe instrumenty pochodne są to instrumenty, których wartość zależy od zajścia zdarzenia zmieniającego poziom ryzyka kredytowego.
(cytat, str. 11) Instrument pochodny może być definiowany jako dwustronna umowa lub wymiana płatności, których wartość pochodzi, jak na to wskazuje nazwa, od wartości zasadniczych aktywów, stawki lub wskaźnika. Istotne zawężenie takiej definicji jest zawarte w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości 39 (MSR 39) oraz w polskich regulacjach opartych o ten standard. Dodano w nich warunek, że instrument pochodny nie wymaga żadnej inwestycji początkowej lub inwestycja początkowa jest niewielka w porównaniu z innymi, podobnymi rodzajami umów, niebędącymi instrumentami pochodnymi. Wobec braku precyzyjnego określenia, do jakich granic ewentualna, początkowa inwestycja jest „niewielka - w niniejszej książce taki warunek nie będzie uwzględniony. Należy podkreślić, że jego przyjęcie stworzyłoby szczególny problem w klasyfikacji opcji. Otóż cena części opcji, czyli początkowa kwota inwestycji, na pewno nie może być określona jako „niewielka. Nie byłyby to więc instrumenty pochodne, podczas gdy opcje tańsze zostałyby do instrumentów pochodnych zaliczone.
(cytat, str. 14) Rynek pieniężny umożliwia zarządzanie płynnością, czyli stałe dostosowywanie posiadanego przez daną instytucję zapasu środków płatniczych do dokonywanych przez nią bieżących płatności. Rynek instrumentów pochodnych pozwala na zarządzanie ryzykiem.
(cytat, str. 18) Instrumenty pochodne umożliwiają zabezpieczenie się przed ryzykiem niedostosowania uzyskiwanych i dokonywanych przez daną instytucję strumieni płatności w wyniku niekorzystnych zmian cen papierów wartościowych i kursów walut. Instrumenty pochodne można podzielić na dwie podstawowe grupy. Jedną grupę stanowią kontrakty terminowe i transakcje zamiany (swapy). Drugą grupę stanowią opcje.
(cytat, str. 63) Możliwości zarządzania ryzykiem zwiększyły się niepomiernie dzięki pojawieniu się płynnych rynków instrumentów pochodnych. Nazwa instrumenty pochodne bierze się stąd, że zmiany ich cen zależą od zmian cen instrumentów bazowych, na które opiewają. Zaletą instrumentów pochodnych jest to, że umożliwiają uzyskanie rekompensat za niekorzystne zmiany cen papierów wartościowych.
(cytat, str. 64) Przykładem prostego instrumentu pochodnego jest umowa o wysokość terminowej stopy procentowej RFA (forward rate agreement). Nazwa bierze się stąd, że przedmiotem rozliczenia kontraktu FRA jest wypłata różnic (liczonych od umownej kwoty kontraktu) pomiędzy wysokością terminowej stopy procentowej w dniu zawarcia kontraktu oraz wysokością stopy procentowej w dniu jego rozliczenia.
(cytat, str. 13) Jedną z ważniejszych cech rozwoju rynków finansowych w ostatnich dziesięcioleciach jest rozwój segmentu tych rynków nazywanego rynkiem instrumentów pochodnych. Instrumenty pochodne (inaczej: derywaty) to w najogólniejszym znaczeniu takie instrumenty finansowe, których wartość zależy od wartości innych aktywów, na które instrumenty te zostały wystawione. Z kolei aktywa, na które instrumenty pochodne są wystawione, nazywają się instrumentami podstawowymi, bazowymi lub pierwotnymi. Innymi słowy, instrument pochodny "pochodzi" od instrumentu podstawowego (mówi się również, że instrument pochodny jest wystawiony na instrument podstawowy). Do podstawowych instrumentów pochodnych należą: opcje, warranty, kontrakty forward, kontrakty futures oraz swapy (kontrakty wymiany). Umożliwiają one inwestorom zakup lub sprzedaż aktywów bazowych w przyszłości po cenie ustalonej w momencie wystawienia instrumentu.
(cytat, str. 14) Ze względu na swe cechy rynek instrumentów pochodnych jest we współczesnych gospodarkach szeroko wykorzystywanym mechanizmem, dzięki któremu podmioty gospodarujące mają możliwość: 1) zabezpieczenia się (hedging) na wypadek niekorzystnych zmian cen aktywów bazowych (ubezpieczenia pozycji zajmowanej na rynku kasowym), 2) spekulacji, która polega na zawieraniu transakcji opartych na przewidywaniu kierunku zmian cen dóbr będących przedmiotem instrumentów pochodnych; tego typu działalność ze względu na możliwość wykorzystania tzw. dźwigni finansowej, może przynieść wysokie zyski, jest jednak równocześnie obarczona bardzo dużym ryzykiem; 3) zawierania transakcji arbitrażowych, polegających na równoczesnym kupowaniu i sprzedawaniu tego samego dobra na różnych rynkach, jeżeli jest ono różnie wycenione na tych rynkach; w tym przypadku istnieje możliwość osiągnięcia zysku bez ponoszenia ryzyka.
(cytat, str. 74) Podstawowe cechy instrumentów pochodnych można sformułować następująco: - występowanie efektu dżwigni finansowej, pozwalającej zabrać (oraz stracić) znacznie więcej niż w przypadku inwestowania w instrumenty tradycyjne, - angażowanie mniejszego kapitału niż w przypadku inwestowania za pomocą instrumentu tradycyjnego, - możliwość dywersyfikowania ryzyka (przerzucenie ryzyka na partnera transakcji, na inny produkt, inny rynek lub przesunięcie w czasie), - powiązanie derywatów z instrumentami bazowymi, - inna, niż w instrumentach tradycyjnych, forma wykonania zobowiązania, wynikającego z transakcji pochodnej.
(cytat, str. 71) Instrument pochodny (derivative instrument) jest to taki instrument finansowy, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu finansowego, zwano instrument podstawowym (inaczej: instrumentem bazowa, underlying instrument).
(cytat, str. 107) Instrumenty pochodne. Do grupy tej zalicza się: - opcje, - kontrakty forward i futures, - transakcje wymiany (swaps), - interest rate agreements.